Data publikacji:

Hiperpigmentacja – co to jest? Jak z nią walczyć?

Mija lato, a ty zauważasz na swojej skórze kolejne przebarwienia? Nic dziwnego – słońce to jeden z głównych winowajców hiperpigmentacji, czyli plam skórnych. Do innych przyczyn ich powstawania zaliczają się problemy hormonalne i choroby skóry. Nie musisz się jednak z nimi godzić – przebarwień można pozbyć się z pomocą prostych, domowych sposobów!
hiperpigmentacja

Plamy barwnikowe – przyczyny i leczenie

  1. Hiperpigmentacja skóry – co to jest?
  2. Co jest przyczyną hiperpigmentacji skóry?
  3. Przebarwieniom najlepiej zapobiegać
  4. Jak pozbyć się hiperpigmentacji?
  5. Leczenie hiperpigmentacji w salonie kosmetycznym

Hiperpigmentacja, inaczej przebarwienia skóry, powstają wskutek miejscowego nagromadzenia się melaniny – naturalnego barwnika występującego w skórze, włosach i oczach. W zależności od ilości barwnika, plamy mogą przyjmować kolor od jasnobrązowego do czarnego. Cechują się nieregularnymi kształtami.

Najczęstszym powodem powstawania nieestetycznych plam jest kontakt skóry z promieniowaniem UV. Pobyt w solarium lub na plaży może skutkować ładną opalenizną, jednak jeśli przesadzasz z opalaniem, skóra może wytworzyć nadmierną ilość melaniny, czego efektem są ciemne plamy.
Promieniowanie UV to jednak nie jedyny powód powstawania hiperpigmentacji. Problem ten bardzo często dotyka osób borykających się z kłopotami hormonalnymi. Należą do nich m.in. kobiety w ciąży, którym nierzadko dokucza melasma, czyli przebarwienia barwnikowe pojawiające się na twarzy.
Do innych powodów powstawania plam pigmentacyjnych można zaliczyć wiek (plamy starcze) czy przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza fotouczulających). Hiperpigmentacja pozapalna może pojawić się w miejscach wcześniej dotkniętych trądzikiem (zwłaszcza, jeśli zmiany były wyciskane lub wydrapywane).

Przed kłopotliwymi plamami można się ustrzec. Zapobiegniesz im, jeśli do codziennej pielęgnacji włączysz kosmetyki z filtrami UV. Pamiętaj, że należy stosować je nie tylko w okresie wiosenno-letnim; krem z filtrem przeciwsłonecznym powinien gościć w twojej kosmetyczce przez cały rok.
Jeśli masz cerę problematyczną, staraj się traktować ją delikatnie. Nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian; to prosta droga do nabawienia się plam!

Usunięcie plam barwnikowych może być trudne, zwłaszcza jeśli są one bardzo ciemne. W wielu przypadkach wystarczy jednak cierpliwość – wówczas proste, domowe metody mogą pomóc w rozjaśnieniu skóry.

  • Na plamy pigmentacyjne można stosować naturalne produkty znane z właściwości rozjaśniających, np. cytrynę, sodę oczyszczoną, wodę utlenioną. Wystarczy codziennie namaczać płatek kosmetyczny w wybielającej substancji i przemywać nim okolice, w których występują przebarwienia.
  • Warto zainteresować się kosmetykami z zawartością kwasów kosmetycznych. Dzięki właściwościom złuszczającym, toniki, kremy i sera z kwasami AHA znacznie poprawiają koloryt skóry. Pamiętaj jednak, że kwasy kosmetyczne nie powinny być stosowane na cerze wrażliwej.
  • W pozbyciu się przebarwień na różnych częściach ciała pomogą ci regularne peelingi. Złuszczaj skórę 1-2 razy w tygodniu, a na pewno zauważysz różnicę.
  • W aptekach internetowych znajdziesz maści o właściwościach rozjaśniających, przeznaczone do leczenia przebarwień i blizn.
Jeśli przebarwienia są rozległe, a żaden z domowych sposobów nie pomaga, możesz szukać pomocy w gabinecie medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień należą terapie laserowe, które poprawiają odcień skóry i ułatwiają usuwanie miejscowo nagromadzonej melaniny.