Data modyfikacji:

Kwas szikimowy – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Kwas szikimowy otrzymuje się z anyżu gwiaździstego. Jego 5% roztwór daje podobne efekty, jak 50% roztwór innego popularnego hydroksykwasu – kwasu glikolowego. Ten wyjątkowy kwas zyskuje coraz więcej pochlebnych opinii, ponieważ potrafi zdziałać cuda, a jednocześnie nie wysusza i nie podrażnia skóry.

Polecają go nie tylko osoby z cerą trądzikową, ale też suchą i wrażliwą. Szukasz produktu, który zastąpi peeling u kosmetyczki i będzie bezpieczny do stosowania w domu? Sprawdź, jak stosować kwas szikimowy i kto nie może go używać. Przeczytaj.

maseczka na twarzy

Kwas szikimowy – działanie

Jeśli szukasz kwasu, który wygładzi i ujędrni skórę z tendencją do pojawiania się wyprysków i będzie przeciwdziałać pierwszym oznakom starzenia się skóry, to zdecydowanie produkt dla ciebie. Produkt poradzi sobie także z zaskórnikami i nadmiarem sebum.

Złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym. Działanie kwasu szikimowego jest łagodne. Skóra nie jest podrażniona po jego zastosowaniu i delikatnie się łuszczy 1-2 dni po zastosowaniu go na skórze.

Produkt jest polecany także dla osób z cerą suchą, ponieważ skutecznie zatrzymuje wodę w naskórku, tym samym nawilżając go.

Kwas szikimowy delikatnie rozświetla skórę i zapobiega tworzeniu się przebarwień i plam na jej powierzchni. Wykazuje też działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego skutecznie oczyszcza powierzchnię skóry z drobnoustrojów i przeciwdziała rozwinięciu się infekcji.

Co więcej, 1% roztwór kwasu szikimowego ma właściwości dezodorujące, ponieważ skutecznie obniża ilość wolnych kwasów tłuszczowych przetwarzanych przez bakterie na powierzchni skóry.

To właśnie te kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za brzydki zapach potu, dlatego jeśli szukasz naturalnego dezodorantu, to może być coś dla ciebie.

Kwas szikimowy – efekty

Pierwsze efekty są widoczne od razu po zmyciu produktu z kwasem. Skóra jest oczyszczona, nawilżona i rozświetlona, nie jest podrażniona, ale wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, dlatego nie wychodź z domu bez nałożenia kremu z filtrem.

Kwas wyrównuje koloryt skóry, spłyca blizny potrądzikowe i zmarszczki oraz poprawia elastyczność skóry.

Kwas szikimowy jest najłagodniejszym kwasem z grupy AHA, dlatego jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kwasami lub szukasz czegoś do wrażliwej skóry, to może być kwas dla ciebie.

Efekty zależą nie tylko od typu skóry, ale też od stężenia kwasu. Zaleca się stosować 1-5% kwas szikimowy, w zależności od tego, jak intensywny efekt chcesz osiągnąć.

Jak stosować kwas szikimowy?

Wszystko zależy od tego, na jaką formą kwasu się zdecydujesz. Możesz kupić gotowy krem z kwasem szikimowym, który należy stosować według instrukcji dołączonej do opakowania.

W dobrych drogeriach i aptekach dostępne są produkty z mieszaniną różnych kwasów, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie. Kwas szikimowy jest składnikiem toników, emulsji, kremów i maseczek.

Możesz też zdecydować się na samodzielne rozcieńczenie kwasu w domu, kupując stężony kwas szikimowy w formie sproszkowanej i rozrzedzić go według instrukcji.

Moda na wyrób własnych kosmetyków w domu korzystnie wpływa na ekologię i na świadomość konsumentów dotyczącą składów tego, co stosuje się na skórę.

Musisz jednak pamiętać, że kwas szikimowy w czystej postaci może być szkodliwy, dlatego należy się z nim obchodzić ostrożnie.

Kwas szikimowy przed użyciem należy rozcieńczyć do 1-5% roztworu. Tak przygotowany produkt należy aplikować jedynie na skórę, omijając błony śluzowe. Dobre efekty daje też połączenie kwasu szikimowego z kwasem hialuronowym.

Kwas szikimowy – przeciwwskazania:

  • alergie skórne (w tym AZS);
  • łuszczyca;
  • infekcje bakteryjne i wirusowe;
  • antybiotykoterapia;
  • stosowanie retinoidów;
  • ciąża i laktacja;
  • przerwana ciągłość naskórka;
  • bliznowiec;
  • trądzik ropowiczy.
Przeczytaj także: