Data publikacji:

Domowe sposoby na wszy – jak się ich pozbyć?

Czym leczyć wszy? Jakie naturalne leki na wszy są najlepsze? Poznaj domowe sposoby na wszy we włosach. Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę. Przeczytaj.

domowe sposoby na wszy

Czy to wszy? Jak rozpoznać wszawicę?

Charakterystycznym objawem wszawicy jest silny świąd skóry głowy, który jest na tyle dokuczliwy, że nie można przestać się drapać. Wszy widać gołym okiem. Wystarczy przejrzeć skórę głowy, oddzielając małe pa-sma włosów od siebie, by znaleźć poruszające się osobniki.

Porównaj wygląd pasożytów ze zdjęciami wszy, które znajdziesz w internecie. Jeśli masz wątpliwości, możesz je zabrać (w słoiku lub przeźroczystym pojemniku na mocz) do sanepidu, by się upewnić, że są to na pewno wszy.

Sprawdź również, jak dbać o włosy.

Co na wszy? Domowe sposoby na wszawicę

Ocet jabłkowy na wszy

Wlej około 75 ml octu jabłkowego do szklanki o pojemności 250 ml i dopełnij ją wodą. Tak przygotowaną miksturę należy wcierać w skórę głowy 2-3 razy dziennie lub częściej, jeśli istnieje taka konieczność.

Jeśli zapach takiej wcierki jest dla ciebie zbyt intensywny, możesz umyć włosy i skórę głowy wodą z mydłem po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach od momentu nałożenia mieszanki z octem.

Możesz też wybrać ziołowy lek na bazie kwasu octowego, który dostaniesz aptekach stacjonarnych, ale także w tych internetowych. Preparat stanowi mieszaninę nalewki piołunowo-wrotyczowej z kwasem octowym, która działa przeciwko wszom i świerzbowcom.

Olejki eteryczne na wszy

Olejki przeciwko wszom to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich fanek aromaterapii. Intensywny aromat olejków odstrasza wszy, ale jednocześnie olejek oddziałuje też na skórę głowy – pobudza krążenie i oczyszcza włosy od nasady.

Dobry olejek przeciw wszom:

  • olejek jaśminowy na wszy;
  • olejek z drzewa herbacianego na wszy;
  • olejek rozmarynowy na wszy;
  • olejek cytrynowy na wszy;
  • olejek kokosowy na wszy;
  • olejek lawendowy na wszy;
  • olejek anyżowy na wszy;
  • olejek eukaliptusowy na wszy.

Do szklanego naczynia dodaj kilka kropel olejku eterycznego, trzy łyżki ciekłego oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub innego oleju, który lubisz używać do olejowania włosów. Może to być np. olej lniany lub olej ar-ganowy.

Tak przygotowaną miksturę wcieraj w skórę głowy i włosy przy jej nasadzie. Umyj włosy po 40-60 minutach od momentu nałożenia olejowej mieszanki. Następnie wyczesz pasożyty za pomocą grzebienia.

Oliwa z oliwek na wszy

Jeśli nie masz w domu olejków eterycznych, ale chcesz się pozbyć pasożytów od razu bez preparatów z apteki, możesz wetrzeć w skórę głowy i włosy (przy jej nasadzie) samą oliwę z oliwek. Jej działanie polega na zatyka-niu naturalnych otworów wszy, przez co te szybko się odwadniają i umierają. Oliwę należy pozostawić na włosach jak najdłużej, nawet na 1-2 godziny. Następnie umyj włosy i wyczesz pasożyty za pomocą grzebienia.

Olej kokosowy na wszy

Olej kokosowy – podobnie jak oliwa z oliwek – blokuje otwory oddechowe wszy, przez co te się duszą, od-wadniają się i można je z łatwością wyczesać z włosów za pomocą odpowiedniego grzebienia. Wystarczy na-łożyć podgrzany olej kokosowy na skórę i włosy przy skórze na pół godziny. Po tym czasie umyj włosy dobrym szamponem i wyczesz wszy za pomocą grzebienia.

Możesz też skorzystać z gotowego, naturalnego preparatu przeciwko wszom na bazie oleju kokosowego, który jest bezpieczny nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci.

Prostownica na wszy

Wysoka temperatura zabija wszystkie postacie rozwojowe wszy od razu. Umyj włosy szamponem przeciwko wszom, wysusz je, wyczesz pasożyty metalowym grzebieniem i następnie użyj prostownicy na włosach. Zwróć uwagę, by prostować włosy jak najbliżej skóry głowy, ponieważ to właśnie tam pasożytują wszy.

To dobry sposób, o ile masz mocne włosy, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. Musisz jednak wiedzieć, że typowe słowiańskie włosy są delikatne, cienkie i podatne na uszkodzenia, dlatego szybko je znisz-czysz, jeśli będziesz używać prostownicy.

Grzebień na wszy (wyczesywanie wszy)

To absolutnie podstawa w walce z wszami. Wyczesywanie pasożytów jest kluczowe w ograniczeniu ich inwazji. Dobry grzebień przeciw wszom to taki, który jest metalowy, z gęstymi ząbkami o długości powyżej 3 cm.

Wyczesywanie wszy należy rozpocząć od samych cebulek włosów, czyli jak najbliżej głowy. Grzebień należy następnie oczyścić z pasożytów mechanicznie, np. za pomocą papierowego ręcznika kuchennego, ale to nie wystarczy. Zanurz go we wrzącej wodzie lub włóż do zamrażarki na minimum 24 godziny. Niska lub wysoka temperatura unicestwi osobniki i ich jaja, których nie widać gołym okiem.

Gumki przeciw wszom – czy działają?

W aptekach dostępne są także nasączone olejkami eterycznymi i innymi substancjami przeciwko pasożytom gumki do włosów, które działają zazwyczaj przez 2-3 tygodnie (dokładną informację znajdziesz na ulotce do-łączonej do opakowania). To dobry produkt, który zapobiega wszawicy lub chroni przed inwazją z dwóch powodów.

Po pierwsze, olejki eteryczne, czyli olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy, lawendowy i olejek z miodli indyjskiej (neen) są dobrane w odpowiednich proporcjach i skutecznie odstraszają wszy w naturalny sposób.

Po drugie, spinanie włosów zapobiega inwazji wszy. Pasożyty nie mogą się przedostać przez warstwę włosów do skóry głowy. Spięte włosy to mechaniczna bariera dla wszy, często nie do pokonania.

Gumki do włosów przeciw wszom są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na włosy można za-kładać więcej niż jedną gumkę.

Gumki odstraszające wszy – jak je zrobić?

Możesz też samodzielnie stworzyć gumki do włosów, które będą zapobiegać inwazji pasożytów. Wystarczy, że zaaplikujesz kilka kropel olejków eterycznych na gumkę.

Może to być np. naturalny olejek lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy, mandarynkowy, olejek z drzewa herbacianego lub olejek jałowcowy. Nie mocz gumki w wodzie. Aplikuj olejek na gumkę 2-3 razy w tygodniu.

Autorka: Natalia Ciszewska