Data publikacji:

Domowe sposoby na ostrogi piętowe - jakie są domowe sposoby na ostrogi piętowe?

 Ostrogi piętowe to przykra dolegliwość, która wiąże się z silnym bólem podczas chodzenia. Bez odpowiedniego leczenia, problem staje się coraz poważniejszy. Dawniej wykorzystywano głównie zabiegi chirurgiczne. Nie dawały one jednak pożądanych efektów, a nawet mogły prowadzić do zaostrzenia dolegliwości. Obecnie leczenie opiera się więc na fizjoterapii, zazwyczaj połączonej z przyjmowaniem odpowiednich leków. Warto jednak pamiętać, że ulgę mogą przynieść również domowe sposoby na ostrogi piętowe.
ostrogi piętowe

Czym są ostrogi piętowe?

Ostrogi piętowe z angielskiego nazywa się calcaneal spur (CS). Są to zmiany zwyrodnieniowe, najczęściej spowodowane długotrwałym stanem zapalnym w obrębie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe jest zbudowane z elastycznej tkanki łącznej, która na zmianę rozluźnia i napina się podczas chodzenia.

Jego obecność zapobiega spłaszczaniu jednego z łuków sklepienia oraz zapewnia stopie sprężystość. Przewlekły proces zapalny powoduje powstawanie nadprogramowej tkanki kostnej w miejscu, gdzie zaczyna się rozcięgno podeszwowe, czyli w okolicy kości piętowej. Właśnie w taki sposób tworzą się ostrogi piętowe. Dolegliwości mogą obejmować tylko jedną lub obydwie stopy.

Pierwszym objawem jest oczywiście uporczywy ból pięty. Początkowo pojawia się tylko w momencie, gdy noga jest mocno obciążona, np. przez długi marsz lub utrzymywanie pozycji stojącej. Ból może sprawiać również unoszenie palców. Jeżeli dolegliwości nie są odpowiednio leczone, z czasem stają się coraz poważniejsze. Palący ból może pojawiać się nawet w spoczynku, co znacznie obniża komfort życia. Ostrogi piętowe mogą powodować problemy z chodzeniem lub nawet założeniem obuwia.

Chory często próbuje przemieszczać się w nienaturalny sposób, żeby złagodzić ból, co prowadzi do dodatkowych problemów, wynikających z nieprawidłowej postawy, np. zwyrodnień kręgosłupa, kolan i bioder. Jeżeli więc pojawiają się niepokojące objawy, warto dowiedzieć się, jak leczyć ostrogi piętowe domowym sposobem oraz zgłosić się do lekarza.

Co może powodować ostrogi piętowe?

Przyczyny przewlekłego stanu zapalnego mogą być różne. Do najczęstszych z nich należą:
  • przeciążenie stopy przez nadmierny wysiłek fizyczny,
  • noszenie niedopasowanego obuwia,
  • bieganie w nieodpowiednim obuwiu po twardej powierzchni,
  • długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej,
  • nadwaga i otyłość,
  • nieleczone lub nieprawidłowo leczone urazy stóp lub kostek,
  • wrodzone lub nabyte wady stóp,
  • nieprawidłowy wzorzec chodu.
W ramach profilaktyki należy więc unikać wyżej wymienionych czynników. Warto dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego, należy zawsze wykonywać rozgrzewkę oraz zakładać wyłącznie sportowe obuwie. Na co dzień nie powinno się nosić zbyt ciasnych lub luźnych butów.

W razie wystąpienia wad czy urazów stóp, należy szybko zgłosić się do dobrego ortopedy albo fizjoterapeuty, aby uniknąć związanych z nimi powikłań. Jeżeli dolegliwości już się pojawiły, rozwiązaniem będą domowe sposoby na ostrogę piętową, a w poważniejszych przypadkach - również fizjoterapia i odpowiednie leki.

Ostrogi piętowe - domowe sposoby

Domowe sposoby znajdują zastosowanie w leczeniu wielu uciążliwych dolegliwości. O ile są regularnie stosowane, przynoszą naprawdę spektakularne efekty, a dodatkowo są bardzo bezpieczne. Jeżeli więc pojawia się ostroga piętowa, domowe sposoby mogą być doskonałym rozwiązaniem, żeby złagodzić dolegliwości bólowe.

Pierwszą z metod jest użycie oliwy z oliwek. Należy delikatnie podgrzać ją w garnuszku lub kuchence mikrofalowej, a następnie wmasować w piętę. Najlepiej nie spłukiwać resztek oliwy, ale pozwolić im się wchłonąć. Tego typu zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie, dopóki dolegliwości nie zostaną złagodzone. Sposób będzie jeszcze bardziej skuteczny, jeśli do oliwy dodamy olejek goździkowy w proporcji 2:1.

Olejek, podobnie jak oliwa, ma działanie przeciwzapalne. Po wykonaniu masażu, stopa stanie się bardziej rozluźniona, a ból zostanie znacznie zredukowany lub całkowicie zniknie.
Domowe sposoby na ostrogi piętowe nie ograniczają się jednak do zastosowania olejów. Pomocny może okazać się również ocet jabłkowy. Należy wymieszać go z przegotowaną wodą w proporcji 1:4. Następnie, moczy się stopy w tak przygotowanej mieszance przez około pół godziny. Zabieg powinno się powtarzać raz lub dwa razy dziennie, dopóki dolegliwości bólowe się nie zmniejszą.
Oprócz naturalnych substancji, należy wykorzystywać również ruch. Niezastąpioną rolę odgrywają masaże i ćwiczenia. Pozwalają rozluźnić stopę oraz zredukować uciążliwe dolegliwości bólowe. Masaż pięty zwiększa też jej ukrwienie.

Jeżeli ból jest wyjątkowo silny, ulgę może przynieść chłód. Można więc wykonać masaż z użyciem kostki lodu. Żeby jednak efekt nie był zbyt intensywny, warto zawinąć ją w bawełnianą ściereczkę. Tego typu masaż powinien trwać minimum pięć minut. Warto powtarzać go raz lub dwa razy dziennie, aż do uzyskania upragnionego uczucia ulgi.

Warto pamiętać również o aktywności fizycznej, chociaż ostrogi piętowe znacznie ją utrudniają. Całkowita rezygnacja z ćwiczeń przynosi jednak więcej szkody, niż pożytku. Najlepiej podejmować aktywność fizyczną, dostosowaną do możliwości. Pomocne okazują się ćwiczenia rozciągające.

Można wykorzystać np. butelkę z wodą lub niewielką piłeczkę, którą wkładamy pod stopę, a następnie rolujemy, wykonując masaż. Powinien on trwać przynajmniej pięć minut na stronę. Inne ćwiczenie polega na umieszczeniu złożonego ręcznika pod stopą oraz przyciąganiu do siebie jego końców. Najlepiej wytrzymać w tej pozycji około pół minuty i wykonywać przynajmniej pięć powtórzeń na każdą stopę.

Do trzeciego ćwiczenia należy wykorzystać ścianę. Opieramy na niej dłonie, a następnie uginamy w stawie kolanowym jedną nogę, a drugą, wyprostowaną, ustawiamy z tyłu. Należy pogłębiać ugięciu do momentu poczucia napięcia w wyprostowanej nodze. W takiej pozycji najlepiej spędzić około pół minuty i wykonać przynajmniej pięć powtórzeń na każdą nogę.

Jeżeli zastanawiamy się, co na ostrogi piętowe, domowe sposoby z pewnością powinny nas zainteresować. W lżejszych przypadkach mogą prowadzić do ustąpienia dolegliwości, a w cięższych - wspomagają przebieg fizjoterapii.
Autorka: Adrianna Strużyńska