Data publikacji:

Długa miesiączka: jakie są przyczyny?


Długa miesiączka to problem, który dotyczy wielu kobiet. Nie zawsze jednak jest on powodem do niepokoju. Czasem zbyt długa miesiączka może mieć przyczynę, którą bez trudu wyeliminujesz z codziennego życia. Bardzo długa miesiączka wymaga jednak konsultacji ginekologicznej, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Jakie mogą być przyczyny długiej miesiączki i kiedy to zjawisko jest naturalne? Poznaj odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
okres

Kiedy miesiączka jest zbyt długa?


Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to właściwie znaczy „zbyt długa miesiączka”? Musisz wiedzieć, że regularne miesiączki pojawiają się u kobiet średnio co 28 dni. Wiele pań jednak krwawi co 25-26 lub 29-30 dni. Jest to bardzo indywidualna sprawa. Ile trwa miesiączka? Standardowo są to 3-4 dni, jednak czas ten również może się różnić. Długa miesiączka u dziewczynki jest sprawą całkowicie normalną – młode kobiety mogą krwawić nawet do 7 dni. Długi okres jest również naturalny u pań w wieku okołomenopauzalnym. Warto jednak wiedzieć, że każde krwawienie po menopauzie wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem!

Kiedy więc miesiączka jest zbyt długa? Przyjęło się, że jeśli krwawienie trwa ponad 8 dni, konieczna jest wizyta u ginekologa. Również podwojenie dni miesiączkowania powinno być niepokojące. Jeśli standardowo twój okres trwał 3 dni, ale od jakiegoś czasu obserwujesz jego wydłużenie do 6 dni, koniecznie udaj się do lekarza.

Przyczyny zbyt długiej miesiączki


Przyczyny zbyt długiej miesiączki mogą być bardzo różne. Zazwyczaj jej wydłużenie wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a na to wpływ ma bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest stres – długotrwałe nerwy uwalniają hormony stresowe, które mogą być przyczyną wydłużenia miesiączki. Jeśli więc zastanawiasz się, czy istnieje związek między długością miesiączki a stresem, odpowiedź brzmi: tak. Do przyczyn zbyt długiej miesiączki zaliczamy także:

• polipy, mięśniaki i nowotwory narządów rodnych,
• choroby ogólnoustrojowe, np. zaburzenia krzepnięcia krwi,
• zażywanie niektórych leków,
• choroby autoimmunologiczne, np. niedoczynność tarczycy,
• stany zapalne,
• przerosty błony śluzowej macicy.

Co robić, gdy miesiączka jest zbyt długa?


Jeśli zaobserwowałaś, że twoje miesiączki są zbyt długie, koniecznie udaj się do lekarza. Ginekolog przeprowadzi dokładny wywiad – zapyta między innymi o obfitość miesiączki czy plamienia międzymiesiączkowe. Dodatkowo może zlecić badania hormonalne oraz wskazać, w jakich dniach cyklu najlepiej je wykonać. Na tej podstawie wspólnie ustalicie przyczynę zbyt długiej miesiączki oraz ewentualne leczenie.

Jak zabezpieczyć się podczas zbyt długiej miesiączki?


Środki higieniczne, takie jak podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne, to nie tylko sposób na zabezpieczenie bielizny przed zaplamieniem. Ich obserwacja może również wiele zdradzić na temat stanu twojego zdrowia. Jeśli obserwujesz u siebie zbyt długie miesiączki, zrezygnuj z korzystania z tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Postaw na tradycyjne podpaski. Ich używanie pomoże ci zaobserwować zmiany, które mogą mieć znaczenie podczas diagnozowania problemu. Zwróć uwagę na kolor krwi menstruacyjnej oraz pojawiające się skrzepliny.

Zbyt długa miesiączka nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Czasem informuje nas o tym, że niezbędne jest wykonanie podstawowych badań hormonalnych. Zbyt długa miesiączka w wieku nastoletnim to całkowicie normalne zjawisko – z czasem układ hormonalny dojrzewa, a okres staje się krótszy. Bez względu jednak na to, kiedy pojawia się u ciebie zbyt długa miesiączka, koniecznie skontaktuj się z ginekologiem. Pamiętaj, by uważnie obserwować swój organizm i szybko reagować na wszelkie zmiany.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.