Data modyfikacji:

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny i sposoby leczenia

Czerwone plamy na twarzy to sygnał ostrzegawczy; zazwyczaj są zwiastunem nieodpowiedniej pielęgnacji, alergii lub chorób ogólnoustrojowych. Dowiedz się, jak rozpoznać przyczynę nieestetycznych zaczerwienień oraz jak pozbyć się ich szybko i skutecznie.
czerwone plamy na twarzy

Sposoby na zaczerwienioną twarz


Subtelne rumieńce niemal każdemu dodają uroku. Gdy jednak pojawiają się w miejscach, w których byś się ich nie spodziewała i przyjmują nieregularne kształty, należy mieć się na baczności. Rumień na twarzy to jeden z częstszych objawów sugerujących, że w skórze rozwinął się stan zapalny. Wszystkiemu winne są rozszerzające się naczynka krwionośne, w dużych skupiskach tworzą dobrze widoczne zaczerwienienia.

Potencjalnych powodów plam na twarzy jest sporo. Aby dobrać odpowiedni sposób zwalczania rumienia, najpierw należy określić, w jakich sytuacjach się pojawia.

  • Rumień na twarzy przesuszonej

Zaczerwienienie twarzy to problem, który jest dobrze znany posiadaczkom cery suchej i wrażliwej. Skóra tego rodzaju jest bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne i nieodpowiednią pielęgnację. Plamy na twarzy mogą pojawić się wskutek ekspozycji na słońce lub mróz. Niedostateczne nawodnienie cery sprzyja rozszerzaniu naczynek, szorstkości i łuszczeniu.

  • Czerwona twarz – objaw alergii

Czerwone plamy na szyi i twarzy to często pojawiająca się reakcja alergiczna. Można zauważyć ją po ukąszeniu owada lub spożyciu alergizującego produktu. Plamom uczuleniowym towarzyszy drobna wysypka lub pęcherze. Po zauważeniu takiego objawu, warto jak najszybciej udać się do lekarza, który przeprowadzi testy alergiczne.

  • Genetyczny rumień na twarzy

Jeśli twoja twarz czerwieni się bardzo często po wysiłku fizycznym, spożyciu ostrych potraw lub wskutek stresu, prawdopodobnie posiadasz genetyczną skłonność do zaczerwienień twarzy. Rumień można niwelować za pomocą kosmetyków do skóry naczynkowej.

  • Plamy na twarzy po alkoholu

Napoje alkoholowe podnoszą ciśnienie krwi, dlatego to zupełnie normalne, że po ich spożyciu twarz może być zaróżowiona. Jeśli jednak widzisz, że po procentowych trunkach na szyi i twarzy pojawiają się mocno czerwone, odgraniczone plamy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. To objaw świadczący o tym, że organizm ma trudność z trawieniem aldehydu octowego. Plamy na twarzy po alkoholu mogą zwiastować problemy z wątrobą.

  • Jeśli twoja twarz czerwieni się na mrozie lub słońcu, a bez kremu nawilżającego ani rusz, zadbaj o jej dobre nawilżenie. Stosuj kremy z kwasem hialuronowym, witaminami A i E. Unikaj kosmetyków z zawartością alkoholu. Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche, stosuj nawilżacz powietrza.
  • Gdy plamy na twarzy pojawiają się wskutek spożycia konkretnego produktu lub alkoholu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie występuje alergia pokarmowa lub nietolerancja.
  • Niezależnie od podejrzewanej przyczyny rumienia, pamiętaj o piciu wody. To ona nawilża skórę od wewnątrz i wzmacnia naczynka krwionośne.
  • A co, jeśli rumień na twarzy pojawia się pomimo dobrego stanu zdrowia? Cóż – wówczas warto unikać czynników, które go wywołują i stosować kosmetyki, które wzmacniają kruche naczynka krwionośne.