Data modyfikacji:

Czerwona plama na języku – przyczyny i leczenie

Plamy pojawiające się w obrębie języka, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zazwyczaj są niegroźne. W nielicznych jednak przypadkach mogą stanowić objaw poważnych schorzeń. Na języku potrafią pojawić się plamki sugerujące niedobory, infekcje lub alergie.

czerwona plama na języku

Jakie są przyczyny, pojawienia się plam na języku?

Język u zdrowej osoby powinien być barwy różowo-czerwonej, o wilgotnej, szorstkiej powierzchni. Kluczowe jest także, aby jego ruchomość była możliwa we wszystkich kierunkach. Brodawki znajdujące się na grzbiecie języka pełnią dwie funkcje: mechaniczną zmysłową. Na części z nich znajdują się kubki smakowe. Na granicy nasady języka znajdują się brodawki okolone, natomiast w części boczno-tylnej umiejscowione są brodawki nitkowate. Te nierówności języka są zupełnie normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju.

Jednak wielokrotnie w obrębie jamy ustnej pojawiają się różnorodne plamy. Miewają różny kolor, ale także kształt, czasem posiadają także białą obwódkę. W niektórych przypadkach mogą boleć lub wywoływać pieczenie. Najczęstszą przyczyną występowania tego rodzaju zmian są choroby błony śluzowej. Powszechnym problemem jest nawracające zapalenie aftowe. Daje uporczywe dolegliwości bólowe. Pojawia się zwykle u dzieci i osób do trzydziestego roku życia. Czerwone plamka na języku, o okrągłym lub owalnym kształcie, pokrywająca się białym nalotem to prawdopodobnie afta. Na pojawianie się tego rodzaju zmian zwykle wpływa zakażenie drożdżakami.

Niekiedy na języku pojawiają się także plamy w kolorze czarnym lub brązowym. Sugerują one wystąpienie języka włochatego. Jest to stan patologiczny, wywołany złą higieną jamy ustnej oraz niewłaściwą, ubogą w błonnik dietą. W niektórych przypadkach takie zmiany pojawiają się także na skutek antybiotykoterapii lub wysokiej gorączki.

Czerwone plamy na języku z białą obwódką mogą sugerować wystąpienie rumienia wędrującego języka. Schorzenie to bywa nazywane także językiem geograficznym.

Czerwona plamka na języku dziecka – co może oznaczać?

W przypadku dzieci warto regularnie kontrolować higienę oraz wygląd jamy ustnej. Czerwona plamka na języku u dziecka może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej spowodowana jest zapaleniem jamy ustnej, infekcją bakteryjną lub wirusową, ale także niedokrwistością bądź naczyniakami.

Język o czerwonej barwie, przypominający truskawkę może być spowodowany szkarlatyną. To zakaźna choroba bakteryjna. W początkowym okresie objawia się zaczerwienionym gardłem oraz białym nalotem. Naczyniak w obrębie jamy ustnej może wyglądać jak płaska, rozlana plama w kolorze ciemnej czerwieni. Niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego objawia się charakterystyczną, gładką i intensywnie czerwoną powierzchnią języka.


Przeczytaj także: Jak zapobiegać próchnicy? 6 sposobów

Czym objawia się język geograficzny?

Czerwona plama na języku u dziecka może świadczyć także o łagodnej odmianie języka geograficznego. Zmiany tego rodzaju mają zwykle białą obwódkę, przez co wyglądają jak wypalone. Na ich powierzchni nie ma brodawek nitkowatych. Nieregularne plamy umiejscowione są zwykle na grzbietowej części języka. W rzadszych przypadkach znaleźć je można także po wewnętrznej stronie policzków. Przebarwienia te układają się czasem na kształt mozaiki lub mapy, co wpłynęło na nazwę. Plamy te każdego dnia mogą wyglądać inaczej i obejmować inną część jamy ustnej. W większości przypadków nie dają objawów bólowych. W wyjątkowo rzadkich przypadkach objawem może być pieczenie lub nadwrażliwość na kwaśne potrawy. Górna warstwa zmian może się łuszczyć, lecz główny obszar pozostaje gładki.

Leczenie czerwonych plamek z białą obwódką

Dokładne przyczyny powstawania języka geograficznego nie są znane. Czerwone plamy na języku i pieczenie może być spowodowane niewłaściwą dietą, stresem, infekcjami o podłożu grzybiczym, chorobami wrodzonymi, ciążą, zaburzeniami hormonalnymi, ale także niedoborami pokarmowymi i używkami. Jeśli zmiany tego rodzaju pojawiają się nagle, mogą świadczyć także o alergii, cukrzycy, bielactwie lub łuszczycy.

W niektórych przypadkach rozwiązaniem jest wyeliminowanie z diety substancji wywołujących alergię oraz wzbogacenie jej o preparaty z witaminami z grupy B. W trakcie leczenia warto zrezygnować także z alkoholu i papierosów. Zalecane jest również ograniczenie spożywania kwaśnych i pikantnych potraw, czosnku, cebuli oraz niektórych owoców, a także pomidorów.

Jeśli przyczyna tkwi w infekcji grzybiczej, konieczna jest wizyta u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Konsultacja lekarska jest również konieczna w sytuacji, gdy zmiany nie ustępują samoistnie oraz zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Może okazać się, że niezbędne będą dodatkowe badania, które pozwolą dopasować leczenie i sposób postępowania.

Profilaktyka plamek na języku u dzieci i dorosłych

Jednym ze sposobów na uniknięcie pojawienia się plamek na języku jest regularna profilaktyka. Kluczowym jej punktem jest właściwa higiena jamy ustnej. Warto skorzystać z pomocy stomatologa lub higienistki, którzy dokładnie wytłumaczą, w jaki sposób powinna być przeprowadzana, aby uniknąć błędów i nieuważności. Innym aspektem, o który warto zadbać, jest zbilansowana dieta. Plamki na języku niekiedy spowodowane są niedoborami pokarmowymi oraz awitaminozą. Aby tego uniknąć, warto wykonywać regularnie badania krwi oraz uzupełniać ewentualne niedobory dietą lub suplementami. Jest to równocześnie jeden z aspektów dbania o odporność organizmu. Jest ona także kluczowa w profilaktyce tego rodzaju schorzeń. Wysypianie się, zdrowa dieta i niwelowanie stresu prowadzi do higienicznego trybu życia, który może zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia zmian na języku.
Autor: Ewa Malinowska