Data publikacji:

Jak obniżyć poziom trójglicerydów? Porady, dieta, ćwiczenia

Skąd się biorą trójglicerydy? Jak zmniejszyć poziom trójglicerydów we krwi? Poznaj domowe sposoby na obniżenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Dowiedz się, jak jeść i jak ćwiczyć, żeby ich poziom zaczął spadać

trojglicerydy

Co to są trójglicerydy?

Trójglicerydy, inaczej triacyloglicerole, triglicerydy czy tracyloglicerydy to tłuszcze proste i złożone, które są wykorzystywane przez organizm człowieka jako budulec tkanki tłuszczowej, a także jako źródło energii. Powstają dzięki pracy wątroby, ponieważ to tutaj są produkowane z węglowodanów i kwasów tłuszczowych, ale są także dostarczane po prostu z pożywieniem do organizmu.

Trójglicerydy dostają się z jelit lub wątroby do krwi. Tam są transportowane przez specjalne proteiny, które pomagają dostać się im do mięśni. To w nich przetwarzane są na energię. Niestety, energia nie może być w organizmie magazynowa, ale surowce potrzebne do jej wytworzenia już tak. Dlatego nadmiar trójglicerydów, który nie może zostać zużyty do wytworzenia energii musi zostać gdzieś zmagazynowany. Trafiają one do tkanki tłuszczowej.

Musisz jednak wiedzieć, że trójglicerydy nie są wcale takie złe. Owszem, są budulcem tkanki tłuszczowej, ale są też składnikiem skóry. Dzięki temu bardzo efektownie zapobiegają np. utraci wody ze skóry.

Trójglicerydy - norma:

  • norma ustalona - do 150 mg/d,
  • norma dla kobiet - 35-135 mg/dl (0,40-1,54 mmol/l),
  • norma dla mężczyzn - 40-160 mg/dl (0,45-1,82 mmol/l),
  • norma dla dzieci: poniżej 100 mg/dl (1,13 mmol/l).

Podwyższony poziom trójglicerydów - objawy:

Wysoki poziom trójglicerydów we krwi nie daje zazwyczaj żadnych objawów i jest wykrywany najczęściej podczas rutynowych badań krwi, dlatego podwyższony poziom jest przeważnie zaskoczeniem dla pacjenta.

Kiedy badać poziom trójglicerydów?

To zależy od twojego stanu zdrowia i historii chorób w rodzinie. Na to pytanie powinien odpowiedzieć twój lekarz internista. Osoby, które są zdrowe, mają prawidłowe BMI, jedzą zdrowo, regularnie uprawiają sport i nie mają przypadków chorób serca, nadwagi czy otyłości i udarów w rodzinie, powinny badać lipidogram raz na około 5 lat. Lipidogram pozwala na ocenę poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów.

Osoby powyżej 40 roku życia powinny wykonywać badanie częściej, co 1-2 lata lub częściej, jeśli tak zalecił lekarz. Wskazania do wykonania lipidogramu to cukrzyca, miażdżyca, otyłość, zapalenie trzustki, a także przyjmowanie doustnej antykoncepcji.

Jeśli trój poziom trójglicerydów jest wysoki, porozmawiaj ze swoim lekarzem o regularnym badaniu poziomu w domu. Możesz użyć do tego ten sam produkt, który sprawdza się w przypadku pomiaru cukru we krwi. Wystarczy, że kupisz odpowiednie paski testowe.

Podwyższony poziom trójglicerydów. O czym może świadczyć?

Wysoki poziom trójglicerydów nie zawsze oznacza, że z twoim organizmem dzieje się coś złego. Niektórzy ludzie mają osobniczy wysoki poziom trójglicerydów, który wynika z diety, ale może też mieć charakter idiopatyczny.

Wysoki poziom trójglicerydów może jednak także świadczyć o tym, że w organizmie zaszły pewne zmiany. Podwyższony poziom trójglicerydów może świadczyć także np. o miażdżycy naczyń, stłuszczeniu wątroby, udarze mózgu, zawale serca, otyłości, cukrzycy typu II, a także niedoczynności tarczycy.

Jak obniżyć trójglicerydy? Dieta:

Odpowiednio skomponowana dieta charakteryzująca się niską zawartością tłuszczów powinna pomóc w obniżeniu lipidów tej frakcji. Dietę możesz skomponować samodzielnie, zasięgając inspiracji z forów internetowych i artykułów specjalistycznych lub poprosić o pomoc specjalistę - dietetyka, który specjalnie dla ciebie i twoich potrzeb ułoży dietę, dzięki której nie tylko obniżysz poziom trójglicerydów we krwi, ale też poczujesz się lepiej w swoim ciele i zgubisz dodatkowe kilogramy.

Już nawet niewielkie z pozoru zmiany mogą mieć znaczenie. Wystarczy, jeśli wyeliminujesz z diety tłuste potrawy mięsne, szczególnie te z dodatkiem boczku i smalcu. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego możesz łatwo zastąpić tymi, które są pochodzenia roślinnego. Wypróbuj olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwę z oliwek czy olej lniany.

Staraj się jeść regularnie, o stałych porach. 5 posiłków dziennie powinno ci w zupełności wystarczyć. Pilnuj porcji i kalorii. Nie objadaj się. Po prostu słuchaj swojego ciała i postaraj się spełniać jego potrzeby w ramach zdrowego rozsądku.

Unikaj cukrów prostych. Przestań dodawać cukier do kawy czy herbaty. Nie pij alkoholu i nie zażywaj innych używek. Pij za to bardzo dużo wody każdego dnia, przynajmniej 1,5-2 l dziennie.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów domowymi sposobami?

  • zacznij ćwiczyć! Wystarczy, że zaczniesz od codziennego spaceru po osiedlu lub zaczniesz się rozciągać. Nie musisz od razu wygrywać maratonów. Chodzi o to, by zacząć się regularnie ruszać.
  • stosuj witaminę C, która przy dłuższym stosowaniu pomaga obniżyć poziom trójglicerydów.
  • stosuj kozieradkę, która polecana jest szczególnie cukrzykom, którzy borykają się z podwyższonym poziomem trójglicerydów.
  • sięgnij po produkty bogate w kwasy Omega-3, które obniżają produkcję trójglicerydów w wątrobie.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów? Ćwiczenia

Ruszając się regularnie, każdego dnia, wzmacniasz mięśnie, zmuszając je do codziennej pracy. Dzięki temu, poziom trójglicerydów powinien stopniowo się obniżać. Z czasem, gdy tkanka mięśniowa przyzwyczai się do regularnej aktywności fizycznej będziesz mogła ćwiczyć więcej i dłużej.

Dla osób zaawansowanych najlepsze ćwiczenia do spalania tkanki tłuszczowej to np. nurkowanie, wchodzenie po schodach, bieganie, ścianka wspinaczkowa czy intensywny trening fitness.

Autorka: Natalia Ciszewska