Data publikacji:

Cichy udar: objawy. Jakie są symptomy udaru?

Dzięki kampaniom społecznym coraz więcej osób wie, że symptomami udaru mózgu są między innymi bełkot, opadanie końcówki ust czy trudności z równomiernym uniesieniem kończyn. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że taki poważny incydent niedokrwienia nierzadko jest poprzedzany przez tzw. cichy udar. Na czym on dokładnie polega i jak go rozpoznać?

cichy udar objawy

Przeczytaj również: Padaczka: jak reagować? Przyczyny, objawy i leczenie padaczki

„Lekki” udar – co to jest?

Cichy udar mózgu, zwany również małym udarem (TIA - transient ischemic attac) to przemijające niedokrwienie organu. Objawy są bardzo podobne do tych związanych z dużym udarem, ale mijają w ciągu kilku lub kilkunastu minut.

Z uwagi na powyższe wiele osób, które doświadczają lekkiego udaru mózgu, zapomina o sprawie i wraca do normalnego funkcjonowania – bez konsultacji z lekarzem. To ogromny błąd, ponieważ „lekki” udar bywa zwiastunem tego właściwego. Szacuje się, że aż u jednej na dziesięć osób, które doznały małego udaru, w ciągu miesiąca wystąpi udar dokonany (czyli ten „duży”, właściwy). U 20% - czyli aż u co piątej osoby, dojdzie do dużego udaru w ciągu kolejnego roku.

Podsumowując: cichy udar mózgu to nie chwilowa niedyspozycyjność, ale bardzo istotna informacja od organizmu. Nie wolno jej ignorować – konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem neurologiem.

Mały udar – objawy

Lekki udar mózgu wiąże się z wystąpieniem kilku poważnych dolegliwości. Są to:
  • Połowiczny niedowład, niedoczulica
Osoby przechodzące cichy udar mózgu mogą mieć wrażenie, że coś jest nie tak z jedną stroną ich ciała – np. drętwieje im noga i ręka.
  • Osłabienie
Udarowi mózgu – zarówno małemu, jak i dużemu, zawsze towarzyszy nasilające się z każdą minutą zmęczenie. Chorzy odczuwają natychmiastową chęć położenia się, trudno im wytrzymać w pozycji stojącej.
  • Wykrzywienia twarzy
Charakterystyczne objawy cichego udaru (jak i „dużego”) to wykrzywianie się twarzy, a dokładniej opadnięcie jednego z kącików ust. Dolegliwość ta staje się szczególnie widoczna podczas uśmiechu – dlatego należy poprosić bliską osobę, by spróbowała się mocno uśmiechnąć (albo spróbować uśmiechnąć się przed lustrem).
  • Bełkot
W związku z chwilowym „porażeniem” części ciała, bardzo trudno jest osobie przeżywającej udar mówić wyraźnie. Z jej ust wydobywa się bełkot, słowa są zupełnie niezrozumiałe albo trudne do zrozumienia. Inne objawy to trudności z widzeniem, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. U niektórych może dojść do omdlenia.

Lekki udar – co robić?

Nawet jeżeli opisane wyżej objawy udaru mijają po kilkunastu minutach, konieczne jest jak najszybsze udanie do szpitala.

Cichy udar mózgu – jak zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia?

Udar mózgu jest zdarzeniem nagłym i nieprzewidywalnym – nie zawsze jesteśmy w stanie mu zapobiec. Jeśli jednak będziesz stosować się do poniższych zaleceń, zmniejszysz ryzyko, że kiedyś odczujesz u siebie jego poważne symptomy. Co jest szczególnie istotne w zapobieganiu zarówno małym, jak i dużym udarom?
  • Zdrowa dieta
Jedz zdrowo, nie objadaj się, pamiętaj o dużych ilościach warzyw i owoców w twojej diecie. Często sięgaj po pełne zboża, unikaj fast foodów, napojów gazowanych i słodyczy.
  • Aktywność fizyczna
Z badań wynika, że osoby prowadzące choćby umiarkowaną aktywność fizyczną (np. godzina spaceru dziennie) są o wiele mniej narażone na udar niż ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Wybierz sobie ulubioną aktywność i ruszaj się dla zdrowia.
  • Unikaj alkoholu i papierosów
Alkohol i papierosy to sprzymierzeńcy wszystkich poważnych chorób, warto więc od nich stronić. Jeśli natomiast masz już ochotę na napój z procentami, to niech będzie to raczej lampka wina niż czysta wódka albo ciężkie whisky.
Autor: Robert Wojtaś