Data publikacji:

Brązowy mocz: co oznacza, jakie są jego przyczyny?

Twój mocz jest ciemny lub wręcz brązowy? Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Sprawdź, o czym może świadczyć brązowy mocz u osoby starszej, ciężarnej i u dziecka. Dowiedz się, czy kolor moczu jest powiązany z przyjmowanymi lekami i tym, co jesz.
brązowy mocz

Przeczytaj również: Dna moczanowa – leczenie domowe

Brązowy mocz – przyczyny

Przyczyny brązowego zabarwienia moczu mogą być różne. Po pierwsze, ciemne, wręcz brunatne zabarwienie moczu może wynikać z odwodnienia organizmu. Mocz jest wówczas bardziej stężony, stąd ma ciemniejszą barwę. Po drugie, ciemny mocz może też być wynikiem choroby:
  • bardzo ciemny, wręcz czarny mocz może pojawiać się u osób, które mają nowotwory złośliwe,
  • brązowy mocz może występować u osób z krwiomoczem,
  • brązowo-czerwony kolor może też wystąpić u osób, które cierpią na kamicę nerkową, zapalenie kłębuszkowe nerek, zapalenie pęcherza moczowego, zakażenia bakteryjne układu moczowego.
Jeśli oprócz ciemnego moczu masz inne objawy, takie jak bóle podbrzusza, bóle mięśni, ból podczas oddawania stolca lub moczu, wzdęcia brzucha, odbarwienie stolca lub ogólne, silne osłabienie, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Brązowy mocz a jedzenie – po czym?

Brązowa barwa moczu może też wynikać ze zjedzenia niektórych produktów. Za ciemne zabarwienie moczu odpowiadać może rabarbar, fasola i aloes.

Brązowy mocz – po jakich lekach?

W wyniku metabolizmu niektórych leków mocz może mieć ciemnobrązowe lub ciemnożółte zabarwienie. Za zmianę barwy moczu odpowiedzialne są antybiotyki, hormony płciowe (szczególnie progesteron), niektóre środki znieczulające i takie o działaniu przeciwbólowym.

Brązowy mocz w ciąży

Zapotrzebowanie na wodę w ciąży zwiększa się, dlatego pilnuj, by wypijać odpowiednią ilość płynów każdego dnia. Ciemny mocz u kobiet w ciąży zazwyczaj pojawia się wskutek odwodnienia. Jeśli jednak twój mocz, mimo wypitej dużej ilości płynów, wciąż jest ciemny, czujesz ból lub dyskomfort podczas siusiania lub ból pleców czy podbrzusza, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Brązowy mocz u starszej osoby

Ciemny, brunatny mocz u seniora wynika najczęściej z odwodnienia lub jest efektem metabolizmu niektórych leków. Na odwodnienie szczególnie narażone są osoby z demencją oraz innymi zaburzeniami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.

Brązowy mocz podczas okresu

Ciemniejszy mocz u kobiety miesiączkującej zdarza się dość często, ale nie wynika to zazwyczaj z żadnych nieprawidłowości. Mocz zabarwia się podczas okresu na ciemniejszy kolor, jeśli w świetle pochwy znajdują się skrzepy krwi. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj pod koniec trwania miesiączki. W pierwszym dniu okresu mocz może być zabarwiony na kolor żywoczerwony przez świeżą krew miesiączkową. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które używają podpasek.

Brązowy mocz u dziecka

Czy wiesz, że mocz noworodka do czwartego dnia życia może być pomarańczowo-brązowy? To między innymi dlatego, że znajdują się w nim kryształki kwasu moczowego. Jeśli kolor moczu zmieni się w ciągu pierwszych czterech dób po porodzie, nie ma powodu do niepokoju.

Zmiana barwy moczu – badania

Jeśli nie wiesz, dlaczego twój mocz jest brązowy, warto wybrać się do lekarza po poradę. Może to być na przykład internista. Lekarz rodzinny wypisze ci skierowanie na badanie moczu lub odeśle do specjalisty na bardziej szczegółową diagnostykę. Najczęściej wykonywanym badaniem jest badanie ogólne moczu i posiew moczu.
Autorka: Natalia Ciszewska