Data publikacji:

Ból w mostku - przyczyny

Odczuwasz dyskomfort na wysokości mostka lub ból w klatce piersiowej? Poznaj najczęstsze przyczyny bolesności w okolicy mostka. Dowiedz się, i gdzie szukać pomocy lekarskiej.

ból w mostku

Przeczytaj również: Reumatyzm – przyczyny, objawy i leczenie

Ból w mostku - co oznacza?

Bolesność w okolicy mostka to częsty objaw, który niepokoi chorych. Ból często jest opisywany jako ucisk w klatce piersiowej czy rozrywanie lub szarpanie klatki piersiowej. Przyczyny tego dyskomfortu nie zawsze muszą świadczyć o poważnych schorzeniach. Ucisk w klatce piersiowej może być spowodowany przejedzeniem czy stresem. Niestety, może to też być objawy schorzeń układu krążenia, układu oddechowego lub układu pokarmowego.

Ból w mostku - przyczyny

Ból w mostku a choroby układu krążenia

Ostry, silny ból w okolicy mostka od razu nasuwa myśl, że przyczyną jest choroba serca lub naczyń. Jest to oczywiście możliwe, ale o wiele bardziej prawdopodobne jest, że to normalna reakcja organizmu na intensywny trening czy po prostu skutek zjedzenia zbyt dużego obiadu lub kolacji. Mimo wszystko, należy wykluczyć:
  • zawał serca,
  • tętniaka rozwarstwiającego aorty piersiowej,
  • zapalenie osierdzia.
Zawałowi mięśnia sercowego często towarzyszy charakterystyczny ból, który promieniuje w stronę lewej żuchwy i lewego barku. Objawy zapalenie osierdzia nasilają się podczas jedzenia, podczas treningu, ale też podczas leżenia, a objawem tętniaka aorty jest ostry ból, który może też prowadzić do omdlenia.

Ból w mostku a choroby układu oddechowego

Ból w klatce piersiowej może pojawić się w wyniku zapalenia płuc lub zapalenia górnych dróg oddechowych. Bolesność nasila się podczas kaszlu i duszności. Kłucie w klatce piersiowej może też być wynikiem odmy opłucnowej. Bolesność promieniuje wtedy w stronę ramienia, szyi i brzucha. Towarzyszy temu też płytki oddech.

Ból w mostku a choroby układu pokarmowego

Ucisk w klatce piersiowej może towarzyszyć chorobie refluksowej żołądka. Inne możliwe przyczyny bólu w mostku to wrzody żołądka, choroby przełyku i ostre zapalenie trzustki.

Ból w mostku a stres

Niestety, stres odbija się na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jednym z możliwych objawów nadmiernego stresu może być kłucie w klatce piersiowej, na wysokości mostka. Przyczyn takiego bólu może być wiele. Jedną z możliwości są nerwobóle.

Ból w mostku a inne choroby

Bolesność może być spowodowana nadwyrężeniem mięśni szkieletowych, które znajdują się w klatce piersiowej. Przyczyną może być uraz lub intensywny trening, ale podłożem mogą też być choroby układu kostno-chrzęstnego.

Inne możliwe przyczyny to złamania żeber, nowotwory w klatce piersiowej, które rozrastając się, powodują ucisk. Towarzyszy temu wówczas zazwyczaj utrata masy ciała, trudności w oddychaniu, powiększenie lokalnych węzłów chłonnych i kaszel.

Ból w mostku - jaki lekarz pomoże?

Udaj się do swojego lekarza rodzinnego lub skorzystaj z teleporady. Opisz dokładnie swoje objawy - chodzi tutaj o charakter bólu, jego dokładną lokalizację, sytuacje, w których się nasila oraz kiedy pierwszy raz się pojawił. Lekarz skieruje cię wówczas do danego specjalisty lub zleci wykonanie odpowiednich badań.

Pamiętaj! Nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem. Ból w mostku może być zwiastującym objawem poważnych schorzeń układu krążenia, które mogą nie tylko zagrażać twojemu zdrowiu, ale też życiu.

Ból w mostku - jakie leki pomogą?

Wiesz już, że bolesność w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Stąd nie ma jednego uniwersalnego leku, który rozwiązałby problem raz na dobre. Najlepszym pomysłem jest skontaktowanie się z internistą w tej sprawie. Upewnij się, że możesz przyjąć lek przeciwbólowy i w jakiej dawce. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną jest zapalenie płuc, opłucnej czy osierdzia, być może konieczna będzie hospitalizacja.
Autorka: Natalia Ciszewska