Data modyfikacji:

Czy bieganie w upale jest zdrowe?

Bieganie jest jedną z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych aktywności fizycznych, którą może uprawiać niemal każdy i wszędzie. Wpływa dobroczynnie na kondycję całego ciała, pozwala dotlenić organizm, poprawić jego funkcjonowanie, a także spalić nadmiarowe kalorie. Co jednak zrobić, gdy chcemy biegać, a na zewnątrz panują wysokie temperatury? Czy bieganie w upale jest zdrowe? Zapraszamy do lektury.
bieganie w upale
Codzienne funkcjonowanie podczas upalnego lata nie jest łatwe, więc uprawianie sportu w takich warunkach wydaje się już wręcz niebezpieczne. Niekoniecznie jednak musi tak być. Bieganie podczas upałów jest zdrowe, o ile spełni się kilka warunków.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie.

To bardzo ważne, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, gdyż może to skończyć się tragicznie – udarem cieplnym, zasłabnięciem, a nawet śmiercią. Postaraj się o to, by być dobrze nawodnionym już przed treningiem, a potem pij około 100-150 ml płynu na każde 20 minut biegu, regularnie, małymi łykami. Najlepiej wybierz napój izotoniczny lub wodę mineralną – woda źródlana może wypłukać minerały z twojego organizmu.

Zwróć uwagę na swój strój.

Jeśli decydujesz się na bieganie w wysokiej temperaturze, zwróć uwagę, czy twoje ubranie ci tego nie utrudnia. Wybierz jasny, przewiewny strój, najlepiej z naturalnych materiałów. Bieganie w upale wiąże się ze zwiększoną utratą płynów, dlatego ubranie musi przepuszczać powietrze. Pamiętaj również o lekkim, przewiewnym nakryciu głowy, które ograniczy ryzyko udaru słonecznego – najlepsza będzie czapka z daszkiem.

Nie zapominaj o kremie z filtrem.

Każda aktywność na zewnątrz podczas upałów może wiązać się z ryzykiem poparzenia słonecznego, nie inaczej jest w przypadku biegania. Wybierz krem z wysokim filtrem, koniecznie wodoodporny. Nakładaj go na całe ciało – również pod ubranie, jeśli planujesz długi trening – na około 20 minut przed wyjściem z domu. Jeśli biegasz dłużej niż 2 godziny, zabierz krem ze sobą, by ponownie posmarować odsłonięte miejsca. Pamiętaj przy tym, że najszybciej poparzeniom ulegają takie miejsca jak nos, usta, uszy, głowa oraz ramiona.

Biegaj rano lub wieczorem.

Jeśli to tylko możliwe, zrezygnuj z treningu w czasie największego upału. Wybierz raczej bieganie o poranku – słońce będzie jeszcze nisko, wilgotność powietrza również powinna być niższa – lub bieganie wieczorem, gdy słońce już zachodzi. Jeśli nie masz takiej możliwości, unikaj mocno nasłonecznionych miejsc, trenuj wśród drzew, w lesie, nad rzeką itd.

Schładzaj się.

Możesz zabrać na trening dodatkową butelkę wody, by w trakcie biegania polewać nią swoje ciało, zwłaszcza w takich miejscach jak głowa, kark czy też zgięcia pod kolanami. Nie zapominaj także o tym, by na bieganie w upale zaopatrzyć się w jakąś gotówkę, by w razie potrzeby kupić gdzieś napój prosto z lodówki.

Rozważ klimatyzowaną siłownię.

Bieganie w wysokiej temperaturze może być bardzo męczące dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia w trenowaniu podczas upałów. Jeśli więc, pomimo dobrego nawodnienia i dobrania odpowiedniego stroju, bieganie w upale jest dla ciebie trudne, wybierz trening na bieżni w klimatyzowanej siłowni. Dzięki temu pozostaniesz w formie, a twoje ciało nie będzie musiało znosić tak forsownego wysiłku.

Bieganie podczas upałów jest zdrowe, o ile zadbasz o siebie. Nie ignoruj sygnałów, jakie daje ci twoje ciało, przerwij trening, jeśli jest ci słabo i bardzo się męczysz. Nie staraj się też o życiowe rekordy, gdy z nieba leje się żar. Bądź rozsądny, a bieganie latem będzie bezpieczne i przyjemne.
Autorka: Natalia Ciszewska