Data modyfikacji:

4 najlepsze domowe sposoby na katar

Autor: Zuzanna Pawlak

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z zatkanym nosem? Uciążliwy katar nie daje ci spokoju i utrudnia wszystkie codzienne czynności? Przeczytaj artykuł i poznaj najlepsze domowe sposby na walkę z katarem.

Jakie są przyczyny kataru?

Katar, inaczej nieżyt nosa, jest stanem zapalnym błony śluzowej jamy nosowej. Możemy mieć do czynienia z ostrym i przewlekłym nieżytem nosa. Ostry to najczęściej przeziębienie, wywoływane jest zazwyczaj przez wirusy i trwa około 7 dni. Czasem dochodzi także do nadkażenia bakteryjnego. W tym przypadku katar jest początkowo wodnisty, później wydzielina staje się bardziej gęsta. Dodatkowymi objawami są:

  • ból głowy
  • ból gardła (spowodowany ściekaniem kataru po tylnej ścianie gardła)
  • bóle mięśni
  • zapalenie spojówek
  • kaszel
  • Natomiast przewlekły nieżyt nosa może mieć tło alergiczne lub niealergiczne. Czas trwania tych dolegliwości jest dłuższy. W katarze alergicznym objawy mogą występować sezonowo, gdy jesteś uczulona np. na pyłki traw lub całorocznie przy alergii np. na roztocza kurzu domowego. Wydzielina przy takim katarze jest najczęściej bezbarwna i niezbyt gęsta. Dodatkowe objawy to:

  • kichanie
  • swędzenie nosa i oczu
  • obrzęk powiek
  • Niealergiczne nieżyty nosa mają różne przyczyny. Mogą być one naczynioruchowe, hormonalne, wywołane obecnością polipów nosa. Niekiedy katar jest bardzo nasilony i utrudnia normalne funkcjonowanie. Chory nie może spać, uprawiać sportów, czuje się bardzo zmęczony, miewa też problemy z koncentracją. Dlatego warto znać sposoby na radzenie sobie z katarem.

    Domowe sposoby na katar

    Jeśli nieżyt nosa nie ustępuje, jak przy przeziębieniu, konieczna jest dalsza diagnostyka. Powinnaś zgłosić się wtedy do lekarza rodzinnego, który zdecyduje, czy konieczna jest wizyta u laryngologa lub alergologa. Niepokojące powinny być też objawy takie jak krwawienie z nosa lub obrzęk oczodołu, które czasem mogą świadczyć o poważnych chorobach. Jednak jeśli katar trwa krótko lub znasz jego przyczynę (np. alergia) i chcesz pozbyć się uciążliwych objawów, poznaj dobre sposoby na katar.

    1. Domowy sposób na katar – płukanie jam nosa

    W przypadku ostrego nieżytu nosa towarzyszącego przeziębieniu, warto zaopatrzyć się w wodę morską. Przepłukiwanie nosa takim roztworem zmniejsza przekrwienie błony śluzowej, dzięki czemu wydzieliny jest mniej, a choremu łatwiej się oddycha. W tym celu można kupić gotowy preparat z dozownikiem.

    Marimer woda morska spray hipertoniczny 100 ml - 11,95 zł

    Istnieją także specjalne dzbanuszki do płukania jam nosa. Możesz samodzielnie przygotować roztwór soli. Odpowiednie stężenie to od 0,9% do 3%. Aby go sporządzić weź ok. 4,5 g soli kuchennej i 500 ml przegotowanej wody. Najlepiej aby roztwór do płukania nosa był w temperaturze ciała. Gdy jest już gotowy przelej go do dzbanuszka i pochylając głowę nad umywalką przepłucz nos przelewając wodę z jednej dziurki nosa do drugiej. Na koniec wydmuchaj resztki wody z nosa i koniecznie dokładnie umyj dzbanek.

    Rhino Horn dzbanek do płukania nosa - 39,99 zł

    Ten domowy sposób jest dobry także na katar alergiczny, gdyż wypłukuje alergen i zmniejsza w ten sposób uciążliwe objawy. Zalecany jest także osobom z zapaleniem zatok, aby udrożnić jamę nosową i ułatwić odpływ wydzieliny. Chory powinien wykonywać go 3-4 razy na dzień.

    2. Co jest dobre na katar? - Inhalacje

    Kolejnym domowym sposobem na katar są inhalacje. Pomagają usuwać zalegającą wydzielinę i uwalniają od uczucia zatkanego nosa. Można zastosować inhalacje z soli fizjologicznej lub dodać do wody kilka kropel olejku eterycznego lub odrobinę ziół. Mogą to być:

  • olejek eukaliptusowy
  • olejek sosnowy
  • olejek herbaciany
  • rumianek
  • Olejek eteryczny eukaliptusowy 10 ml - 6,14 zł

    Aby przygotować inhalację weź miskę, ręcznik, gorącą wodę oraz olejek eteryczny lub zioła (jeśli decydujesz się na tę wersję). Następnie pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i przez kilka minut spokojnie wdychaj opary nosem i wydychaj ustami.

    Innym sposobem na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny jest gorąca kąpiel. Również do wanny możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego.

    3. Dobry sposób na katar – nawilżanie powietrza

    Jeśli zastanawiasz się jak wyleczyć katar, rozważ zakupienie nawilżacza powietrza. Sucha błona śluzowa jest pozbawiona bariery ochronnej w postaci śluzu. Alergeny i wirusy, które znajdują się w powietrzu, łatwiej wnikają do organizmu i wywołują uciążliwy nieżyt nosa. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt lub w bardziej domowy sposób, użyć mokrego ręcznika, który położysz na ciepłym kaloryferze. Bardzo ważne jest też wietrzenie pomieszczeń, aby oczyszczać powietrze w domu.

    4. Co na katar? - Dużo pij

    Picie dużych ilości płynów pomoże ci rozrzedzić wydzielinę zalegającą w jamach nosowych czy zatokach. Jest to ważne również w czasie przeziębienia. Dodatkowo przyjmowanie płynów w większych ilościach jest zalecane także podczas występowania gorączki. Postaw na sprawdzone sposoby na katar, takie jak:

  • imbir
  • cytryna
  • miód
  • sok malinowy
  • herbata z lipy
  • czarny bez
  • Jak wyleczyć katar?

    W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na katar bez recepty. Są to przeważnie leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Mogą być stosowane w przypadku uciążliwych objawów kataru, jednak nie dłużej niż 7 dni. Ich przedłużone stosowanie może powodować wystąpienie tzw. polekowego nieżytu nosa. Dlatego przyjmowanie leków zawsze konsultuj z lekarzem.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.