Data publikacji:

Ziołolecznictwo. Dlaczego warto stosować?

Ziołolecznictwo przeżywa prawdziwy renesans. Po latach dominacji medycyny konwencjonalnej, która leczyła ludzi wyłącznie za pomocą farmakologii, następuje prawdziwy powrót w kierunku natury. Oczywiście nie wszystkie schorzenia powinno się leczyć za pomocą ziół (chodzi o stany chorobowe zagrażające życiu). Zioła lecznicze jak najbardziej mogą zapobiegać powstawaniu wielu chorób, a poza tym potrafią zwalczać wiele dolegliwości.
ziołolecznictwo

Dlaczego warto stosować zioła polskie?

Korzyści z ziołolecznictwa jest wiele. Przykładem są mieszkańcy wsi, którzy jeszcze w latach 80. XX wieku nie stosowali nic innego prócz medycyny ludowej. Znane są przypadki seniorów, którzy nigdy nie widzieli lekarza na oczy. Te osoby systematycznie stosowały ziołolecznictwo, kąpały się w ziołach, a co ważne – spożywały żywność wyprodukowaną we własnym gospodarstwie. Tacy ludzie żyli z dala od cywilizacji, nawet jeśli ich wioska znajdowała się 20 km od wielkiego miasta. Nie można wykluczyć istnienia poważnych chorób w takich społecznościach, ale sporo osób dożywało spokojnej starości bez leków na receptę. Korzystano z porad zielarzy lub bazowano na własnej wiedzy o tym, które zioła są lecznicze, a które nadają się do kuchni.
Oczywiście współczesne ziołolecznictwo ma nieco inne oblicze. Rekomendowane jest w działaniach profilaktycznych i w leczeniu wielu dolegliwości, także jako metoda wspomagająca leczenie metodami konwencjonalnymi. 
Zioła można zbierać samodzielnie na terenach nietkniętych przez cywilizację lub można kupować je jako produkty gotowe. Mogą to być zioła sypane, ziołowe herbatki, suplementy diety i leki oparte na naturalnych składnikach.
Największe korzyści ze stosowania polskich ziół to:
  • zazwyczaj nie powodują objawów ubocznych (oczywiście, jeśli dana osoba nie jest uczulona na dane składniki). Dla porównania: leki przepisywane na receptę mogą wywoływać bardzo dużo skutków ubocznych. Leki recepturowe leczą daną jednostkę chorobową, ale mogą wywołać mnóstwo działań niepożądanych, które wcale nie sprawią, że pacjent poczuje się lepiej. Oczywiście jest to zawsze kwestia indywidualna. Są pacjenci, którzy w ogóle nie odczują takich problemów. Natomiast w dużo gorszej sytuacji są osoby, które mają nadwrażliwość na leki – dopasowanie im leku recepturowego może być wyjątkowo trudne;
  • zioła działają w sposób długofalowy. Trzeba je stosować systematycznie, ale można się do tego przyzwyczaić. Można je też stosować doraźnie (na przykład przy zatruciach i bólach brzucha);
  • są bezpieczne, przy czym trzeba się trzymać zalecanego dawkowania;
  • prawidłowo dobrane i stosowane zioła nie są toksyczne (dla przeciwwagi: długie leczenie za pomocą leków syntetycznych może pogarszać funkcjonowanie wątroby czy podrażniać żołądek);
  • są łagodniejsze w działaniu od tradycyjnych leków;
  • są zdecydowanie tańsze;
  • jeśli ktoś zna się na ziołach i je osobiście zbiera, to zapewnia sobie leczenie praktycznie za darmo.
  • Zioła – książki, które warto przeczytać

    Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek na temat ziół, co ma ścisły związek z tym, że ludzie są spragnieni powrotu do natury, przez co zmieniają się ich zainteresowania. Ludzie zaczęli krytycznie podchodzić do produktów koncernów farmaceutycznych. Co więcej, coraz więcej osób interesuje się studiami i kursami w obszarze ziołolecznictwa. Poszukują wiedzy nie tylko w książkach, ale i u autorytetów w tej dziedzinie. Interesują się też bardzo starymi recepturami i chcą wiedzieć, jak wyglądało ziołolecznictwo w czasach starożytnych.
    Z pewnością można się zainteresować dziełami najsłynniejszych polskich zielarzy. Jednym z nich był Czesław Klimuszko (1905 – 1980). Franciszkanin był nie tylko wybitnym zielarzem, ale i jasnowidzem. Przewidział między innymi wybór Karola Wojtyły na papieża, ocieplanie klimatu i konflikty zbrojne. Zestawy ziół według jego unikatowej receptury do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością. Zioła ojca Klimuszki pomagają między innymi w walce z otyłością.
    Drugim autorytetem w dziedzinie ziołolecznictwa w Polsce był Grzegorz Sroka (1930 – 2006). Franciszkanin opracował wiele preparatów ziołowych na różne schorzenia i dolegliwości.
    Obecnie można zamawiać produkty tworzone według receptur Grzegorza Sroki w sklepach internetowych, w sklepach zielarskich i w aptekach.  
    Swego czasu bardzo popularne były mieszkanki ziół od Bonifratrów. Ustawiały się do nich kolejki ludzi przybywających z różnych zakątków Polski. Książka o ziołach została wydana między innymi w wersji dla kobiet oraz w wersji dla dzieci.
    Współcześnie nie trzeba pokonywać wielu kilometrów, by dostać się na wizytę do Bonifratrów. Produkty Bonifraterskie można zamawiać online.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.