Data modyfikacji:

Zielona herbata w ciąży: właściwości i przeciwwskazania

Zdrowie maluszka jest priorytetem dla wszystkich kobiet w ciąży. Nic więc dziwnego, że będąc w ciąży, zastanawiasz się nad każdym produktem, który chcesz wypić lub zjeść. Czy zielona herbata w ciąży szkodzi? Czy jest bezpieczna? Poznaj właściwości zielonej herbaty. Sprawdź, jak pić zieloną herbatę w ciąży.

zielona herbata w ciąży

Przeczytaj również: Co można, a czego nie można robić w ciąży? Fakty i mity

Jakie właściwości ma zielona herbata?

Zielona herbata jest źródłem silnych antyoksydantów i polifenoli. Znajdziesz w niej wiele różnych cennych składników, spośród których można wymieć:
  • fosfor,
  • wapń,
  • sód,
  • żelazo,
  • potas,
  • cynk,
  • miedź,
  • witaminy A, B, C, E, K,
  • lipidy,
  • kumaryny,
  • aminokwasy,
  • flawonoidy,
  • związki garbnikowe,
  • teinę
  • lecytynę.

Jak działa zielona herbata?

Picie zielonej herbaty opóźnia procesy starzenia się skóry, zmniejsza częstość występowania przebarwień oraz działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Antyoksydanty to związki, które neutralizują wolne rodniki, które są produktami ubocznymi metabolizmu komórkowego. Opóźniają procesy starzenia się skóry i chronią przed nowotworami. Wzmacniają też odporność i zmniejszają dolegliwości związane z niestrawnością, co ma duże znaczenie szczególnie w ciąży.

Picie zielonej herbaty w ciąży hamuje przyswajanie cholesterolu, dzięki czemu ciężarna jest mniej narażona na wystąpienie cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia w ciąży.

Zielona herbata w ciąży a kwas foliowy

Herbata zielona w ciąży pita w zalecanych dawkach nie jest szkodliwa, wręcz przeciwnie – pozytywnie wpływa na organizm ciężarnej. Niestety, jeśli będziesz przekraczać zalecaną dzienną dawkę herbaty, kwas foliowy może nie wchłaniać się prawidłowo. Następstwem tego może być niedobór kwasu, a to może prowadzić do rozszczepu cewy nerwowej u płodu.

Zielona herbata w ciąży – dozwolona?

Tak! Lekarze uspokajają, że zielona herbata jest bezpieczna w ciąży, pod warunkiem, że będziesz ją pić w ograniczonej ilości. Jedna-dwie filiżanki zielonej herbaty w ciągu doby to bezpieczna porcja dla ciebie i dziecka.

Zaleca się pić zieloną herbatę między posiłkami, a nie w trakcie posiłków, ponieważ katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą utrudniać wchłanianie się żelaza z pożywienia, a to może doprowadzić do anemii ciążowej. Co więcej, zielona herbata jest też źródłem kofeiny, która też nie może być dostarczana w ciąży bez ograniczeń. Zaleca się, by ciężarna spożywała maksymalnie 200 mg kofeiny w ciągu dnia.
Raczej nie pij zielonej herbaty na czczo, ponieważ wtedy może nasilić poranne mdłości. Możesz za to śmiało sięgnąć po filiżankę ciepłej zielonej herbaty np. jedną-dwie godziny po posiłku.

Zielona herbata w ciąży zamiast kawy

Zarówno zielona herbata, jak i kawa są źródłem kofeiny. Oczywiście herbata zawiera jej mniej, dlatego niektórzy lekarze zalecają, by to właśnie zielona herbata stała się twoim głównym źródłem kofeiny. Zaleca się, by ciężarna spożywała maksymalnie 200 mg kofeiny w ciągu dnia. Pobudzenie, które następuje po dostarczeniu organizmowi kofeiny, trwa według niektórych dłużej, w porównaniu do tego, którego możesz spodziewać się po wypiciu kawy.

Stąd, jeśli zależy ci na rozbudzeniu w ciągu leniwego, pochmurnego dnia, może pomyślisz o zielonej herbacie zamiast kawie? Dzięki temu będziesz dostarczać mniejsze ilości kofeiny organizmowi. Natomiast jeśli po prostu lubisz smak kawy, zastąp tę zwykłą kawą bezkofeinową.

Zielona herbata w ciąży – przeciwwskazania

Jedna-dwie filiżanki zielonej herbaty w ciąży są bezpieczną dawką, która nie powinna być szkodliwa dla ciebie i dziecka. Nie zaleca się pić herbaty wszystkim kobietom, które nie powinny przyjmować produktów z dodatkiem teobrominy i kofeiny np. z powodu ryzyka przedwczesnego porodu w ciąży zagrożonej. Skonsultuj się z ze swoim lekarzem lub dietetykiem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.