Data publikacji:

Wysoka kreatynina – jak ją obniżyć?

Kreatynina to pochodna kreatyny, związku chemicznego, który naturalnie występuje w mięśniach, a także mózgu czy też w wątrobie. Wydalana jest z organizmu przez nerki z moczem. Kreatyninę bada się zazwyczaj przed przeprowadzeniem badania, podczas którego konieczne jest zastosowanie środka kontrastowego (np. przed tomografią komputerową czy też rezonansem magnetycznym), po to, by stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i będą w stanie poradzić sobie z wypłukaniem kontrastu.

wysoka kreatynina jak obniżyć

Jakie są normy kreatyniny?

Norma kreatyniny jest zależna od ilości tkanki mięśniowej w organizmie, płci oraz wieku. W przypadku badania poziomy kreatyniny we krwi, normy dla mężczyzn mieszczą się w przedziale 62-106 µmol/l, dla kobiet - 44-80 µmol/l. Inne normy obowiązują dla dzieci poniżej piątego roku życia (21-36 µmol/l).

W przypadku badania z próbki moczu, prawidłowa zawartość u kobiet wynosi 800-1350 mg/dobę, dla mężczyzn - 1100-2000 mg/dobę. Wskaźniki te jednak mogą być zależne od laboratorium, w jakim przeprowadzane jest badanie, dlatego wynik zawsze należy omówić z lekarzem.

Sprawdź również, jak obniżyc cholesterol domowymi sposobami.

Za niska i za wysoka kreatynina

Zbyt niska kreatynina może mieć związek z niedożywieniem lub za małą masą mięśniową w organizmie. Podwyższony poziom kreatyniny może jednak świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek.

Za wysoka kreatynina może pojawić się w przebiegu między innymi ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, uszkodzenia nerek w związku z przyjmowaniem niektórych leków, a także po intensyw-nej aktywności fizycznej, w wyniku odwodnienia lub nieodpowiedniej diety.

Za wysoka kreatynina – jak obniżyć?

Wysoka kreatynina wymaga konsultacji lekarskiej, w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki i podjęcia ewentualnego leczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na sposoby, które mogą mieć dobry wpływ na nerki i pomóc obniżyć za wysoką kreatyninę.

Odpowiednie nawodnienie

Jak wspomniano wyżej, przyczyną za wysokiej kreatyniny w organizmie może być odwodnienie, czyli stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Może do niego dojść w wyniku picia zbyt małej ilości wody, nadużywania alkoholu i kofeiny. Z odwodnieniem mamy też często do czynienia w przypadku biegunki, np. w przebiegu chorób wirusowych, a także przy gorączce.

Z tego powodu warto dbać o to, by spożywać odpowiednio dużo wody – minimum 1,5 litra dziennie, unikać alkoholu oraz nadmiernej ilości kawy. W przypadku, gdy jesteśmy narażeni na nadmierną utratę wody, np. przy upałach czy biegunce, pomocne mogą być elektrolity.

Wysoka kreatynina – dieta

Wysoką kreatyninę można obniżyć dzięki odpowiedniej diecie, która nie będzie dodatkowo obciążać nerek. Za wysoka kreatynina występuje niestety dość często u osób, które spożywają nadmierne ilości mięsa.

Warto więc zwrócić uwagę na to, by dieta była niskobiałkowa – dobrze jest zrezygnować z przetworzonych mięs, kiełbas i konserw (które dodatkowo zawierają duże ilości soli) na rzecz małych porcji wysokogatunkowych chudych mięs i ryb, a także mleka i serów twarogowych. Ważne jest również to, by:

  • często jeść warzywa i owoce
  • wybierać produkty zawierające węglowodany złożone
  • unikać cukrów prostych, czyli słodyczy, białego pieczywa
  • .

Istotnym elementem takiej diety są także tłuszcze roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek – będą one bardziej odpowiednie dla obciążonych nerek niż tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. smalec, boczek itd.

Wysoka kreatynina – zioła

Pracę nerek mogą wspomóc także zioła o działaniu moczopędnym i oczyszczającym. Do tych pierwszych możemy zaliczyć skrzyp polny oraz pokrzywę. Mniszek lekarski oraz lipa wykazują działanie sprzyjające usuwaniu toksyn z organizmu. Sprawdzi się również czarny bez oraz krwawnik pospolity.

Za wysoka kreatynina może być spowodowana wieloma czynnikami, a prawidłowa diagnostyka jest kluczowa dla odpowiedniego leczenia. Choć odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpowiednia dieta mogą mieć zbawienny wpływ na działanie nerek (a także całego ciała), warto skonsultować swój wynik z lekarzem.

Autorka: Natalia Ciszewska