Kreatynina to pochodna kreatyny, związku chemicznego, który naturalnie występuje w mięśniach, a także mózgu czy też w wątrobie. Wydalana jest z organizmu przez nerki z moczem. Kreatyninę bada się zazwyczaj przed przeprowadzeniem badania, podczas którego konieczne jest zastosowanie środka kontrastowego (np. przed tomografią komputerową czy też rezonansem magnetycznym), po to, by stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i będą w stanie poradzić sobie z wypłukaniem kontrastu.
Norma kreatyniny jest zależna od ilości tkanki mięśniowej w organizmie, płci oraz wieku. W przypadku badania poziomy kreatyniny we krwi, normy dla mężczyzn mieszczą się w przedziale 62-106 µmol/l, dla kobiet - 44-80 µmol/l. Inne normy obowiązują dla dzieci poniżej piątego roku życia (21-36 µmol/l).
W przypadku badania z próbki moczu, prawidłowa zawartość u kobiet wynosi 800-1350 mg/dobę, dla mężczyzn - 1100-2000 mg/dobę. Wskaźniki te jednak mogą być zależne od laboratorium, w jakim przeprowadzane jest badanie, dlatego wynik zawsze należy omówić z lekarzem.
Sprawdź również, jak obniżyc cholesterol domowymi sposobami.
Zbyt niska kreatynina może mieć związek z niedożywieniem lub za małą masą mięśniową w organizmie. Podwyższony poziom kreatyniny może jednak świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek.
Za wysoka kreatynina może pojawić się w przebiegu między innymi ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, uszkodzenia nerek w związku z przyjmowaniem niektórych leków, a także po intensyw-nej aktywności fizycznej, w wyniku odwodnienia lub nieodpowiedniej diety.
Wysoka kreatynina wymaga konsultacji lekarskiej, w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki i podjęcia ewentualnego leczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na sposoby, które mogą mieć dobry wpływ na nerki i pomóc obniżyć za wysoką kreatyninę.
Jak wspomniano wyżej, przyczyną za wysokiej kreatyniny w organizmie może być odwodnienie, czyli stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Może do niego dojść w wyniku picia zbyt małej ilości wody, nadużywania alkoholu i kofeiny. Z odwodnieniem mamy też często do czynienia w przypadku biegunki, np. w przebiegu chorób wirusowych, a także przy gorączce.
Z tego powodu warto dbać o to, by spożywać odpowiednio dużo wody – minimum 1,5 litra dziennie, unikać alkoholu oraz nadmiernej ilości kawy. W przypadku, gdy jesteśmy narażeni na nadmierną utratę wody, np. przy upałach czy biegunce, pomocne mogą być elektrolity.
Wysoką kreatyninę można obniżyć dzięki odpowiedniej diecie, która nie będzie dodatkowo obciążać nerek. Za wysoka kreatynina występuje niestety dość często u osób, które spożywają nadmierne ilości mięsa.
Warto więc zwrócić uwagę na to, by dieta była niskobiałkowa – dobrze jest zrezygnować z przetworzonych mięs, kiełbas i konserw (które dodatkowo zawierają duże ilości soli) na rzecz małych porcji wysokogatunkowych chudych mięs i ryb, a także mleka i serów twarogowych. Ważne jest również to, by:
Istotnym elementem takiej diety są także tłuszcze roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek – będą one bardziej odpowiednie dla obciążonych nerek niż tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. smalec, boczek itd.
Pracę nerek mogą wspomóc także zioła o działaniu moczopędnym i oczyszczającym. Do tych pierwszych możemy zaliczyć skrzyp polny oraz pokrzywę. Mniszek lekarski oraz lipa wykazują działanie sprzyjające usuwaniu toksyn z organizmu. Sprawdzi się również czarny bez oraz krwawnik pospolity.
Za wysoka kreatynina może być spowodowana wieloma czynnikami, a prawidłowa diagnostyka jest kluczowa dla odpowiedniego leczenia. Choć odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpowiednia dieta mogą mieć zbawienny wpływ na działanie nerek (a także całego ciała), warto skonsultować swój wynik z lekarzem.