Wyrzut insuliny - co to jest?
Podstawowym paliwem dla ludzkiego organizmu jest cukier prosty - glukoza. Bardziej złożone węglowodany zawarte w takich produktach jak pieczywo, makaron, kasza czy ryż na skutek działania enzymów stopniowo zostają w przewodzie pokarmowym rozłożone do prostej postaci. Wytworzona w ten sposób glukoza jest wchłaniana w jelicie cienkim do krwiobiegu. To sprawia, że poziom cukru we krwi powoli się podnosi przez pewien czas po posiłku.
Aby glukoza mogła dostać się do wnętrza komórek i zostać przez nie wykorzystana jako paliwo, musi zadziałać czynnik, który można porównać do klucza, który otworzy „drzwi” komórki i wpuści cukier do środka. Taką rolę pełni insulina - wytwarzany w trzustce hormon, którego działanie sprawia, że poziom glukozy we krwi ulega obniżeniu.
W sytuacji, w której dieta jest bogata w produkty będące źródłem dużych ilości cukrów prostych (np. ziemniaki, owoce, słodycze, słodzone napoje, dżemy, wyroby z białej mąki, biały ryż), cały proces zachodzi gwałtownie - węglowodany nie są rozkładane przez dłuższy czas, ponieważ już zostały dostarczone do organizmu w najprostszej postaci. Przez to przenikają do krwi bardzo szybko, powodując nagły wzrost poziomu cukru we krwi. W tej sytuacji trzustka otrzymuje sygnał o konieczności wyprodukowania dużych ilości insuliny, by wprowadzić glukozę do komórek i zmniejszyć jej ilość w krwiobiegu.
Jeśli do takiej sytuacji dochodzi sporadycznie, organizm doskonale sobie poradzi z nadmiarem cukru. Jeżeli jednak zdarza się ona często, komórki przestają reagować na insulinę i „wpuszczać” glukozę do środka. Następuje zbyt duży wyrzut insuliny, ale cukier nie zostaje dostarczony do tkanek i nie spełnia swojej roli.
W ten sposób rozwija się insulinooporność, czyli po prostu zmniejszona wrażliwość komórek na działanie tego hormonu.
Jeżeli stan ten nie jest prawidłowo leczony, może z czasem prowadzić do rozwoju cukrzycy typu II. Jednak co może sygnalizować zbyt duży wyrzut insuliny? Objawy jakiego typu są sygnałem, że warto przeprowadzić odpowiednie badania?