Data modyfikacji:

Ukąszenia pluskiew - objawy, rozpoznanie i leczenie

Autor: Natalia Ciszewska

Pluskwy to niewielkie pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Ukłucie jest bezbolesne, przypomina ukłucie komara. Dopiero po kilkunastu minutach pojawiają się pierwsze objawy ukąszenia przez pluskwy – zaczerwienienie i swędzenie. Sprawdź, skąd się biorą pluskwy w domu, jak leczyć ukąszenia przez pluskwy i jak im zapobiegać.

Jak wyglądają pluskwy?

To niewielkie pasożyty, które żeby żyć, muszą pić krew. Posiadają aparat gębowy typu kłująco-ssącego i podobnie jak komary, wstrzykują swojemu żywicielowi substancje znieczulające podczas pobierania krwi. Dzięki temu kąsanie nie boli. Dorosłe pluskwy są ciemnoczerwone, natomiast formy larwalne są przeźroczyste.

Cykl rozwojowy pluskwy

Samica może złożyć do 500 jaj w ciągu swojego życia. Z jaj wykluwają się larwy, przechodzą kilka kolejnych stadiów larwalnych i przekształcają się w końcu w formy dojrzałe. Cały cykl trwa 1-2 miesiące, w zależności od warunków środowiskowych. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale są w stanie przeżyć bez niej nawet 10 miesięcy. W sytuacji, kiedy nie mają żywiciela, mogą przejść w stan hibernacji, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Gdzie żyją pluskwy?

Pluskwy żyją wszędzie tam, gdzie jest człowiek – ich żywiciel. Chowają się w zakamarkach łóżek, pod materacami, za zasłonami czy obrazami. W ciągu dnia odpoczywają i ukrywają się, by w końcu wyjść wieczorem lub w nocy ze swojej kryjówki. Pluskwy żerują najczęściej nocą lub nad ranem.

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Pluskwy dobrze czują się w miejscach, na których chętnie siadamy i odpoczywamy. Można je spotkać w środkach komunikacji miejskiej i nieświadomie przynieść je na ubraniu do domu z pociągu czy tramwaju. Można je także w taki sam sposób zabrać ze sobą po seansie filmowym z fotela w kinie. Źródłem pluskiew może być także używana sofa lub inne używane meble.

Istnieje także możliwość migracji pluskiew przez szczeliny w ścianach od sąsiadów, choć najczęstszą przyczyną pojawienia się pluskiew w domu jest przypadkowe zawleczenie ich przez ludzi.

Czy ukąszenia pluskiew są szkodliwe dla zdrowia?

Nie udowodniono, by pluskwy domowe przenosiły groźne dla zdrowia lub życia ludzi choroby. Nie oznacza to jednak, że ich ukąszenia można bagatelizować. Ukąszenia swędzą, w ich okolicy powstaje stan zapalny, który może wymagać konsultacji lekarskiej.

Plastry na ukąszenia dla dzieci Xarasan - 8,95 zł

Objawy ukąszenia przez pluskwy

Masz kilka lub nawet kilkanaście śladów po ukąszeniu obok siebie na ciele? Przyczyną mogą być pluskwy. Owady atakują zazwyczaj w nocy. Miejsca, które są narażone na ukąszenia to przede wszystkim te części ciała, które podczas snu nie są osłonięte kołdrą. Nie oznacza to jednak, że pluskwy nie żerują także pod kołdrą. Ślady po ukąszeniach często biegną wzdłuż naczyń krwionośnych, czyli w miejscach silnie ukrwionych. Są to często miejsca nieowłosione, z cienką skórą. Pluskwy w przeciwieństwie do pcheł lub wszy nie radzą sobie z włosami, które stanowią dla nich przeszkodę w swobodnym żerowaniu na żywicielu.

Ukąszeniom towarzyszy świąd, który pojawia się dopiero kilka godzin po ukłuciu przez pluskwy. Pluskwa zanim pobierze krew, wstrzykuje do organizmu człowieka środek znieczulający, dzięki któremu nie czuć momentu wkłucia. Przestaje on działać po kilkunastu minutach, wtedy pojawia się świąd.

Ukąszenie przez pluskwy – domowe sposoby

Na zaczerwienione i swędzące miejsca po ukąszeniach możesz zastosować okłady z cebuli lub czosnku. Wystarczy przyłożyć przekrojone na pół warzywo do zmian zapalnych i przytrzymać przez kilka minut.

Ukąszenie przez pluskwy – preparaty z apteki bez recepty

W aptekach dostępne są preparaty łagodzące swędzenie po ukąszeniach przez owady, które szybko przynoszą ulgę. Sprawdzają się przede wszystkim przy silnej inwazji pluskiew. Pamiętaj, by stosowanie wszystkich leków skonsultować z farmaceutą lub lekarzem.

Balsam kojący na ukąszenia i poparzenia Mugga - 17,90 zł

Ukąszenie przez pluskwy – jak zdiagnozować?

Ślady po ukąszeniach przez pluskwy można pomylić z ukąszeniami innych owadów lub reakcją alergiczną. Jeśli jednak zmiany występują w skupieniach lub jeśli przebiegają wzdłuż naczyń krwionośnych – możesz śmiało podejrzewać ugryzienie przez pluskwy.

Najlepszym dowodem jest znalezienie pluskiew w miejscu, w którym śpisz lub odpoczywasz. Dla pewności możesz złapać owady do słoika i udać się z nimi do sanepidu. Tam specjaliści z dziedziny parazytologii ocenią, czy na pewno są to pluskwy.

Ukąszenie przez pluskwy – do jakiego lekarza się udać?

Jeśli masz kilka śladów po ukąszeniach przez pluskwy, nie musisz umawiać się na wizytę u lekarza. Jeśli jednak zmian na ciele jest wiele, a uporczywy świąd nie daje ci spokoju – umów się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego (internisty).

Jak się pozbyć pluskiew z domu?

Walka z pluskwami jest trudna do wygrania. Pierwszym krokiem jest lokalizacja ich żerowania. Jest to najczęściej łóżko, fotel lub zasłona. Następnym etapem jest wypranie wszystkich rzeczy, które mogły mieć styczność z pluskwami w przynajmniej 60°C. Rzeczy, których nie da się wyprać należy spryskać środkiem na pluskwy o bójczych właściwościach.

Istnieje wiele preparatów, które pomagają w walce z inwazją pluskiew. Są dostępne w wielu formach – spray, żel czy lep. Niestety, nie wszystkie gotowe preparaty są w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Skuteczność ich działania zależy od liczebności pluskiew i miejsc, w których się ukrywają. Do niektórych zakamarków spray może nie dotrzeć, przez co skuteczność dezynsekcji może być mniejsza.

Preparat do zwalczania pluskiew w domu - 49,00 zł

Pluskwy w domu – czy dezynsekcja jest konieczna?

Jeśli gotowe preparaty nie pomagają, konieczne może się okazać skorzystanie z usług firm, które posiadają w swojej ofercie usługi zwalczania pluskiew. Dezynsekcja przeprowadzana jest zazwyczaj w trzech etapach, w których używa się różnych środków chemicznych, na które pluskwy są wrażliwe. Kolejne etapy następują tydzień po tygodniu, w taki sposób, by maksymalnie osłabić wszystkie pluskwy, które przeżyły pierwszy lub drugi etap dezynsekcji. Oznacza to, że odpluskwianie mieszkania może trwać nawet 3-4 tygodnie. Całkowity koszt dezynsekcji wszystkich pomieszczeń to około 450-700 zł.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-05-06
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2019-09-05
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!