Data publikacji:

Uczulenie na hybrydę: objawy i sposoby leczenia

Kochasz manicure hybrydowy, lecz po każdym zabiegu odczuwasz ból i swędzenie palców? Uwaga – to może być uczulenie na hybrydę. To bardzo częsta dolegliwość, z powodu której kobiety rezygnują  z malowania paznokci. Okazuje się, że nie zawsze jest to konieczne. Dowiedz się, jak rozpoznać uczulenie na hybrydę i jak mu zapobiegać – bez rezygnacji z pięknego manicure.
uczulenie na hybrydę

Jak rozpoznać uczulenie po hybrydzie?


Uczulenie na hybrydę to reakcja alergiczna powstała wskutek kontaktu z lakierem hybrydowym. Jej typowymi symptomami są:

  • zaczerwienienie wokół paznokci,
  • ból i swędzenie skóry,
  • pęcherzyki wypełnione płynem,
  • suchość i łuszczenie się skóry.

Objawy uczulenia po hybrydzie mogą pojawić się natychmiast po aplikacji lakieru lub dopiero po kilkunastu godzinach. Po zauważeniu niepokojących reakcji, lakier hybrydowy należy jak najszybciej usunąć – w przeciwnym wypadku dolegliwości mogą się nasilić. Może dojść nawet do trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej.

Reakcja alergiczna może pojawić się na skutek kontaktu z lakierem kolorowym, ale także z bazą czy topem. Zdarza się, że przyczyną alergii jest zbyt słaba lampa UV, która nie dosusza paznokci dostatecznie. W niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy uczulenia na inne produkty stosowane do manicure, np. aceton czy cleaner.


Przeczytaj także: Jak przyspieszyć wzrost paznokci?

Najważniejszym krokiem po zauważeniu reakcji alergicznej jest usunięcie lakieru hybrydowego z paznokci. Skórę dookoła paznokci należy delikatnie oczyścić, a następnie posmarować preparatem łagodzącym. W tym celu sprawdzi się zwykła maść z witaminą A, D-panthenol lub allantoina.
Aby pozbyć się zmian alergicznych, trzeba przygotować się na przerwę od kolorowego manicure. Paznokcie pielęgnuj w podstawowy sposób, stosując polerki i pilniczki (zawsze zdezynfekowane).

Wiele kobiet przyznaje, że uczulenie na hybrydę pojawia się u nich wskutek zastosowania lakieru konkretnej marki. Trzeba pamiętać, że każda z firm posiada własne receptury lakierów hybrydowych; czasem jeden niepozorny składnik może powodować alergię. Po zregenerowaniu skóry dłoni, możesz spróbować zastosować lakier innego producenta.
  • Pamiętaj, aby regularnie wymieniać żarówki w lampie UV stosowanej do manicure hybrydowego. Zbyt słabe światło nie pozwala lakierom dokładnie wyschnąć, co może powodować skórne podrażnienia. Dobra lampa UV musi mieć moc na poziomie minimum 36 W.
  • Zmień również technikę wykonywania manicure. Nie aplikuj lakieru tuż przy samych skórkach; w precyzyjnym pomalowaniu paznokci może pomóc ci bardzo cienki pędzelek. Po każdym wykonanym manicure posmaruj dłonie regenerującym kremem.
  • Nakładaj cienkie warstwy lakieru – to zapobiegnie jego rozlewaniu się po skórkach.
  • Wszystkie narzędzia do manicure powinny być regularnie myte i dezynfekowane. Regularnie wymieniaj pilniczki i polerki.
Jeśli pomimo zmiany lakierów hybrydowych objawy alergii nie miną, należy zrezygnować z ich stosowania i powrócić do zwykłych lakierów. Warto udać się również do dermatologa, który ustali, który ze składników lakieru działa uczulająco w twoim przypadku.