Niedobór tyrozyny może przyczyniać się zatem to depresji, rozdrażnienia, zmniejszenia tolerancji na stres i zmęczenie, obniżonej zdolności zapamiętywania.
Natomiast w produkcji kolagenu, który zapewnia odpowiednią elastyczność i sprężystość skóry, bierze udział L-tyrozyna. Ponadto uczestniczy ona w syntezie melaniny, która jest naturalnym barwnikiem, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
L-tyrozyna może również pomóc w odchudzaniu. Ta postać aminokwasu bierze udział w syntezie wielu hormonów i wpływa przez to na utrzymanie właściwego poziomu metabolizmu, a przede wszystkim odpowiedzialna jest za uczucie sytości, co pomaga zapanować nad ilością spożywanego pokarmu.
Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, tyrozyna, jako aminokwas endogenny, powstaje także w organizmie, więc nie ma potrzeby dokładnego liczenia spożywanej ilości.
Pamiętać warto jednak, że maksymalną dawką jest 100 mg na każdy kilogram masy ciała i nie powinno się przekraczać 10 g dziennie. Dobrze jest też wiedzieć, że w metabolizmie tego aminokwasu biorą udział witamina C, niacyna i kwas foliowy, dlatego dobrze jest zażywać tyrozynę w ich towarzystwie.
W sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie pokryć dobowego zapotrzebowania na tyrozynę, np. na skutek długotrwałego stresu, wysiłku fizycznego, złej diety, podczas odchudzania, wtedy można sięgnąć po jeden z takich preparatów.
L-tyrozyna popularna jest również wśród amatorów sportu, gdyż dodaje energii i wspiera budowę tkanki mięśniowej. Dlatego trenujący intensywnie mogą również być zainteresowani tym suplementem.