Data publikacji:

Tłuszczaki: leczenie naturalne w domu

Tłuszczaki – choć niegroźne, bardzo szpecą i zwracają na siebie uwagę. Najczęściej usuwa się je operacyjnie, po konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak chcesz uniknąć zabiegu, możesz spróbować zadziałać w nieco inny sposób. Jak naturalnie pozbyć się tłuszczaka?
tłuszczaki leczenie

Przeczytaj również: Kinaza kreatynowa – jak obniżyć jej poziom?

Co to są tłuszczaki?

Tłuszczaki to łagodne nowotwory – czyli takie, które nie naciekają poza torebkę i które nigdy nie dają odległych przerzutów. Innymi słowy są to po prostu guzy, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale które po prostu szpecą.

Tłuszczaki zazwyczaj pojawiają się tuż pod skórą i występują u osób po 40. roku życia. Najczęściej występują jako pojedyncze skupiska, choć nie brakuje również przypadków, gdy pojawiają się mnogo.

Zmiany tego typu najczęściej leczone są chirurgicznie, choć oczywiście wcześniej zawsze można spróbować zmniejszyć je w sposób naturalny. Musisz jedynie pamiętać, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań udać się na konsultację lekarską i upewnić, że rzeczywiście masz do czynienia właśnie z tłuszczakiem (a nie np. z nowotworem złośliwym).

Tłuszczaki – leczenie naturalne

Wiele osób zastanawia się, jak naturalnie pozbyć się tłuszczaka. Otóż należy podkreślić, że nie jest to do końca możliwe – tłuszczak nie zniknie tylko dlatego, że będziesz je czymś smarowany albo na skutek masażu. Można jednak zastosować kilka metod, dzięki który stanie się on mniej uciążliwy (np. zmniejszy się swędzenie skóry). Oto, jak wygląda takie leczenie tłuszczaków metodą naturalną:
  • Stosowanie kąpieli z solą epsom
Sól epsom (inaczej sól gorzka albo sól angielska) to nieorganiczny związek chemiczny, siarczan magnezu. Działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Aby poprawić wygląd skóry w miejscu występowania tłuszczaka, należy wsypać kilka łyżek soli epsom do wanny wypełnionej ciepłą, ale nie gorącą wodą. Kąpiel powinna trwać około 20 minut.
  • Stosowanie olejku z drzewa herbacianego
olejek herbaciany od wieków znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Można stosować go doraźnie, np. nakładając rano i wieczorem na miejsce występowania tłuszczaka.
  • Stosowanie oczaru
Oczar wirginijsku, inaczej hamamelis, to mało znana roślina o leczniczym działaniu. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi trądzik, a nawet hamuje wydzielanie sebum. Oczar zredukuje swędzenie i poprawi wygląd skóry otaczającej tłuszczaki, można też używać go po zabiegu usunięcia zmian.
  • Stosowanie aloesu
Jeśli masz w domu aloes w doniczce, to odetnij kawałek liścia i wyciśnij z niego sok – oto twoje naturalne lekarstwo. Możesz stosować je właśnie na tłuszczaki – w celu zredukowania dolegliwości, a także w przypadku wielu innych dolegliwości skórnych.
  • Stosowanie olejku rycynowego
Olejek rycynowy to kolejna substancja, która działa łagodząco, antybakteryjnie i antyseptycznie. Jeżeli zatem twój tłuszczak rośnie, co powoduje intensywne swędzenie skóry, śmiało możesz go używać. Rób to jeden raz dziennie i pamiętaj, żeby tuż po aplikacji nie przykrywać skóry ubraniem.

Jak zapobiegać powstawaniu tłuszczaków?

Jak już wiesz, leczenie tłuszczaków metodą naturalną nie jest w pełni skuteczne – ostatecznie i tak najczęściej wskazana jest operacja. A co z zapobieganiem zmianom? Czy stosowanie ziół i olejków może sprawić, że problem już nigdy nie powróci?

Niestety, nie. Jak twierdzą specjaliści, powstawanie tego typu zmian uwarunkowane jest genetycznie. Dlatego też – mimo wszelkich wysiłków i starań, pewnego dnia tłuszczak i tak może pojawić pod skórą.
Autor: Robert Wojtaś