Data publikacji:

TBC. Co to? Na czym polega trening TBC?

Trening TBC to jedne z najpopularniejszych zajęć na niemal każdej siłowni. Ćwiczenia te cieszą się szczególną popularnością zwłaszcza wśród kobiet. Enigmatyczny skrót „TBC” nie sugeruje jednak od razu, jak taki trening wygląda i czego możemy się po nim spodziewać. Czym zatem jest TBC? Czy ćwiczenia TBC w domu to dobry pomysł? Jakie efekty daje taki trening? Podpowiadamy!

tbc co to

TBC – co to takiego?

TBC to skrót od angielskich słów total body condition, czyli trening całego ciała. Zajęcia TBC zazwyczaj podzielone są na dwie części. W pierwszej wykonuje się tradycyjne ćwiczenia aerobowe, których celem jest podniesienie tętna. Druga część treningu jest już znacznie spokojniejsza, ponieważ w niej skupiamy się na ćwiczeniach siłowych z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu.

TBC – ćwiczenia dla każdego?

Czy ćwiczenia TBC są dla każdego? Jak najbardziej! Podczas treningów wykonywane są proste ćwiczenia, znane chociażby z lekcji WF-u. Zaskoczeniem nie powinny być przysiady, brzuszki, pajacyki czy wyrzuty nóg w tył. Intensywność ćwiczeń oraz wielkość ewentualnego obciążenia można indywidualnie dobrać do naszej aktualnej formy. Właśnie z tego powodu z treningu TBC mogą korzystać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Zalety treningu TBC

Trening TBC trwa zwykle około 60 minut. W tym czasie wykonujemy rozgrzewkę, ćwiczenia aerobowe oraz siłowe. Takie połączenie pozwala na skuteczne wyszczuplenie sylwetki oraz wzmocnienie mięśni. Trening TBC wpływa również na poprawę naszej kondycji fizycznej, a także ujędrnia ciało. Regularne ćwiczenia pozwalają nie tylko spalić tkankę tłuszczową, ale też poprawić ogólną sprawność. Ponadto wpływają pozytywnie na poczucie rytmu i koordynację ruchową.

Trening TBC – niezbędny sprzęt

Do wykonania treningu TBC nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, o ile chcemy wykonywać ćwiczenia w domu i jesteśmy osobami początkującymi. Na tym etapie wystarczy, że będziemy mierzyć się z masą własnego ciała. Z czasem jednak warto zaopatrzyć się w sprzęt, który zazwyczaj dostępny jest na siłowni. Do treningu TBC w domu potrzebne będą:
  • stabilny step do ćwiczeń,
  • taśmy i gumy do ćwiczeń,
  • hantle o różnej wardze (z czasem zauważysz, że te najlżejsze staną się dla ciebie zbyt lekkie),
  • obciążniki na kostki,
  • mata do ćwiczeń

Ćwiczenia TBC w domu

Ćwiczenia TBC są na tyle proste, że bez problemu wykonasz je w domu. Jeśli macie możliwość kilkukrotnego skorzystania z zajęć na siłowni, koniecznie się tam wybierzcie. Dzięki temu poznacie najważniejsze ćwiczenia i dowiecie się, jak poprawnie je wykonywać. Po kilku wizytach na siłowni będziecie mogli bez problemu wykonać ćwiczenia TBC w domu.

W przypadku, gdy nie macie możliwości odwiedzenia siłowni, z pomocą przyjdzie wam internet! W sieci odnajdziecie mnóstwo gotowych treningów TBC, prowadzonych przez doświadczone trenerki. Wypróbujcie kilka zestawów, aby znaleźć ten najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Pamiętajcie, aby nie poddawać się nawet, jeśli na początku będziecie w stanie wykonać tylko część treningu. Z czasem z pewnością będzie lepiej! Zwróćcie też uwagę na przygotowanie do ćwiczeń – nie zapominajcie o stroju sportowym i butach, nawet podczas ćwiczeń w domu. Dzięki temu zadbacie o bezpieczeństwo swoich stawów skokowych.

Trening TBC to świetny pomysł na poprawę kondycji i wyglądu całego ciała. Jeśli nigdy nie wykonywaliście ćwiczeń TBC, koniecznie je wypróbujcie! Efekty widoczne są już po miesiącu regularnych treningów.

Autor: Olga Sadowska