Data publikacji:

Czy można stosować tampony na noc?

Dzięki tamponom miliony kobiet z całego świata zapomniało, czym jest dyskomfort wynikający z noszenia podpasek. Czy jednak to wygodne zabezpieczenie można stosować również w nocy? Sprawdź, czy można spać z tamponem i jaki produkt wybrać.
tampony na noc

Czy można spać z tamponem?

Obiegowa opinia głosi, że tampony na noc nie są najlepszym z punktu widzenia zdrowotnego rozwiązaniem. To przekonanie wynika między innymi z faktu, że tego rodzaju zabezpieczenia należy wymieniać co 8 godzin lub częściej, jeśli miesiączka jest obfita. Dłuższe noszenie jednego tamponu może zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnego dla zdrowia zespołu wstrząsu toksycznego.

Odpowiedź na pytanie, czy można spać z tamponem, brzmi zatem: to zależy – przede wszystkim od przewidywanego czasu nocnego odpoczynku. Jeśli zdarza ci się spać 12 godzin i przewidujesz, że tak właśnie będzie danej nocy (bo np. następnego dnia masz dzień wolny od pracy), to dla bezpieczeństwa najlepiej jest zrezygnować z tamponów i zdecydować się na odpowiedniej wielkości podpaskę.

Musisz również pamiętać, że tampony na noc nie są dobrym pomysłem w pierwsze dni miesiączki, jeśli jest ona bardzo intensywna – mogą one wówczas po prostu przeciekać. W takiej sytuacji warto ustawić sobie budzik, by wymienić tampon albo zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci podpaski.

Tampony na noc – jaki rozmiar wybrać?

Tampony na noc należy dopasować do intensywności krwawienia – jeśli jest to początek miesiączki, który charakteryzuje się silnym krwawieniem, to wybierz największe bądź najbardziej chłonne produkty. Wraz ze spadkiem nasilenia krwawienia powinnaś stosować coraz mniej chłonne tampony.

Warto pamiętać, że nigdy nie wolno zakładać tamponów w za dużym rozmiarze, celem uzyskania możliwości dłuższego ich noszenia. Takie postępowanie może doprowadzić do przesuszenia błony śluzowej pochwy i zwiększenia ryzyka wystąpienia zespołu szoku toksycznego oraz różnorodnych infekcji.

Tampon na noc – ze skrzydełkami czy bez?

Przeglądając poszczególne oferty, z pewnością zauważysz, że istnieją już specjalne tampony na noc – to produkty, które mają zapewnić wyjątkową ochronę nawet podczas bardzo silnych miesiączek. Ich wyjątkowość polega na niestandardowej budowie – tampony te mają specjalne skrzydełka, które rozwijają się i idealnie dopasowują do ciała, nawet podczas pozycji leżącej.

Jeśli tylko chcesz, możesz wypróbować takie specjalistyczne tampony na noc. Wiedz jednak, że tak naprawdę każdy inny tampon również zapewni ci odpowiednią ochronę, o ile tylko dobrze dopasujesz jego rozmiar.

Co ile zmieniać tampon na noc?

Wiele kobiet zastanawia się, co ile zmieniać tampon w nocy i czy właściwie trzeba to robić. I tutaj odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli wiesz, że będziesz odpoczywała jedynie 6-7 godzin, a twoje krwawienie nie jest nasilone, to możesz spać spokojnie i mocno przez całą noc – nic ci nie grozi. Pamiętaj jedynie, że od razu po przebudzeniu musisz wyjąć tampon z pochwy. Jeżeli natomiast twoja miesiączka jest bardzo silna, na wszelkie wypadek nastaw sobie budzik w nocy – pamiętaj, że spanie z przeciekającym tamponem jest nie tylko niehigieniczne, ale też groźne dla zdrowia. Dla przykładu wybrudzony krwią sznureczek to idealna pożywka dla różnego rodzaju bakterii.

Tampon na noc – kto nie powinien go stosować?

Jeśli chodzi o tampony na noc, to przeciwwskazania są tutaj identyczne, jak w przypadku noszenia tamponów w ciągu dnia. Takich zabezpieczeń nie powinny stosować osoby, które:
  • stosują leki dopochwowe,
  • przechodzą infekcję intymną,
  • są w połogu (niezależnie od tego, czy rodziły naturalnie czy przez cesarskie cięcie),
  • noszą wkładkę domaciczną.

Tampony – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy tampony mogą być noszone przez dziewczyny, które jeszcze nie współżyły?
Tak, możesz nosić tampony, w tym także tampony na noc. Pamiętaj jednak, aby używać najmniejszych dostępnych na rynku rozmiarów – większe mogą być przyczyną dyskomfortu, mogą też uszkodzić błonę dziewiczą.

Jakie nowości w Farming Simulator 20?
Dodano nowe maszyny rolcznie i nowe rośliny. Farma znajduje się w Ameryce Północnej. Nie ma różnicy w rozgrywce względem edycji 2019.

Czy noszenie tamponu dłużej niż 8 godzin jest bardzo niebezpieczne?
Czasem zdarza się, że tampon na noc jest noszony dłużej niż 8 godzin. Nie martw się – nie jest tak, że natychmiast po upłynięciu ósmej godziny noszenia zabezpieczenia zaczniesz źle się czuć. Postaraj się jednak jak najszybciej usunąć tampon z pochwy – nawet jeśli przez to musisz zmienić jakieś swoje plany.
Jakie są objawy zespołu wstrząsu toksycznego?
Nawet najlepsze tampony mogą wywołać zespół wstrząsu toksycznego (TSS), ponieważ są one obcym przedmiotem w ciele. Taki wstrząs zdarza się niezwykle rzadko, niemniej warto znać jego objawy. Są to: wysoka gorączka, złe samopoczucie, wymioty i biegunka, zawroty i bóle głowy, bóle mięśni. Ogólnie rzecz biorąc – to jak ostry początek jakiejś ogólnoustrojowej infekcji. W sytuacji wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej usunąć tampon i zadzwonić po pogotowie. Warto również wspomnieć o podejrzeniu TSS.
Czym można zastąpić tampony na noc?
Jeśli mimo wszystko nie chcesz spać z tamponem, to pamiętaj, że nie musisz od razu sięgać po podpaski – istnieje wygodna alternatywa w postaci kubeczka menstruacyjnego. To bezpieczne naczynko z silikonu medycznego, które umieszcza się głęboko w pochwie i opróżnia po kilku godzinach. Kubeczki menstruacyjne są nie tylko wygodne i bezpieczne, ale także ekonomiczne – jeden będzie ci służył nawet przez kilka lat.
Autor: R. Wojtaś