Szałwia: właściwości i działanie

Szałwia to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych. Od wieków stosuje się ją do leczenia wielu dolegliwości, np. stanów zapalnych, menopauzy czy zatruć pokarmowych. Jakie działanie i właściwości ma szałwia lekarska? W jaki sposób ją stosować? Sprawdź w artykule!

Szałwia – co to jest?

Szałwia lekarska to roślina pochodząca z okolic Morza Śródziemnego. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „salvus”, które oznacza „zdrowie”. Nie jest to przypadek. Lecznicze właściwości szałwii są znane i doceniane od wieków, a napar, herbata czy olejek eteryczny z rośliny stosowane w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń.

Elementem odpowiedzialnym w dużej mierze za dobroczynne właściwości szałwii jest znajdujący się w liściach olejek eteryczny. Zawiera on takie składniki, jak kamfora, pinen czy też borneol. Ponadto roślina jest źródłem innych cennych substancji, np. garbników i flawonoidów neutralizujących wolne rodniki, terpenów, żywic, karotenu, kwasów organicznych, a także witamin B1, PP oraz C.

Szałwia – działanie i właściwości

Lecznicze działanie szałwii znały już nasze babki i prababki. Roślina może poszczycić się następującymi właściwościami:
  • przeciwzapalne, bakterio- i grzybobójcze,
  • ściągające,
  • wykrztuśne,
  • odkażające,
  • rozkurczowe,
  • żółciopędne i moczopędne,
  • uspokajające,
  • przeciwcukrzycowe,
  • zmniejszające potliwość,
  • tonizujące. 

Szałwia – zastosowanie

Prozdrowotne właściwości szałwii lekarskiej sprawiły, że od wieków używa się jej do leczenia wielu dolegliwości oraz schorzeń. Bardzo często napar, żel czy płukankę zawierającą szałwię stosuje się na afty bądź owrzodzenia jamy ustnej. Można płukać nią również gardło w przypadku kaszlu lub stanu zapalnego. Działa wykrztuśne i odkażająco, wspomagając leczenie dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Szałwia pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Dzięki właściwościom rozkurczowym i przeciwzapalnym łagodzi objawy zatruć pokarmowych, zmniejsza bóle brzucha i wspomaga leczenie zgagi oraz niestrawności. Wzmacnia również wątrobę.

Szałwia może również obniżać poziom cukru we krwi, wspomagając profilaktykę cukrzycy. Ponadto często stosuje się ją do zmniejszania dolegliwości związany z menopauzą oraz miesiączką. Roślina działa rozkurczowo, dzięki czemu zmniejsza bóle menstruacyjne, a dzięki właściwościom zmniejszającym potliwość pomaga radzić sobie z uderzeniami gorąca. Ponadto działa uspokajająco, wyciszająco i kojąco, dlatego herbatkę z szałwii warto pić szczególnie przed snem.

Właściwości szałwii wykorzystuje się także w kosmetyce. Roślina jest doskonałym składnikiem specyfików do cery tłustej i trądzikowej. Zmniejsza stan zapalny, działa odkażająco i przeciwdziała powstawaniu wyprysków.
Ponadto szałwię lekarską wykorzystuje się również w kuchni! Jej specyficzny smak idealnie komponuje się z potrawami z dyni oraz ziemniaków. Podsmaż listki szałwii na maśle i polej mieszanką kluski dyniowe lub kopytka! 

Szałwia – jak stosować?

Herbatę z szałwii można stosować na kilka sposobów. Nadaje się nie tylko do picia, lecz także do płukania jamy ustnej, irygacji, przemywania ran i robienia okładów (np. na użądlenia lub oparzenia). Aby go przyrządzić, zalej niewielką porcję suszu wrzącą wodą, przykryj i zaparzaj przez około 10 minut. Natomiast do pielęgnacji cery możesz zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki zawierające szałwię lub przygotować samodzielnie maseczkę czy parówkę z tej rośliny! Jak długo można stosować szałwię? Przyjmuje się, że bez konsultacji z lekarzem można przyjmować ją stale przez około 2 tygodnie.

Szałwia – przeciwwskazania

Szałwii nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią, gdyż może ona hamować laktację. Ponadto nie mogą jej pić osoby przyjmujące niektóre leki (np. antydepresanty), gdyż roślina wchodzi w interakcje z wieloma substancjami aktywnymi.

Autor: Olga Wacholc