Data publikacji:

Swędzące oczy – przyczyny i sposoby leczenia


Swędzące oczy można śmiało określić jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Na ten problem skarży się coraz więcej osób. Nic dziwnego, ponieważ uporczywy świąd znacząco pogarsza komfort życia i utrudnia wykonywanie wielu codziennych czynności, chociażby zawodowych. Podpowiadamy, co może być przyczyną swędzących oczu i jak sobie z nimi poradzić.
kobieta

Swędzące oczy – skąd ten kłopot?


Każdy człowiek od czasu do czasu boryka się ze swędzeniem oczu. Wystarczy, że gałka oczna zetknie się z drażniącym czynnikiem, takim jak pyłek czy rzęsa, i problem gotowy. Co jednak, jeśli oczy swędzą praktycznie codziennie? Za częstym świądem oczu może stać kilka różnych przyczyn. Do tych najczęstszych zaliczają się:

• Przemęczenie oczu

Jeśli nie sypiasz zbyt dobrze i na dodatek dużo pracujesz, twoje oczy mogą być po prostu przemęczone. To stan, który od czasu do czasu może przydarzyć się każdemu.

• Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to zaburzenie w produkcji łez. To również problem, z którym pacjenci zgłaszają się do okulistów niesamowicie często. Na zespół suchego oka narażone są w szczególności osoby spędzające wiele czasu przed ekranem komputera, jak również przebywające w zanieczyszczonym środowisku. Rozwojowi schorzenia sprzyja także suche powietrze.

• Alergie

Swędzące oczy wiosną mogą być symptomem alergii na pyłki roślin. Jeśli z kolei oczy swędzą cię wyłącznie po kontakcie z psem lub kotem, być może jesteś uczulony na te zwierzęta. Swędzenie oczu u pań może mieć związek z uczuleniem na kolorowe kosmetyki do makijażu, takie jak np. tusz. Jeśli dotyka cię swędzenie oczu, warto obserwować swoje reakcje i odnotowywać, kiedy problem nasila się najbardziej. Konieczna może okazać się wizyta u alergologa.

• Swędzące oczy – pierwszy objaw zapalenia spojówek

Uporczywe swędzenie oczu może oznaczać, że w ich obrębie zaczyna rozwijać się infekcja. Jedną z najczęstszych jest zapalenie spojówek. Prócz świądu i pieczenia, w oczach pojawia się ropna wydzielina, która może nawet utrudniać otworzenie powiek rano. Zapalenie spojówek wymaga kontaktu z lekarzem oraz leczenia. Nierzadko towarzyszy ono infekcjom ogólnoustrojowym, takim jak grypa.

Jak radzić sobie ze swędzeniem oczu?


Pierwszym krokiem do walki z problemem jest ustalenie jego przyczyny.

• Jeśli wydaje ci się, że za świądem stoją długie godziny spędzane przed ekranem komputera, zadbaj o higienę pracy. Zafunduj oczom częste przerwy, stosuj dobrej jakości krople nawilżające. Warto również zmienić ustawienia monitora tak, aby kolorystyka ekranu była odrobinę cieplejsza.

• Zatroszcz się o jakość snu. Twoje oczy go potrzebują! Postaraj się przeznaczać na wypoczynek nie mniej niż 7 godzin na dobę.

• Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, oraz stosuj nawilżacz powietrza. Nie przegrzewaj pomieszczeń i staraj się unikać klimatyzacji.

• Żaden z powyższych sposobów nie pomógł? Odwiedź okulistę. Być może za swędzeniem oczu kryją się poważniejsze problemy, takie jak infekcje.

Co oznaczają swędzące powieki?


Niektórym osobom doskwiera bardziej osobliwy problem, jakim jest swędzenie powiek. Niemal zawsze oznacza ono zapalenie brzegów powieki. To schorzenie, za które odpowiedzialne bywają zanieczyszczenie powietrza i niewłaściwa higiena okolic oczu. Zwykle wystarczy wyeliminować szkodliwy czynnik, by świąd powiek minął samoistnie.

Swędzące oczy – nie bagatelizuj problemu


O ile okazjonalne swędzenie oczu nie musi stanowić powodu do niepokoju, to często powracający problem powinien wzbudzić twoją czujność. Jeśli domowe sposoby, takie jak nawilżanie powietrza, wypoczynek i stosowanie kropli do oczu, nie pomogą, skonsultuj się z okulistą.
Autorka: Joanna Stanuch