Data modyfikacji:

Uwaga! Migrena – jak sobie z nią radzić?

Autor: Kasia

Migrenowy ból głowy

Ból atakuje znienacka i może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. W tym czasie ogranicza naszą codzienną aktywność życiową, utrudnia pracę i jakiekolwiek działanie. Jak rozpoznać objawy migrena oraz jak sobie z nią radzić? Opowiadamy o tej uciążliwej chorobie.

Niestety to my, kobiety, mamy większy problem z migreną i to nas znacznie częściej atakuje. Wbrew pozorom pojawia się u osób aktywnych oraz w pełni sił. Zaczyna się bardzo niewinnie od lekkiego szumu w uszach czy zaburzeń wzroku. Atak bólu jest bardzo silny, mocny i pulsujący, najpierw po jednej stronie, później już na całej powierzchni głowy. Trwa kilka godzin lub dni oraz powtarza się cyklicznie.

Źródło: ritchiechirohealth.com

Jak rozpoznać wroga?

Przyczyn ataków może być wiele: odziedziczona tendencja, niehigieniczny tryb życia, zła dieta. Warto spróbować samemu przeanalizować, co się działo dzień przed atakiem, co jadłaś i piłaś, co się wydarzyło, jaka była pogoda, co się działo w pracy oraz w domu. Migrena może pojawić się zarówno w wyniku picia czerwonego wina, jak i pod wpływem zbyt długich godzin spędzonych przed telewizorem lub komputerem. Ataki wywołuje również przebywanie w dusznym pomieszczeniu lub brak ruchu. Bacznie obserwuj swój organizm, ponieważ ta wiedza pomoże uniknąć ci sytuacji, które prowokują migrenowy atak. Dowiedziono, że częstość napadów migreny rośnie w okresie menstruacji, kiedy dochodzi do naturalnego obniżenia poziomu estrogenu w organizmie kobiet.

Zwiastuny migreny:

 • mroczki przed oczami
 • ogólne złe samopoczucie, rozdrażnienie
 • nudności
 • zaburzenia łaknienia
 • nadwrażliwość na zapachy
 • nadwrażliwość na hałas
 • światłowstręt
 • uczucie pulsowania w głowie
 • Sposoby na migrenę

  Leczenie migreny obejmuje trzy elementy. W pierwszej kolejności należy wyeliminować wszelkie czynniki wywołujące napady, a przynajmniej ograniczyć je do minimum. Można zastosować także leczenie zapobiegawcze, które zmniejszy częstotliwość i siłę ataków oraz leczenie doraźne już w trakcie napadu. Leczenie doraźne, jak i zapobiegawcze obejmuje farmakologię, zatem może być prowadzone jedynie pod obserwacją lekarską.

  Na grafice: 1. Kwiat lipy Dary Natury, 6,40 zł

  materace

  Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

  2021-09-01
  Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
  cholesterol jak obniżyć

  Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

  2019-09-03
  Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
  dynia

  Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

  2019-08-27
  Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
  uśmiech

  Ranking wybielających past do zębów

  2019-08-26
  Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.