Niestety to my, kobiety, mamy większy problem z migreną i to nas znacznie częściej atakuje. Wbrew pozorom pojawia się u osób aktywnych oraz w pełni sił. Zaczyna się bardzo niewinnie od lekkiego szumu w uszach czy zaburzeń wzroku. Atak bólu jest bardzo silny, mocny i pulsujący, najpierw po jednej stronie, później już na całej powierzchni głowy. Trwa kilka godzin lub dni oraz powtarza się cyklicznie.
Przyczyn ataków może być wiele: odziedziczona tendencja, niehigieniczny tryb życia, zła dieta. Warto spróbować samemu przeanalizować, co się działo dzień przed atakiem, co jadłaś i piłaś, co się wydarzyło, jaka była pogoda, co się działo w pracy oraz w domu. Migrena może pojawić się zarówno w wyniku picia czerwonego wina, jak i pod wpływem zbyt długich godzin spędzonych przed telewizorem lub komputerem. Ataki wywołuje również przebywanie w dusznym pomieszczeniu lub brak ruchu. Bacznie obserwuj swój organizm, ponieważ ta wiedza pomoże uniknąć ci sytuacji, które prowokują migrenowy atak. Dowiedziono, że częstość napadów migreny rośnie w okresie menstruacji, kiedy dochodzi do naturalnego obniżenia poziomu estrogenu w organizmie kobiet.
Leczenie migreny obejmuje trzy elementy. W pierwszej kolejności należy wyeliminować wszelkie czynniki wywołujące napady, a przynajmniej ograniczyć je do minimum. Można zastosować także leczenie zapobiegawcze, które zmniejszy częstotliwość i siłę ataków oraz leczenie doraźne już w trakcie napadu. Leczenie doraźne, jak i zapobiegawcze obejmuje farmakologię, zatem może być prowadzone jedynie pod obserwacją lekarską.
Na grafice: 1. Kwiat lipy Dary Natury, 6,40 zł