Jeden z podstawowych zamienników mięsa w diecie wegetarian oraz substytut dla nietolerujących laktozy, zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o dobre zdrowie i smukłą sylwetkę. Soja to cenne źródło pełnowartościowego białka oraz składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do jadłospisu.
Pochodząca z Azji Wschodniej jednoroczna roślina strączkowa od lat kojarzona jest z dietą bezmięsną i serwowanymi w niej kotletami sojowymi oraz daniami orientalnymi z dodatkiem sosów tworzonych na jej bazie. Sięgamy po jej ziarna, zawierające nawet 40 proc. białka, które jest łatwo przyswajalne przez ludzki organizm, do 20 proc. tłuszczu oraz wysokie stężenie kwasu oleinowego. Ponadto soja jest cennym źródłem soli mineralnych, witamin, w tym witamin z grupy B, lecytyny, a także fosforu, wapnia, magnezu i żelaza.
Już dawno wykazano, że uzupełnienie codziennej diety o soję zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwór oraz pomaga w jego leczeniu. Dzieje się tak ze względu na dostarczane z nią izoflawony, stanowiące zaporę dla powstawania komórek rakowych. Liczne badania potwierdzają, że kobiety systematycznie spożywające produkty sojowe rzadziej zmagają się z rakiem piersi. Soja może zapobiec także nowotworowi trzustki, okrężnicy czy płuc. Izoflawony wpływają również pozytywnie na mineralizację kości, dlatego soja i jej przetwory pozwalają zahamować rozwój osteoporozy oraz łagodzą dolegliwości związane z menopauzą.
Zawarte w soi pełnowartościowe białko, proteiny, fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na serce i układ krążenia, m.in. obniżając poziom złego cholesterolu (LDL), a przez to zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Łatwo przyswajalne białko wraz z kwasem foliowym i szeregiem witamin, w tym A, C, D i witamin z grupy B, wspomaga także odporność organizmu.
Oprócz soi w postaci ziaren i kiełków na rynku znajdziemy całą gamę produktów tworzonych na jej bazie, od mleka i majonezów, przez kotlety, pasty, pasztety, parówki, kiełbasy czy flaki, aż po zupy i pączki z tofu.