Przyczyn drętwienia palców u stóp jest wiele – niektóre są błahe, inne zaś wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Do dość częstych, choć prozaicznych przyczyn zaliczamy... źle dopasowane buty: za małe, za ciasne, szpiczaste czubki, a także zbyt wysokie obcasy, które mogą uciskać palce stóp i ich okolice, co może powodować skurcze. Każda część ciała poddana uciskowi lub ułożona w nieanatomicznej pozycji będzie wywoływać ból.
Drętwienie palców u stóp może też pojawić się w wyniku długotrwałego pozostawania w tej samej pozycji. Uciskane nerwy lub naczynia krwionośne wywołują dyskomfort. Nie ma powodów do obaw, jeśli po rozruszaniu stóp ból mija samoistnie. Jeśli jednak drętwienie jest częste i pojawia się niezależnie od ułożenia ciała, jest dokuczliwe i występuje regularnie, może to oznaczać, że w organizmie brakuje witamin i mikroelementów, m.in. wapnia, potasu, magnezu lub witamin z grupy B.
By określić poziom niedoborów, najlepiej udać się do lekarza, który zleci badania diagnostyczne. Możesz też na własną rękę rozpocząć suplementację, pamiętaj jednak, by o wszystkich zażywanych lekach poinformować lekarza rodzinnego.
Ćwicz więc mięśnie stóp na specjalnym wałku – to wzmocni je i nauczy prawidłowej pracy. Możesz też wykonywać proste ćwiczenie zalecane przedszkolakom – podnoś palcami u stóp woreczek wypełniony grochem – rozruszasz w ten bezpieczny i skuteczny sposób wszystkie mięśnie.
Pamiętaj więc, by po całym dniu zapewnić stopom odrobinę relaksu – pomogą ci w tym np. masażery elektryczne lub specjalne maty masujące.