Data publikacji:

Skurcze palców u nóg: jakie mogą być przyczyny? Co stosować na skurcze palców u nóg?

Skurcze palców u nóg to dość nieprzyjemna dolegliwość. Dlaczego palce drętwieją? Co powoduje, że odczuwamy mrowienie lub ból? Dowiedz się więcej w naszym artykule.
skurcze palcow u nog

Przyczyn drętwienia palców u stóp jest wiele – niektóre są błahe, inne zaś wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Do dość częstych, choć prozaicznych przyczyn zaliczamy... źle dopasowane buty: za małe, za ciasne, szpiczaste czubki, a także zbyt wysokie obcasy, które mogą uciskać palce stóp i ich okolice, co może powodować skurcze. Każda część ciała poddana uciskowi lub ułożona w nieanatomicznej pozycji będzie wywoływać ból.

Drętwienie palców u stóp może też pojawić się w wyniku długotrwałego pozostawania w tej samej pozycji. Uciskane nerwy lub naczynia krwionośne wywołują dyskomfort. Nie ma powodów do obaw, jeśli po rozruszaniu stóp ból mija samoistnie. Jeśli jednak drętwienie jest częste i pojawia się niezależnie od ułożenia ciała, jest dokuczliwe i występuje regularnie, może to oznaczać, że w organizmie brakuje witamin i mikroelementów, m.in. wapnia, potasu, magnezu lub witamin z grupy B.

By określić poziom niedoborów, najlepiej udać się do lekarza, który zleci badania diagnostyczne. Możesz też na własną rękę rozpocząć suplementację, pamiętaj jednak, by o wszystkich zażywanych lekach poinformować lekarza rodzinnego.

Urazy podczas ćwiczeń

Do lżejszych przyczyn powodujących skurcze palców u stóp zaliczamy też lekkie urazy mięśni i tkanek stóp lub palców, a także łydek. Wśród tych urazów są m.in. skręcenia powodujące ból więzadeł, które automatycznie wpływają na mięśnie wokół siebie. Do skręceń i urazów dochodzi np.:
  • podczas nadmiernego wysiłku, który powoduje przeciążenia,
  • za sprawą upadków lub uderzenia się w stopę,
  • przy nadmiernym rozciąganiu kończyn,
  • na skutek źle dobranych ćwiczeń.

Ćwicz więc mięśnie stóp na specjalnym wałku – to wzmocni je i nauczy prawidłowej pracy. Możesz też wykonywać proste ćwiczenie zalecane przedszkolakom – podnoś palcami u stóp woreczek wypełniony grochem – rozruszasz w ten bezpieczny i skuteczny sposób wszystkie mięśnie.

Wykrzywianie palców u nóg na skutek nadmiernego napięcia mięśni

Palce u stóp mogą też drętwieć lub wykrzywiać się, jeśli mięśnie stóp są zbyt mocno napięte. Napięcie któregokolwiek z kilkudziesięciu drobnych mięśni, za sprawą których poruszają się stopy, może powodować skurcze mięśni oraz ich ból. Bywa jednak też, że ból może pochodzić z innego mięśnia, np. z napięcia w mięśniach wokół kostki lub ścięgna Achillesa. Jakie są przyczyny takich napięć? Do najczęstszych zaliczamy:
  • nowy trening, do którego mięśnie nie zdążyły się jeszcze zaadaptować,
  • źle dopasowane buty,
  • zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia,
  • za rzadkie rozciąganie mięśni.

Pamiętaj więc, by po całym dniu zapewnić stopom odrobinę relaksu – pomogą ci w tym np. masażery elektryczne lub specjalne maty masujące.

Problemy z kręgosłupem i uszkodzenia układu nerwowego

Długotrwale utrzymujące się bóle i drętwienie palców u stóp mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia. Dolegliwości te mogą być symptomem m.in. schorzeń kręgosłupa, np. urazów czy ucisków na nerwy wywołanych przez dyskopatię lub chorobę zwyrodnieniową. Ucisk na korzenie nerwowe może powodować bóle, zaburzenia czucia, w tym właśnie drętwienie palców u nóg. Poważną przyczyną drętwienia stóp, zwłaszcza placów, jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego powstałe np. w przebiegu udaru mózgu lub w stwardnieniu rozsianym. Drętwieniu towarzyszą wówczas także inne dolegliwości, m.in. zaburzenia równowagi, ruchu czy widzenia. Oczywiście osoby ze zdiagnozowanymi chorobami powinny być pod opieką lekarza.
Autor: Agnieszka Jastrzębska