Data publikacji:

Co na rozstępy na udach? Skuteczne metody na rozstępy

Rozstępy, choć nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, u wielu osób wywołują uczucie skrępowania i zaniżenie poczucia własnej wartości. Można postąpić z nimi na dwa sposoby: zaakceptować lub podjąć próby zmniejszenia widoczności blizn. Dziś podpowiadamy, co jest dobre na rozstępy na udach oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.
rozstępy na udach

Jak powstają rozstępy na udach?

Rozstępy to niegroźne zmiany skórne powstające na skutek intensywnego rozciągania skóry, głównie poprzez szybki przyrost masy ciała. Intensywne napinanie skóry w krótkim czasie doprowadza do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych w jej głębokich warstwach, co doprowadza do miejscowego stanu zapalnego. W trakcie jego gojenia powstaje wrzecionowata blizna. Na powstawanie rozstępów na udach narażone są przede wszystkim osoby, które szybko przybierają na wadze, kobiety ciężarne, jak również kulturyści.
Jak wyglądają rozstępy na udach? Wiele kobiet nazywa je pieszczotliwie tygrysimi pręgami – rozstępy to podłużne, cienkie linie, które w początkowych fazach przyjmują siny lub czerwony kolor. Z czasem stają się perłowo-białe, zupełnie tak jak każda blizna.

Rozstępy na udach – jak się ich pozbyć? Działaj szybko!

Jeśli zauważyłaś u siebie rozstępy na udach, pamiętaj, że kluczem do ich skutecznego leczenia jest prędkie działanie. Czerwone lub sine rozstępy wciąż pozostają ukrwione, dlatego można przyspieszyć ich regenerację za pomocą domowych metod. Gdy rozstępy stają się jasne, z pomocą przychodzi już jedynie medycyna estetyczna.

Jak usunąć rozstępy na udach? Domowe sposoby

Co na czerwone rozstępy na udach? Świeże zmiany skórne możesz leczyć, skrupulatnie stosując proste domowe metody.

Kosmetyki na rozstępy

Pierwszym krokiem do zwalczania rozstępów jest smarowanie ich odpowiednim kosmetykiem, który przyspiesza regenerację włókien kolagenowych. Tutaj ważna jest konsekwencja – po balsam lub krem na rozstępy sięgaj nawet 2–3 razy dziennie.
Jaki krem na rozstępy na udach? Wybieraj produkty z zawartością kwasu hialuronowego, witaminy C, masła kakaowego, oleju kokosowego, koenzymu Q10, witamin A i E. Substancje te intensywnie regenerują skórę, wspomagając jej odbudowę.

Masaże

Aplikację kremu na rozstępy na udach warto połączyć z masażem. Powinien być on intensywny, aby wtłoczyć cenne składniki z kosmetyku w głąb skóry. Do masażu ud możesz użyć specjalnego rollera lub szorstkiej szczotki z włosiem z agawy.

Peelingi

Sięgnij po peeling gruboziarnisty 2-3 razy w tygodniu – pomoże on usunąć martwe komórki naskórka z ud oraz wspomoże krążenie krwi. Peeling przysłuży się także elastyczności skóry.

Ciepło-zimne prysznice

Biorąc prysznic, stosuj naprzemienne ciepłe i zimne natryski, które pobudzają krążenie krwi w skórze. Lepszy przepływ krwi w udach usprawni transport składników odżywczych do skóry, przyspieszając jej regenerację.

Body wrapping

Body wrapping to zabieg kosmetyczny polegający na aplikacji produktu o działaniu ujędrniającym, a następnie owijaniu ciała folią spożywczą. Folia powoduje wzrost temperatury skóry, która lepiej wchłania substancje odżywcze z kosmetyku. Po upływie 1-2 godzin od zawinięcia ud folię należy zdjąć, zaś resztkę kosmetyku dokładnie wsmarować w skórę. Zabieg na udach bez problemu przeprowadzisz w domowym zaciszu.

Jak zwalczyć rozstępy na udach? Zabiegi profesjonalne

Niestety, stare i białe rozstępy na udach są odporne na masaże i kosmetyki. Kremy na rozstępy mogą je odrobinę zmiękczyć i wygładzić, jednak z pewnością ich nie usuną. Wówczas możesz rozważyć skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej.

Laser frakcyjny CO2

Laserowe usuwanie rozstępów polega na naświetlaniu zmian skórnych za pomocą wiązki lasera, która doprowadza do odparowania niepożądanej tkanki. Zabieg jest odrobinę bolesny, jednak przeprowadzany w seriach daje pozytywne rezultaty.

Mezoterapia mikroigłowa

To zabieg polegający na nakłuwaniu zmienionych miejsc z jednoczesną aplikacją produktu regenerującego, na przykład serum. Mezoterapia wywołuje kontrolowany stan zapalny w skórze, który skłania ją do uruchomienia mechanizmów odbudowujących. Efektem jest spłycenie rozstępu oraz zmiana jego koloru.

Peelingi kwasowe

Kolejnym profesjonalnym sposobem leczenia rozstępów jest zabieg z kwasami dopasowanymi do specyfiki danej skóry. Najczęściej stosuje się kwas glikolowy lub salicylowy o wysokich stężeniach. Efektem zabiegu jest intensywne łuszczenie się skóry, a następnie jej odbudowa. Nowa tkanka w okolicach rozstępów jest bardziej elastyczna i gładsza.

Rozstępy na udach – zapobieganie

Rozstępom jest zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż je leczyć. Co zrobić, by ten defekt estetyczny nie spotkał cię w przyszłości?
  • Regularnie stosuj kosmetyki nawilżające i ujędrniające do ud, które zwiększą odporność skóry na jej rozciąganie.
  • Jeśli podejrzewasz, że w krótkim czasie masa twojego ciała może się zmienić (np. w ciąży), jak najszybciej sięgnij po kosmetyki przeciw rozstępom. Ich regularne stosowanie wzmocni skórę.
  • Pij duże ilości wody mineralnej – nawodnienie organizmu przełoży się na bardziej elastyczną skórę.
  • Rozstępy na udach – podsumowanie

    Rozstępy na udach to problem, który dotyczy wielu kobiet, ale i mężczyzn. Pamiętaj, że odpowiednio prędko zauważone rozstępy możesz usunąć za pomocą domowych metod. Kosmetyki i masaże wystarczą, by zmniejszyć widoczność świeżych blizn. Jeśli doskwierają ci wieloletnie rozstępy, rozważ wykonanie zabiegu profesjonalnego, takiego jak naświetlanie laserowe, mezoterapia czy peeling kwasowy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech