Data publikacji:

Jakie rękawiczki rowerowe wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko nogi, również dłonie wykonują ważne obowiązki. Są podatne na urazy, a podczas silnego wiatru, mrozu czy deszczu narażone na wyziębienie, zwłaszcza że pozostają stale w jednej pozycji. W czasie chłodniejszych pór roku dłonie trzeba chronić solidnymi rękawiczkami rowerowymi. Ten element ubioru przydaje się również latem, ułatwiając trzymanie chwytów podczas dalekich tras i zwiększając przyczepność dłoni, gdy zmokną lub będą spocone. Jak wybrać dobre rękawiczki na rower?
Jakie rękawiczki rowerowe wybrać?

Rękawiczki rowerowe a pora roku

Jazda w rękawiczkach rowerowych jest dużo bardziej komfortowa, bez względu na porę roku. Zimą wystarczy minuta jazdy, żeby przekonać się, że bez tego elementu stroju jazda nie będzie możliwa, ale już pierwsze chłodniejsze dni powinny skłonić do sięgnięcia po rękawiczki. Dłonie są smagane wiatrem i bezpośrednio narażone na niską temperaturę, a nie mają szansy na rozruszanie, które by je rozgrzało.
Zimą konieczny jest wybór ocieplanych rękawic rowerowych, które stają się wówczas jednym z najważniejszych elementów odzieży. Wie o tym doskonale każdy, kto wsiada na jednoślad w czasie największych mrozów. W najtrudniejszych warunkach można nawet pokusić się o założenie tak zwanych krabów, które mają trzy otwory na palce – jeden na kciuk, drugi na palec wskazujący i środkowy oraz trzeci na pozostałe. Taka konstrukcja zapewnia stosunkowo pewny chwyt, a jednocześnie pozwala na wymianę cieplną.
Jesienią i wiosną najlepsze będą cieńsze długie modele. Na odsłonięcie palców można pozwolić sobie latem, jednak nawet wtedy nie warto rezygnować z ochrony dłoni. Żeby upewnić się, na jaką pogodę przeznaczony jest dany typ rękawic, warto dokładnie czytać specyfikację.

Podstawowe funkcje rękawiczek na rower

Oprócz ochrony przed niską temperaturą, która jest sprawą oczywistą, rękawiczki pełnią również inne funkcje, to właśnie dlatego warto nosić je przez cały rok, bez względu na porę roku czy typ jazdy.
Najważniejsze zadania rękawic na rower:
  • chronią przed chłodem i wiatrem;
  • zabezpieczają dłonie podczas upadku;
  • zwiększają komfort jazdy na długich trasach;
  • amortyzują wstrząsy, jeśli są wyposażone we wkładkę żelową;
  • umożliwiają otarcie potu z czoła, jeśli posiadają specjalny panel na wierzchniej części;
  • zwiększają pewność chwytu, gdy dłonie są mokre;
  • zapobiegają powstawaniu odcisków.

Rękawiczki na rower a typ jazdy

Innych rękawiczek używa się do roweru szosowego, a innych do MTB, każdy z typów jazdy ma nieco inne wymagania. W sportach, w których dłonie są najbardziej narażone na urazy, stosuje się specjalne wytrzymałe modele rękawic, bez względu na porę roku. Mowa przede wszystkim o downhill i enduro, czyli najbardziej ryzykownych stylach jazdy. Żeby chronić ręce podczas zjazdów, używa się modeli ze specjalnymi wzmocnieniami, które jednocześnie zapewniają wyczucie i kontrolę dla pełnego bezpieczeństwa.
Rękawiczki rowerowe do jazdy szosowej muszą być przede wszystkim lekkie i wolne od dodatków takich jak wkładki żelowe. Latem krótkie, w czasie chłodniejszych pór roku długie, elastyczne, przylegające do dłoni. Ich głównym celem jest poprawa chwytu, gdy dłonie są spocone, ale przydają się również podczas niefortunnych wywrotek, a także w momentach, gdy zmieni się pogoda i zawieje mocniejszy wiatr.
Kiedy używać rękawiczek rowerowych z wkładką żelową? Przeznaczone są najczęściej do jazdy na długich trasach, na przykład na rowerach trekkingowych, ale sprawdzą się również w mieście. Absorbują drgania i znacznie zwiększają komfort jazdy. Minusem wkładki jest gorsza wentylacja, co ma znaczenie latem. Producenci dbają jednak o zapewnienie przewiewu w innych częściach rękawiczek poprzez wykorzystanie paneli z siateczki. Niektórzy rowerzyści skarżą się również na mniej pewny chwyt, dlatego decydują się na wersję bez wkładki.

Dobór rozmiaru i kroju rękawiczek na rower

Jak dobrać rozmiar rękawiczek rowerowych? Najlepszą metodą jest przymierzenie kilku modeli w różnych rozmiarach, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy zmierzyć miarką obwód dłoni i kierować się tabelą rozmiarów producenta. W nadgarstku zazwyczaj łatwo dopasować rękawiczki, ponieważ posiadają elastyczny mankiet lub rzepy.
Rękawiczki nie mogą uciskać dłoni – luz jest konieczny, żeby zapewnić swobodę ruchów oraz przepływ krwi. Należy również wziąć pod uwagę możliwość puchnięcia dłoni podczas wysiłku i zostawić pewien margines miejsca. Rękawiczki nie mogą być jednak zbyt luźne, ponieważ wtedy będą się zsuwać, marszczyć i ocierać dłoń, co będzie nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne.

Rękawiczki rowerowe damskie i dziecięce

Czy rękawiczki rowerowe damskie różnią się od modeli męskich? Oprócz kolorystyki, która rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, różnią się również krojem, który jest dopasowany do budowy kobiecych dłoni. Inna jest również rozmiarówka – rękawiczki są mniejsze. Podobnie sprawa ma się w przypadku modeli dziecięcych – różnica zauważalna jest w rozmiarach i wzorach.
Rowerzystki nigdy nie powinny rezygnować z rękawiczek, ponieważ ich skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa, w związku z czym staje się bardziej podatna na otarcia i powstawanie odcisków. Odpowiednie zabezpieczenie dłoni zapobiega nieprzyjemnym niespodziankom i pogarszaniu kondycji skóry dłoni w czasie regularnych wycieczek.

Dodatkowe elementy

Ważnym dodatkiem umieszczanym na rękawiczkach są odblaski, których rowerzysta powinien posiadać jak najwięcej. Dodatkowo zwiększają widoczność i bezpieczeństwo, co ma szczególne znaczenie w dni deszczowe i pochmurne oraz wieczorem. Ułatwieniem na miarę czasów jest również wzbogacanie długich modeli rękawiczek rowerowych w specjalne powłoki umożliwiające obsługę telefonu bez ich zdejmowania.
Zdjęcie: lzf/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym