Data modyfikacji:

Ranking smartbandów: jaki smartband wybrać? Sprawdź polecane produkty

Na rynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych co rusz możemy wyłapać ciekawe i przydatne urządzenia, które nie są jedynie gadżetem, ale pomagają nam w codziennych sytuacjach. Szczególnie polecanym dla aktywnych osób urządzeniem jest smartband. Jaki smartband wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartbandów? Jakie smartbandy są szczególnie polecane?

Jaki smartband wybrać? Sprawdź polecane produkty

Czym jest smartband?

Dla osób niezaznajomionych z właściwościami opasek sportowych wydawać by się mogło, że jest to produkt przeznaczony jedynie dla profesjonalistów lub innych osób, które swoje życie skupiają na aktywnościach fizycznych. Jak najbardziej, smartband będzie świetnym dopełnieniem i wsparciem podczas codziennych treningów, jednak nie oznacza to, że osoby nieuprawiające regularnie spotów miałyby zrezygnować z komfortu korzystania z opaski sportowej.

Smartband to urządzenie, które w dużym skrócie rejestruje wiele procesów, od mierzenia kroków, przez pomiar tętna, weryfikację naszego snu aż po mierzenie naszych osiągnięć podczas treningów. Smartband może, lecz nie musi być powiązany ze smartfonem. Takie sparowane pozwala nam na zyskanie wielu raportów dotyczących stanu naszego organizmu. Dodatkowo smartband może przybrać rolę zwykłego zegarka. 

Jakie są zalety wynikające z zakupu smartbanda?

Istnieje wiele zalet wynikających z zakupu smartbanda. Jeśli uważasz, że jest to kolejny niepotrzebny gadżet, warto prześledzić te kilka punktów, które być może zmienią zdanie na temat opasek sportowych.
  • Smartband motywuje nas do aktywnego trybu życia.
  • Smartband w bardzo precyzyjny sposób monitoruje naszą aktywność, dzięki czemu jesteśmy w stanie obiektywnie stwierdzić, czy zażywamy odpowiedniej dawki ruchu.
  • Smartbandy są relatywne tanie - wysokiej jakości urządzenie kupimy już za niewiele ponad 100 złotych.
  • Smartband rozszerza funkcjonalność naszych smartfonów.
Poza tym smartband to wyjątkowo energooszczędne urządzenie. W przeciwieństwie do aktywnie używanego smartfona, nasza opaska może z powodzeniem wisieć na naszym nadgarstku przez dwie doby bez potrzeby doładowywania baterii. Jeśli potrzebujemy dodatkowego motywatora, który stale będzie nas wspierać w trudach treningu, smartband jest idealnym rozwiązaniem. 

Na co zwrócić uwagę, kupując smartband?

Decydując się na kupno smartbanda, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, od których zależeć będzie nasza satysfakcja z użytkowania sprzętu. Które kwestie należy przeanalizować przed zakupem smartbanda?

Przede wszystkim ilość funkcji, w jakie wyposażona jest nasza opaska. Krokomierz, pokonany dystans czy licznik spalonych kalorii to absolutna podstawa. Dodatkowo warto zainwestować w opaskę, która sprawdza puls czy weryfikuje jakość snu. Dzięki temu nasza opaska w bardziej kompleksowy sposób będzie monitorować nasze działanie przez całą dobę. 

Z założenia smartband towarzyszy nam w każdej czynności, dlatego też zadbajmy o to, by opaska cechowała się wodoodpornością. Jeśli biegamy lub jeździmy na rowerze, niejednokrotnie trafimy na ulewę. Jaki pożytek byłby z opaski sportowej, która działa jedynie w słoneczne dni? 

Przy wyborze smartbanda warto też zwrócić uwagę na kompatybilność z naszym smartfonem. Dzięki sparowaniu obu urządzeń, w wygodny sposób będziemy mogli analizować swoje postępy w treningach czy identyfikować jakość snu. Najważniejsze, by zarówno opaska, jak i smartfon pracowały na tym samym systemie operacyjnym. 

Najważniejsze funkcje smartbanda - co powinien mieć? 

Jak wcześniej wspomniano, takie funkcje jak krokomierz, miernik przebytej odległości, pulsometr czy licznik spalonych kalorii to absolutna podstawa każdego smartbanda. Warto jednak zainwestować w takie urządzenie, które charakteryzuje się szerszą funkcjonalnością. 

Coraz więcej producentów oferuje nam opaski wyposażone już w wiele trybów treningowych, które szczególnie przydatne będą osobom uprawiającym konkretny sport. Oczywiście wybór opaski możemy dostosować do konkretnej dyscypliny sportu. Przydatną funkcją będzie szybkie odczytywanie wiadomości SMS czy social mediów, a także dostosowanie krótkich odpowiedzi, które wyślemy za jednym kliknięciem. Droższe opaski wyposażone są w coraz więcej funkcji przypominających raczej smartwatche. 

Dla podróżników przyda się opaska, która zawiera w sobie opcję nawigacji czy kompasu. Będzie to niezwykle wygodne, gdyż odnalezienie się w drodze nie będzie wymagało od nas wyciągania smartfona. 

Czy warto wybierać smartband tej samej marki, co smartfon? 

W wyborze odpowiedniej paski sportowej ważne jest, by wykorzystywać maksymalny potencjał zakupionego urządzenia. Taki potencjał ukaże nam się dopiero w momencie, gdy zdecydujemy się na zakup smartbanda tej samej marki, co posiadany przez nas smartfon. Wielu producentów tworzy dedykowane aplikacje, które po sparowaniu dwóch urządzeń na bieżąco ściągają dane z opaski i analizują je, prezentując nam wiele ciekawych danych.

Wykorzystanie takiej aplikacji pozwoli nam zauważyć pewne schematy, które łatwo nam będzie w późniejszym czasie poprawić. Jeśli nie wiemy, jak obecnie funkcjonujemy, trudno nam będzie poprawić swoją kondycję. Jeśli wykorzystamy wszystkie dostępne funkcjonalności, nasza opaska stanie się bardzo przydatnym urządzeniem.

W wielu przypadkach nie musimy posiadać konkretnie tego samego modelu opaski, co smartfona. Wystarczy, że sprawdzimy, jakimi systemami operacyjnymi dysponują te urządzenia. Najczęściej jest to Android, co pozwoli nam bez przeszkód sparować smartbanda z naszym telefonem. 

Nasz ranking TOP smartbandów

Xiaomi Mi Band 6

Ranking najlepszych smartbandów rozpoczniemy od jednego z najpopularniejszych modeli, jakim z pewnością jest Xiaomi Mi Band 6. Ta szósta już generacja popularnych opasek przyciąga do siebie klientów ze względu na doskonałą relację ceny do jakości. Czujnik tętna, monitoring snu, wodoszczelność, możliwość odczytywania wiadomości z poziomu opaski i nawet dwa tygodnie bez ładowania - to wszystko możemy uzyskać za cenę około 150 złotych. Smartband ten działa na systemie Android, co zapewnia kompatybilność z większością smartfonów dostępnych na rynku. 

Honor Band 5

Marka Honor to zdaniem ekspertów największy konkurent dla Xiaomi na rynku smartbandów. Opaski Honor Band w wielu przypadkach przypominają flagowca opisanego powyżej - podobna cena, różnorodność opcji i design. To jednak, co wyróżnia sprzęt marki Honor, to bardzo skuteczna wodoszczelność o wskaźniku 5 ATM oraz doskonała rozdzielczość 120x240 pixeli. Jeśli szukamy porządnej opaski sportowej za niewielkie pieniądze, Honor Band w 5. generacji spełni nasze oczekiwania. 

Samsung Galaxy Fit 2

Smartband bardzo popularnej marki Samsung to propozycja idealna dla dotychczasowych posiadaczy smartfonów z tej samej stajni. Wyjątkowo wygodna opaska doskonale sprawdzi się przy każdej możliwej aktywności fizycznej - od biegu, przez siłownię, po pływanie w basenie. Każda nasza czynność jest monitorowana i zapisywana w dedykowanej aplikacji obsługującej smartband. Wytrzymały i odporny na zarysowania wyświetlacz AMOLED zapewni nam wyraźne wyświetlanie wszystkich najistotniejszych danych.

Fitbit Charge 4

Fitbit to urządzenie zaprojektowane dla najbardziej wymagających użytkowników, które oprócz standardowych funkcjonalności umożliwia również wykonywanie płatności zbliżeniowych czy odpisywania na wiadomości. Opaska marki Fitbit umożliwia zarządzanie kilkoma dodatkowym aplikacjami, jak na przykład Spotify. Jest to idealny sprzęt dla pływaków - opaska Charge 4 jest wodoszczelna nawet na głębokości 50 metrów. Szukamy wysokiej jakości opaski sportowej na każdą okazję? Fitbit Charge 4 spełni wszystkie nasze potrzeby.

Autor: Norbert Rukowski