Data publikacji:

Rana z ropą. Jak leczyć? Co oznacza? Co robić?

Otwarte rany wymagają dokładnego oczyszczenia i opatrzenia, zwłaszcza gdy wycieka z nich ropa i pojawia się wysięk. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie odpowiednich opatrunków. Inaczej należy obchodzić się z ranami powstałymi na skutek oparzeń słonecznych. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje ran?
rana z ropa

Rana z ropą - jak leczyć ją w sposób skuteczny?

Jeśli obserwujesz coś białego na ranie, wówczas prawdopodobnie jest to rana ropna. Rany z ropną wydzieliną to zazwyczaj rany kłute, szarpane, tłuczone oraz cięte. Rzadziej zdarza się, aby rana ropna powstała na skutek odleżyn czy stopy cukrzycowej, jednak nie należy tego wykluczać.
Gorąca rana czy też infekcja rany powinna być potraktowana poważnie. Zwróć uwagę, czy kolor ropy z rany jest biały czy żółty. Ropa to gęsty płyn o lepkiej konsystencji. Pojawia się on w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia naskórka, czego przyczyną zwykle jest infekcja bakteryjna. W skład ropy wchodzą bakterie, obumarłe tkanki oraz krwinki.
Ropiejące rany są trudne do leczenia ze względu na obecność wysięku. Dlatego należy opatrywać je inaczej niż zwykłe rany, w których nie pojawia się ropa. Jeśli obserwujesz pojawiające się zakażenie rany na nodze czy w innej części ciała, wówczas najlepiej, gdy udasz się na izbę przyjęć.

Rana z ropą - jak leczyć ją za pomocą opatrunków?

Zwykły opatrunek nie jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku rany ropnej, ponieważ ropa zbyt szybko się wchłonie. Oznacza to konieczność częstego wymieniania opatrunku, a to z kolei sprzyja pojawieniu się zakażenia oraz istotnie spowalnia gojenie się rany (ponieważ naturalny proces ziarnowania jest wtedy utrudniony). Przy częstej wymianie opatrunku pojawia się także ryzyko maceracji, czyli uszkodzenia zdrowej tkanki pozostającej w okolicy rany.
Opatrunek stosowany na rany z wysiękiem ma odmienną konstrukcję od tradycyjnego opatrunku. Skutecznie wchłania on nadmiar płynu, dotyka łożyska rany, chroni ranę przed wysuszeniem, a także zapobiega wspomnianej maceracji naskórka.
Dlatego najlepszymi opatrunkami na rany ropne są opatrunki hydrokoloidowe firmy Convatec lub hydrowłókniste firmy Aquacel. Do produkcji tych opatrunków stosowane są hydrokoloidy. Dzięki ich zastosowaniu, po kontakcie skóry z opatrunkiem dochodzi do wytwarzania się żelu wspomagającego produkcję nowych tkanek. Taki rodzaj opatrunku wchłania nadmiar płynów w ranie oraz utrzymuje wilgotność, co przekłada się na szybsze gojenie.

Jak opatrzyć ranę ropną? Trzy proste kroki

Aby prawidłowo opatrzyć ranę ropną, należy ją w pierwszej kolejności oczyścić. Polecane jest przepłukanie rany solą fizjologiczną, następnie należy delikatnie nanieść na nią preparaty dezynfekujące, aby zlikwidować niebezpieczne bakterie. Uważaj, aby nie oczyszczać rany zbyt intensywnie, gdyż może to uszkodzić tkanki.
Drugi krok to założenie opatrunku, w trakcie którego najlepiej jest stosować się do zasad, jakie producent umieścił na opakowaniu konkretnego opatrunku. Najwygodniejsze do założenia są opatrunki z plastrami samoprzylepnymi, ponieważ wystarczy je tylko przyłożyć do rany.
Ostatnia czynność to wymiana opatrunku. Rany ropne wymagają systematycznego wymieniania opatrunku, najlepiej jest robić to co 3 lub 5 dni. Jeśli opatrunek zacznie się odklejać, wówczas należy go wymienić niezależnie od tego, ile upłynęło czasu od założenia go.

Objawy poparzenia słonecznego

Innymi typami ran są te powstałe poprzez nadmiar promieniowania słonecznego Poparzenie słoneczne ma takie objawy jak zaczerwieniona skóra, tkliwość skóry oraz złuszczający się naskórek. Jeśli było to poparzenie pierwszego stopnia, wówczas nie jest to duży problem, a skórę wystarczy odpowiednio nawilżyć.
Czym objawia się poparzenie słoneczne drugiego stopnia? Jeśli miało miejsce poparzenie słoneczne drugiego stopnia, wówczas odczujemy drgawki po oparzeniu słonecznym. Może dojść także do wymiotów i zawrotów głowy.
Objawy poparzenia słońcem drugiego stopnia są tak intensywne, ponieważ uszkodzona została także skóra właściwa, a nie tylko naskórek. Często pojawiają się także pęcherze i nadżerki, nie należy ich przebijać. Leczenie takiego oparzenia trwa aż do 60 dni.
Oparzenia słoneczne objawy mają także takie jak spadek ciśnienia, obniżona temperatura i ogólne osłabienie organizmu. Objawy poparzenia słońcem nie powinny być ignorowane, ponieważ mogą być one śmiertelne, zwłaszcza jeśli poparzeniu uległo małe dziecko lub osoba starsza. Pamiętaj, że dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny przebywać na słońcu bez uprzedniego posmarowania ich skóry kremem z filtrem. Ich skóra jest na tyle delikatna, że nie da rady sama obronić się przed promieniowaniem słonecznym (nawet jeśli dziecko jest ciemnej karnacji).

Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

W przypadku poparzeń słonecznych zaleca się preparaty z alatoiną oraz D-pantenol o stężeniu 10%. Jeśli nie masz pod ręką tego typu środków, zawsze możesz zastosować kefir naturalny, który jest dostępny w większości sklepów spożywczych (nie stosuj kefirów smakowych).
Jeśli dojdzie do oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia, wówczas nie należy sięgać po domowe środki zapobiegawcze. Tego typu oparzenia są na tyle groźne, że należy jak najszybciej udać się do lekarza lub na izbę przyjęć. Wówczas doświadczeni pracownicy służby zdrowia zajmą się skórą i prawidłowo opatrzą powstałą ranę.
Niestety po dotkliwym oparzeniu słonecznym zwykle zostają blizny. Dopiero po wygojeniu się rany można zacząć stosować preparaty, które zmniejszą widoczność blizn. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze, co można zrobić, to po prostu chronić się przed słońcem za pomocą ubrań i stosować kremy z filtrem, nim dojdzie do poparzenia, nawet tego pierwszego stopnia. Natomiast w wyjątkowo upalne dni najlepiej jest pozostać w cieniu i nie spędzać wielu godzin na słońcu.
Autor: Monika Chmielewska