Data modyfikacji:

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku?


Ciśnienie krwi to parametr, który powinniśmy regularnie monitorować bez względu na wiek. Coraz więcej osób cierpi bowiem na nadciśnienie tętnicze, czego efektem są poważne choroby układu krążenia. Na wysokość ciśnienia krwi wpływa wiele czynników - między innymi wiek, odżywianie czy styl życia. Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku? Jak właściwie mierzyć ciśnienie, by mieć pewność, że uzyskany wynik ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? I wreszcie - po jaki ciśnieniomierz sięgnąć? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury.
mężczyzna

Czym właściwie jest ciśnienie krwi i puls?


Chyba każdy z nas słyszał o mierzeniu ciśnienia oraz pulsu. Nie każdy jednak wie, czym właściwie są owe parametry. Ciśnienie tętnicze krwi to siła, z jaką krew naciera na ściany tętnic. Wynik podawany jest w dwóch wartościach - jedna, wyższa, dotyczy ciśnienia skurczowego, druga zaś rozkurczowego. Do prawidłowej diagnostyki problemów z ciśnieniem krwi niezbędne jest zestawienie obu wartości.

Puls to nic innego jak liczba uderzeń serca na minutę. Jego wartość również zależna jest od wieku, a także kondycji fizycznej. Prawidłowy puls mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę, przy czym niższe wartości dotyczą zwykle osób starszych. Inny puls (niższy) będą też miały osoby wysportowane o dobrej kondycji fizycznej, zaś wyższa wartość zwykle występuje u mniej aktywnych. Prawidłowy puls w zależności od wieku wynosi:
  • ok. 130 u niemowląt,
  • ok. 100 u dzieci starszych,
  • ok. 85 u młodzieży,
  • ok. 70 u dorosłych,
  • ok. 60 u seniorów.
Jeśli twój puls jest nadmiernie wysoki lub zbyt niski, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?


Problemy z ciśnieniem krwi są coraz bardziej powszechne, jednak wciąż w większości dotyczą osób starszych. Grupa, u której najczęściej diagnozuje się nadciśnienie tętnicze, to mężczyźni powyżej pięćdziesiątego roku życia oraz kobiety powyżej sześćdziesiątego roku życia, a także panie w okresie menopauzy i w okresie pomenopauzalnym. To właśnie te osoby powinny szczególnie często badać ciśnienie krwi.

Jakie jest zatem prawidłowe ciśnienie? Podręczniki podają, że prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłej osobie wynosi 120/80 mm Hg. Oczywiście niezwykle trudno znaleźć osobę, której ciśnienie jest równe tym wartościom. Uznaje się, że prawidłowe ciśnienie krwi waha się w granicach 120/80-129/84 mm Hg, jednak za właściwe, choć już podwyższone, uznaje się również wartości 130/85-139/89 mm Hg. Wszystkie wyniki powyżej tych wartości są już alarmujące i wymagają konsultacji z lekarzem.

Prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku - tabela


Wartość ciśnienia krwi, podobnie jak pulsu, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest również wiek. Ciśnienie tętnicze krwi będzie inne u dziecka i u osoby starszej. Poniżej przedstawiamy tabelę z prawidłowym ciśnieniem krwi w zależności od wieku.

WiekWartość ciśnienia
Noworodki102/55 mm Hg
Dzieci starsze110/75 mm Hg
Osoby dorosłe120/80-129/84 mm Hg
Seniorzy do 80 lat140/90 mm Hg
Seniorzy po 80. roku życiaciśnienie skurczowe poniżej 150 mm Hg



Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?


Wydawać by się mogło, że mierzenie ciśnienia krwi w domowym zaciszu nie jest trudne. Tymczasem warto poświęcić chwilę i zastanowić się, czy robimy to prawidłowo. Małe błędy mogą wypaczyć wynik, przez co zdiagnozowanie ewentualnych odchyleń będzie trudniejsze.
Jak zatem przygotować się do mierzenia ciśnienia?

1. Przeczytaj instrukcję obsługi ciśnieniomierza.
2. Badanie powtarzaj każdego dnia - najlepiej dwukrotnie o tych samych porach.
3. Przed badaniem ciśnienia nie spożywaj kawy, alkoholu, napojów energetycznych czy herbaty. Zrezygnuj również z palenia papierosów na około 30 minut przed pomiarem.
4. Jeśli przyjmujesz leki na receptę, zażyj je przed pomiarem, chyba że lekarz zaleci inaczej.
5. Ogranicz aktywność ruchową, wycisz się i zrelaksuj.
6. W trakcie badania usiądź wygodnie i nie rozmawiaj.
7. Pomiaru dokonuj na niedominującej ręce - jeśli jesteś leworęczny, ciśnienie zmierz na prawej ręce.
8. Wyprostuj i oprzyj rękę, by była ona stabilna.
9. Dokładnie zapnij mankiet na wysokości serca, jeśli korzystasz z ciśnieniomierza naramiennego.
10. Rozluźnij rękę i włącz ciśnieniomierz.
11. Uzyskany wynik zanotuj w dzienniczku.

Podczas mierzenia ciśnienia niewskazany jest pośpiech. Nie warto też mierzyć go wówczas, gdy jesteśmy zestresowani czy poddenerwowani. W takiej sytuacji możemy bowiem otrzymać zawyżony wynik.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?


Do mierzenia ciśnienia najczęściej wybierane są ciśnieniomierze naramienne. Doskonale sprawdzają się zarówno u osób młodych, jak i seniorów. Mają stosunkowo duży ekran, który pozwala dostrzec wynik nawet osobom z poważniejszymi wadami wzroku.

Na rynku dostępne są również ciśnieniomierze nadgarstkowe. Uważa się, że są one mniej dokładne niż te naramienne, jednak dobrze sprawdzają się zwłaszcza u osób młodych i wysportowanych. Ciśnieniomierz nadgarstkowy będzie także dobrym wyborem dla ludzi otyłych.

Regularne mierzenie ciśnienia krwi jest niezwykle istotne. Pozwala bowiem wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Ponadto daje możliwość weryfikacji wyników, które uzyskujemy podczas wizyty u lekarza - ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim może być wyższe od standardowego z uwagi na stres, jaki nam towarzyszy. Jeśli więc do tej pory nie mierzyłeś ciśnienia krwi, koniecznie zaopatrz się w ciśnieniomierz i wprowadź badanie do codziennej rutyny. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.