Data modyfikacji:

Jakie są najczęstsze powikłania po COVID?


Choć pandemia koronawirusa wciąż trwa, sama choroba nie jest już jedynym wyzwaniem. Problemem stają się również powikłania po covid, na które cierpi wielu ozdrowieńców. Zastanawiasz się, kogo one dotykają i na czym mogą polegać? Po czym możemy poznać, że i my mamy powikłania po covid? Sprawdźmy, z jakimi powikłaniami możemy mieć do czynienia, w obrębie których układów się rozwijają oraz w jaki sposób możemy się leczyć oraz im zapobiegać.

Choć pandemia koronawirusa wciąż trwa, sama choroba nie jest już jedynym wyzwaniem. Problemem stają się również powikłania po covid, na które cierpi wielu ozdrowieńców. Zastanawiasz się, kogo one dotykają i na czym mogą polegać? Po czym możemy poznać, że i my mamy powikłania po covid? Sprawdźmy, z jakimi powikłaniami możemy mieć do czynienia, w obrębie których układów się rozwijają oraz w jaki sposób możemy się leczyć oraz im zapobiegać.
leki

Powikłania po covid - kogo dotyczą?


Choroba COVID-19 przyjmuje różne objawy. Niektórzy chorujący czują jedynie chwilowe osłabienie lub mają podwyższoną temperaturę ciała. Inni walczą z licznymi dolegliwościami i nierzadko potrzebują wsparcia specjalistycznej aparatury. Co istotne, powikłania po covid dotyczą nie tylko tych pacjentów, którzy przeszli chorobę wraz z jej wieloma objawami. Dotyczą one także osób skąpoobjawowych lub przechodzących ją bezobjawowo.

Najbardziej narażone na powikłania są osoby starsze oraz cierpiące na choroby współistniejące. Dotyczy to także osób z nadwagą i otyłością, a także tych, u których w trakcie przebiegu choroby pojawiły się liczne objawy. Szczególnie narażeni są także pacjenci chorujący na astmę, miażdżycę i cukrzycę.

Najczęstsze powikłania po covid


Większość chorujących po przebyciu koronawirusa powraca do swoich aktywności. Jednak niektórzy mogą dostrzec powikłania, które utrudniają im prawidłowe funkcjonowanie. Dotyczą one także tych pacjentów, u których covid miał łagodny przebieg. Co istotne, u niektórych powikłania pojawiają się tuż po przebyciu choroby, a u innych nawet po kilku tygodniach. Do najczęstszych powikłań po covidzie, na które skarży się wiele osób należą:

• duszności
• bóle klatki piersiowej
• suchy kaszel
• ciągłe uczucie zmęczenia
• bóle stawów

Do rzadszych, ale regularnie zgłaszanych przez pacjentów objawów należą również dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunki, nudności, zaburzenia apetytu czy bóle brzucha. Wiele osób skarży się również na problemy z koncentracją i trudności w przebiegu procesów myślowych. Pojawiają się zaburzenia poznawcze, bóle głowy i mięśni, nawracająca gorączka czy przyspieszone bicie serca. Osoby, które w trakcie choroby utraciły węch i smak, długo borykają się z upośledzeniem tych zmysłów.

Choroby po covid


Niestety koronawirus może wywoływać nie tylko powikłania, ale i poważne choroby. Choć sam wirus atakuje głównie płuca, to czasami obejmuje również inne narządy. W efekcie pacjenci po przebyciu covid cierpią na schorzenia ze strony układu nerwowego, oddechowego czy sercowo-naczyniowego. Pojawiają się u nich również choroby o podłożu psychologicznym i choroby nerek.

Powikłania neurologiczne po covid


U niektórych pacjentów po przebyciu koronawirusa dochodzi do powikłań neurologicznych. Mogą one występować w postaci trudności z zasypianiem oraz częstym wybudzaniem się. Chorujący skarżą się również na tak zwaną "mgłę umysłową", która przejawia się trudnościami z koncentracją, problemami poznawczymi czy kłopotami z pamięcią. Czasami pojawiają się drgawki czy udary. Poważną chorobą ze strony układu nerwowego jest również zespół Guillaina-Barrego, który objawia się uczuciem mrowienia, drętwienia lub tymczasowym paraliżem w obrębie konkretnych grup mięśniowych.

Powikłania po covid u dzieci


Dzieci chorują rzadziej, niż dorośli, więc i u nich powikłania nie są tak częste. Jednak czasami dochodzi do niebezpiecznego powikłania PIMS-TS. To wielonarządowy zespół zapalny, który jest odpowiedzią układu immunologicznego na koronawirusa. PIMS-TS może wywoływać uszkodzenia konkretnych narządów i układów w organizmie dziecka, co w konsekwencji prowadzi do zagrożenia zdrowia, a nawet życia młodego pacjenta. Nawet jeśli dziecko nie miało zdiagnozowanego wcześniej covidu, a przejawia objawy PIMS-TS, rodzice natychmiastowo powinni skontaktować się z lekarzem. Do objawów wielonarządowego zespołu zapalnego należą:

• ból głowy, nudności, bóle brzucha i biegunka
• wysoka gorączka utrzymująca się powyżej 72h
• wysypka skórna, zapalenie spojówek
• zaburzenia koncentracji i świadomości
• zburzenia pracy serca

Powikłania sercowo-naczyniowe


U części pacjentów chorujących na koronawirusa może dojść do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego. Dotyczy to również osób, które przeszły go łagodnie. Trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego może prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca, zmian zapalnych w naczyniach, ostrego zespołu wieńcowego czy powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Powikłania ze strony układu oddechowego


Powikłania po covid ze strony układu oddechowego są jednymi z najczęściej występujących. Wynika to z samego rozwoju choroby, do którego początkowo dochodzi w obrębie płuc. Koronawirus może trwale uszkodzić tkankę płucną i doprowadzić do niewydolności narządu. W efekcie wielu pacjentów już po przebyciu choroby skarży się na duszności, problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, kaszel czy szybsze męczenie się.

Powikłania psychologiczne


Powikłania psychologiczne dotyczą przede wszystkim tych pacjentów, którzy mieli ciężki przebieg choroby i nierzadko musieli być leczeni na oddziale intensywnej terapii. Ich doświadczenia wpłynęły negatywnie na psychikę. Takie osoby wykazują objawy PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego.

Inne powikłania


Czasami koronawirus uszkadza również inne narządy. Dotyczy to m.in. wątroby oraz nerek. W skrajnych przypadkach dochodzi do ich całkowitego uszkodzenia, co może prowadzić do niewydolności narządów.

Jak sprawdzić powikłania po covid?


Pacjenci, którzy dostrzegają u siebie niepokojące objawy nie zawsze wiedzą, z czego mogą one wynikać. Niektórzy przechodzą covid bardzo łagodnie, bezobjawowo, a mimo to cierpią na liczne powikłania. Dlatego też jeśli dostrzegasz któreś z wymienionych wyżej objawów, warto udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz zrobić podstawowe badania, na podstawie których będzie mógł dokonać początkowej oceny stanu zdrowia pacjenta. Do takich badań należy badanie ciśnienia, temperatury ciała, tętna czy poziomu tlenu we krwi.

By móc dokonać szczegółowej analizy stanu zdrowia, należy wykonać dodatkowe badania. Wśród nich znajdują się:

• ogólne badanie moczu
• parametry funkcji nerek
• morfologia
• białko CRP
• enzymy wątrobowe
• poziom elektrolitów
• TSH i hormony tarczycy

Pacjenci, którzy skarżą się na duszności, bóle w klatce piersiowej, przewlekły kaszel czy problemy z oddychaniem powinni być poddani badaniom obrazowym. Należą do nich RTG klatki piersiowej czy jej tomografia.

Powrót do zdrowia po covid


Należy również pamiętać, że covid jest poważną chorobą, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Oznacza to, że po przebyciu koronawirusa należy o siebie szczególnie dbać. Tuż po chorobie warto prowadzić zdrowy tryb życia. Możemy zrezygnować z kofeiny czy tytoniu, który szczególnie negatywnie wpływa na układ oddechowy, mocno już obciążony po chorobie. Warto również więcej wypoczywać i nie wybierać męczących aktywności. Także powrót do sportu powinien przebiegać stopniowo. Zmęczenie, które odczuwamy tuż po chorobie może wkrótce minąć, a zdrowy tryb życia jest tutaj jedną z kluczowych zasad. Jeśli jednak objawy się utrzymują, a my obserwujemy wymienione wyżej dolegliwości, powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu diagnozy oraz ustalenia ewentualnego planu leczenia.
Autor: Aleksandra Bartosik