Data publikacji:

Potliwość stóp. Sposoby na spocone stopy

Pocenie się jest procesem naturalnym, który towarzyszy każdemu w ciągu dnia. Pot jest intensywniej wydzielany podczas uprawiania sportu, w sytuacjach stresowych i w bardzo ciepłe dni. Niestety, niektórzy pocą się bardziej od innych. Poznaj sposoby walki z potliwością stóp. Dowiedz się, co na spocone stopy jest najlepsze i jakie domowe sposoby warto zastosować.

spocone stopy

Co musisz wiedzieć o potliwości stóp?

Jeżeli zmagasz się z kłopotliwym problemem, jakim są spocone stopy, przeczytaj nasz poradnik, w którym pomożemy ci poznać przyczynę potliwości stóp i sposobów na walke z nią.

  1. Nadmierna potliwość stóp: przyczyny
  2. Co na spocone stopy?
  3. Jak zapobiegać poceniu się stóp?
  4. Czy tabletki przeciw poceniu się działają?
  5. Jak walczyć z nadmierną potliwością stóp?
  6. Domowe sposoby na potliwość nóg

Nadmierna potliwość stóp: przyczyny

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który chroni organizm przed przegrzaniem się. Świeżo powstały pot jest bezwonny, dopiero po długotrwałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym podlega rozkładowi przez bakterie, które są głównym powodem nieprzyjemnego zapachu.

Najintensywniej pocą się dłonie, pachy, pachwiny i stopy, ponieważ właśnie w tych miejscach znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Zdarza się jednak tak, że skóra poci się za bardzo. Co może być tego przyczyną?

Choroby metaboliczne

Nadmiernie spocone stopy czy dłonie mogą być jedynie objawem poważnych chorób metabolicznych, np. cukrzycy, chorób neurologicznych czy chorób zakaźnych. Leczenie polega wówczas przede wszystkim na wyeliminowaniu źródła choroby. Zwykłe maści i dezodoranty na potliwość stóp mogą nie działać. Terapia musi być przeprowadza pod kontrolą lekarza specjalisty.

Zaburzenia hormonalne

Za nadmierne pocenie się odpowiedzialne mogą też być zaburzenia w wytwarzaniu lub wydzielaniu hormonów. Przyczyną może być nadczynność tarczycy, ale też zmiany w gospodarce hormonalnej typowe dla okresu dojrzewania i okresu przekwitania (menopauzy). Lekarz, do którego należy się zgłosić, to endokrynolog.

Zaburzania psychiczne (nerwica, depresja lękowa, zaburzenia emocjonalne) i stres

Większość osób podczas silnego pobudzenia emocjonalnego reaguje nadmierną potliwością. To normalna reakcja na bodziec nerwowy, ale jeśli powtarza się zbyt często, to może świadczyć o nieprawidłowościach. Zauważyłeś, że czasem nagle zaczynasz się pocić, gdy się zestresujesz? Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o swoich objawach lub zgłoś się do psychologa, jeśli czujesz, że potrzebujesz terapii.

Nieprawidłowy styl życia

Zła dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, palenie papierosów, spożywanie alkoholu i innych używek, a także jedzenie ostrych warzyw i ostrych przypraw może przyczynić się do nadmiernego pocenia się, w tym do spoconych stóp.

Źle dobrane ubrania i buty

Noszenie skarpetek czy rajstop wykonanych ze sztucznych włókien nasila pocenie się. Co więcej, takie materiały zatrzymują pot, który z czasem zaczyna brzydko pachnieć. Możesz mieć trudności z pozbyciem się tego zapachu ze skarpet nawet po praniu.

Chodzenie w butach wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczalnych włókien przez cały dzień, sprawi, że stopa będzie się pocić, bo świeże powietrze nie będzie w stanie do niej dotrzeć.

Co na spocone stopy?

Jeśli twoje stopy są spocone, to trzeba jak najszybciej je osuszyć. Zazwyczaj wystarczy zdjąć buty czy skarpetki, możesz też użyć ręcznika. Spocone stopy warto przemyć wodą z mydłem, by usunąć warstwę potu, który już się wydzielił.

Jak zapobiegać poceniu się stóp?

Bardzo ważna jest pielęgnacja stóp. Poza stosowaniem kosmetyków regenerujących, takich jak krem z mocznikiem do pięt, ważna jest także odpowiednia higiena, która pozwoli zapomnieć o potliwości stóp.

Dezodorant do stóp

Działa w ten sam sposób jak zwykły dezodorant do odświeżenia pach i okolic, ale jest przeznaczony do skóry stóp. Produkt nie zmniejsza ilości wydzielanego potu w sposób bezpośredni, ale odświeża stopy i walczy z nieprzyjemnym zapachem potu, który może pojawić się np. po zdjęciu obuwia, w którym chodziłeś przez cały dzień.

Skład takiego dezodorantu do stóp opiera się najczęściej na ziołach, np. na ekstrakcie z werbeny. Wiele dezodorantów do stóp posiada też właściwości przeciwgrzybicze. Warto rozważyć zakup takiego produktu, jeśli borykałeś się kiedyś z grzybicą stóp lub paznokci.

Antyperspirant do stóp

Antyperspirant działa nieco inaczej niż dezodorant, bo blokuje ujścia gruczołów potowych, przez co pot nie może być wydzielany na zewnątrz. Dlatego stopy po użyciu antyperspirantu powinny zostać suche nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt godzin.

Balsam do pocących się stóp

Produkt nawilża, orzeźwia i wzmacnia skórę stóp, ale nie tylko. Normalizuje też wydzielanie potu w tej okolicy, eliminując jego przykry zapach. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybicze.

Talk przeciw poceniu się stóp

Puder przeciw poceniu się stóp jest popularnym produktem, który pomaga złagodzić problem nadpotliwości. To ziołowy produkt, który swoje działanie opiera na dodatku sproszkowanego tataraku. Talk działa przeciwzapalnie, osłaniająco i wysuszająco. Niewielką ilość proszku należy wsypać do skarpet lub bezpośrednio do butów.

Czy tabletki przeciw poceniu się działają?

Ziołowe tabletki zapobiegające poceniu się są bardzo popularne. Wiele osób o nich słyszało lub nawet z nich korzystało. Ich działanie opiera się na odpowiednio dobranej kompozycji ziół: szałwii, skrzypu, pokrzywy i melisy.

Opinie na temat stosowania tego typu produktów są podzielone. Wielu użytkowników je poleca, co potwierdzają pozytywne opinie na temat produktu. Niestety, nie zadziałały u każdego. Mimo wszystko warto po nie sięgnąć, jeśli nadmierna potliwość stóp jest dla ciebie bardzo uciążliwa, ponieważ ziołowy skład jest bezpieczny, nawet podczas długotrwałego ich stosowania.

Jak walczyć z nadmierną potliwością stóp?

Zanim zgłosisz się do lekarza lub zaczniesz szukać blokerów potu w aptece, upewnij się, że odpowiednio dbasz o swoją higienę. Bierz prysznic raz dziennie (np. wieczorem lub rano) i za każdym razem po treningu. Przetestuj kilka dezodorantów lub antyperspirantów i wybierz ten, który działa u ciebie najlepiej.

Może to być też kulka lub sztyft. Wybór jest ogromny, dlatego powinieneś znaleźć coś idealnego dla siebie. Zakładaj przewiewne, bawełniane ubrania lub takie, które są wykonane z lnu. Unikaj sztucznych, „nieoddychających” materiałów. Musisz wiedzieć, że nawet kilkuprocentowy dodatek sztucznych włókien w składzie twojej koszulki może być przyczyną nieprawidłowej wentylacji skóry.

Jeśli mimo to bardzo intensywnie się pocisz, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Przedstaw mu swój problem i poproś o skierowanie do wykonania dodatkowych badań lub o skierowanie do specjalisty. Być może konieczna będzie konsultacja z endokrynologiem, dermatologiem, diabetologiem, psychiatrą lub innym lekarzem.

Domowe sposoby na potliwość nóg

Możesz także wybróbować któryś z domowych sposobów na spocone stopy:

  • pij napar z szałwii;
  • posypuj wnętrza butów talkiem;
  • mocz stopy w naparze z czarnej herbaty;
  • stosuj maseczkę z imbiru i cynamonu na stopy;
  • korzystaj z sauny po treningach;
  • dodawaj sole do kąpieli;
  • pij sok z młodej pszenicy;
  • pij napar z korzeni łopianu;
  • unikaj pikantnych potraw.