„Nowy rok, nowa ja!” – ile razy już to sobie powiedziałaś? Zdecydowana większość postanowień noworocznych ma związek z aktywnością fizyczną, jak i ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Jeśli cechuje cię słomiany zapał, a realizacja celów kończy się na zakupie nowych butów do biegania, sprawdź 10 porad, jak być bardziej konsekwentną.
Nowy Rok to okazja, by zacząć wszystko od nowa. To jak czysta kartka, którą możesz zapisać całkiem nowymi osiągnięciami. Wraz z końcówką roku, wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, co zrobić, by w kolejnym stać się kimś lepszym i osiągnąć coś wyjątkowego. Nieraz jednak wielkie plany pozostają niezrealizowane, a wielkie zmiany zostają przesunięte na kolejny rok.
Nie da się ukryć, że wśród postanowień noworocznych sporą część stanowią te, które wiążą się ze sportem; wielu decyduje się schudnąć, poprawić kondycję, spróbować całkiem nowej dyscypliny. Realizacja takich zamiarów wymaga dużej samodyscypliny.
Jeśli nagle nachodzi cię chęć zrealizowania kilkunastu, sportowych celów, rozczaruję cię – to może się nie udać. Jeśli do tej pory miałaś problem z konsekwencją, po prostu wybierz jeden, jasno określony cel. Zamiast postanawiać „w tym roku schudnę” określ swoje postanowienie konkretniej: „w tym roku schudnę 10 kilo”. W ten sposób stworzysz dla siebie jasną, a co za tym idzie – prostszą do realizacji instrukcję działania.
Jeśli startując z pozycji kompletnego laika planujesz przebiec w przyszłym roku półmaraton – powodzenia. Musisz jednak liczyć się z tym, że mimo najszczerszych chęci, realizacja tego postanowienia okaże się niemożliwa. Stawiaj sobie cele, które jesteś w stanie fizycznie wykonać. Jednocześnie, nie dąż do nich za wszelką, możliwą cenę. W przypadku sportowych postanowień, musisz brać pod uwagę m. in. swój stan zdrowia. Schudnięcie kilkudziesięciu kilogramów w parę miesięcy może okazać się niezbyt zdrowym pomysłem – lepiej bardziej rozłożyć to w czasie.
Jeśli masz więcej, niż jedno postanowienie noworoczne, nie zabieraj się za wszystko w jednym momencie. Skup się na realizacji celów krok po kroku – tak, aby każdemu z nich poświęcić odpowiednią uwagę oraz energię. Ustalenie pewnego schematu działania zapewni ci komfort psychiczny – zyskasz świadomość, że masz odpowiednio dużo czasu na spełnienie wszystkich postanowień.
Jeśli trudno ci zmotywować się do ćwiczeń, znajdź kogoś, kto pomoże ci w realizacji postanowień noworocznych. Być może twoja mama, siostra lub przyjaciółka też chętnie zmienią coś w swoim życiu? Ćwiczcie razem, wspólnie ustalcie plan działania – tak będzie zdecydowanie łatwiej!
Postanowienia noworoczne powinnaś zacząć realizować już 1 stycznia. Z niczym nie zwlekaj, nie znajduj wymówek – jak najszybciej podejmij zobowiązujący krok, np. kup karnet na siłownię. Świadomość, że już zaczęłaś, pomoże ci się rozkręcić.
Kto powiedział, że za małe osiągnięcia nie możemy nagradzać siebie sami? Udało ci się schudnąć pierwszy kilogram, przebiegłaś pierwszy kilometr, zgubiłaś pierwsze centymetry w talii? Świetnie! W nagrodę kup sobie ciuch, o którym marzyłaś od dawna lub pozwól sobie na cheat meal.
System motywowania samej siebie musi działać w dwie strony. Nie udało ci się wytrwać w postanowieniu i z powodu lenistwa odpuściłaś trening? A może pozwoliłaś sobie na zjedzenie ogromnej porcji lodów mimo, że jesteś na diecie? Musisz to odpracować: dołóż 5 minut do kolejnego treningu.
Osobom o słomianym zapale łatwo zapomnieć, że coś sobie postanowiły. Zadbaj o dobór miejsca, w którym będą widniały twoje postanowienia noworoczne – lista może wisieć na przykład na lodówce czy lustrze. Dobrym patentem mogą być również różnego rodzaju aplikacje na telefon dedykowane wyzwaniom lub ustawianie zwykłych alarmów oraz powiadomień.
Dodatkową motywacją może być zapisywanie swoich osiągnięć. W wygodnym organizerze spisuj, co zrobiłaś podczas każdego, kolejnego treningu i jak się po nim czułaś. Uwzględnij każdy, zgubiony kilogram i inne, pozytywne zmiany, jakie zauważysz w swoim ciele. Gdy najdą cię chwile zwątpienia, po prostu rzuć okiem w notatnik i uświadom sobie, jak wiele już osiągnęłaś.
Udowodniono, że dzieląc się z innymi naszymi marzeniami i zamiarami, jesteśmy bardziej zmotywowani do tego, by je zrealizować. Jesteśmy w końcu pod pewnego rodzaju presją; gdy nie uda się zrealizować tego, o czym wspomnieliśmy, narażamy się na dezaprobatę. Nie krępuj się mówić o tym, co zamierzasz swojej rodzinie i znajomym. Chwal się każdym, kolejnym, małym postępem.
Mam nadzieję, że moje sposoby na wytrwanie w sportowych postanowieniach noworocznych okażą się dla ciebie przydatne. Masz jeszcze nieco czasu, by zastanowić się, jakie cele zrealizować w nadchodzącym, Nowym Roku. Zacznij planować już dzisiaj!