Data publikacji:

Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz na pierwszy tatuaż

Chcesz wykonać pierwszy tatuaż? Zanim udasz się do studia, musisz odpowiednio się przygotować. Wybór wzoru i tatuatora to nie wszystko. Co warto wiedzieć przed wykonaniem pierwszego tatuażu i czy to naprawdę boli? Jak dbać o tatuaż? Dowiesz się w artykule!
tatuaże

Pierwszy tatuaż – co warto wiedzieć?

Decyzja o pierwszym tatuażu musi być bardzo przemyślana. Taki rysunek na ciele zostaje w końcu na całe życie, dlatego warto dobrze zastanowić się przed jego wykonaniem, aby później niczego nie żałować.

Co warto wiedzieć na temat pierwszego tatuażu? Przede wszystkim zastanów się dobrze, czy na pewno tego chcesz. Nie warto wykonywać tatuażu pod wpływem impulsu bądź chwilowej mody.

Następnie przemyśl dogłębnie, jaki tatuaż chcesz wykonać. Delikatny wzorek lub napis, a może duży rysunek na całym ramieniu? Ta decyzja należy tylko do ciebie.

Kolejną kwestią jest wybór tatuatora oraz studia. Przed wybraniem konkretnego artysty poprzeglądaj prace kilku osób w internecie. Sprawdź, czyj styl najbardziej do ciebie przemawia.

Następnie zwróć uwagę na studio, w którym pracuje dany tatuator. Powinno być schludne i czyste. Konieczne upewnij się, czy tatuator używa jednorazowych igieł – zabezpieczy cię to przed groźnymi chorobami.

Czy pierwszy tatuaż boli? Nie warto się oszukiwać – boli zarówno pierwszy, jak i kolejny tatuaż. Faktem jest jednak to, że każdy ma inny próg bólu, więc to, co dla kogoś innego było nie do zniesienia, dla ciebie może być odczuwalne jak lekkie szczypanie.

Jak długo trwa tatuowanie? Zależy to głównie od wielkości wykonywanego rysunku. Mały tatuaż może zająć zaledwie dwie godziny, podczas gdy duży rysunek na całej ręce – nawet kilka całodziennych sesji.

Sprawdź również, czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania tatuażu. Należą do nich m.in.:

  • infekcja lub choroba,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • liczne pieprzyki i znamiona,
  • choroby skóry,
  • choroby układu krążenia lub cukrzyca (wymaga konsultacji z lekarzem).
Wiele osób pyta również, czy można tatuować na bliznach. Odpowiedź brzmi: tak, jednak koniecznie należy spytać tatuatora, czy jest wprawiony w wykonywaniu takich prac. Farba inaczej rozchodzi się na zdrowej skórze, a inaczej na bliznach.

Pierwszy tatuaż – porady

Pierwszy tatuaż – co i jak? Gdy już zdecydujesz się na konkretny wzór i studio, zapoznaj się koniecznie ze wskazówkami, o których należy pamiętać bezpośrednio przed tatuowaniem:
  • dzień przed wykonaniem tatuażu nie pij alkoholu,
  • nie bierz leków rozrzedzających krew (np. aspiryna),
  • zjedz porządne śniadanie – siły będą ci potrzebne,
  • dobrze się wyśpij,
  • nie przychodź na sesję, gdy jesteś chory lub podziębiony,
  • zapewnij sobie przynajmniej dzień wolnego.

Pierwszy tatuaż – jak się przygotować?

Jak się przygotować na pierwszy tatuaż? Na sesję przyjdź w wygodnym ubraniu, które nie będzie utrudniać dostępu do tatuowanej części ciała. Zabierz ze sobą picie i jedzenie.

Na pierwszy tatuaż warto również zabrać ze sobą przyjaciela, który będzie towarzyszył ci w trudnych momentach zmęczenia. Nie stresuj się – jeśli tatuujesz się u profesjonalisty, na pewno wszystko będzie dobrze!

Jak dbać o pierwszy i kolejny tatuaż?

Zastanawiasz się, jak dbać o pierwszy i kolejny tatuaż? Wielu artystów po wykonaniu pracy nakłada na tatuowaną skórę specjalną folię, którą należy nosić przez kilka dni. Następnie tę folię się ściąga i można przystąpić do właściwej pielęgnacji.

Pierwszy oraz każdy kolejny tatuaż należy myć specjalnym, delikatnym mydłem, a następnie smarować dobrym balsamem. Pierwsze dwa tygodnie mogą być dość ciężkie. Skóra łuszczy się i swędzi, jednak absolutnie nie można jej drapać, aby nie zniszczyć rysunku i nie doprowadzić do zakażenia.

Przez całe życie należy pamiętać, aby chronić tatuaż przed słońcem i wysuszeniem. Należy dobrze nawilżać skórę i nie dopuścić do poparzeń słonecznych.

Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, z pewnością piękny tatuaż będzie towarzyszył ci przez długie lata!

Przeczytaj także:
Autorka: Olga Wacholc