Data publikacji:

Picie pokrzywy a odchudzanie. Jakie mogą być efekty?

Pokrzywa to roślina, która rośnie niemal wszędzie i jest wszystkim bardzo dobrze znana. Na pewno nie raz po styczności z nią dochodziło do tak zwanych „poparzeń”, dlatego wielu osobom może przynosić jedynie złe skojarzenia związane z pieczeniem skóry. Ma ona jednak wiele właściwości i zastosowań w medycynie naturalnej, które wpływają korzystnie na organizm. Jakie mogą być efekty picia naparu z pokrzywy? Efekty odchudzające i poprawiające urodę to tylko niektóre z nich, które zachęcają do korzystania z tej rośliny.
picie pokrzywy a odchudzanie

Charakterystyka pokrzywy

Pokrzywa jest to roślina, która rośnie w wielu miejscach i często jest postrzegana jako chwast. Posiada cienkie włoski na łodydze i listkach, które uwalniają „parzącą” substancje, gdy dojdzie do kontaktu rośliny z innymi „ciałami obcymi”, np. ze skórą. Drażniące chemikalia zostawiają na skórze bolesne bąble. Mimo że sprawiają nieprzyjemności, po kontakcie z bolesną częścią ciała mogą zminimalizować wcześniejszy ból.

Jakie są właściwości pokrzywy?

Pokrzywa zwyczajna jest jedną z najbezpieczniejszych roślin – można jej używać miesiącami, dlatego stosuje się ją w wielu dziedzinach związanych ze zdrowiem. Napar z niej można stosować od zewnątrz, w celu odżywiania np. włosów (płukanka), oraz od wewnątrz. Zawiera dużą ilość witamin wraz ze składnikami organicznymi, między innymi witaminy B2, C, żelazo, cynk, błonnik pokarmowy i wiele innych. Ma działanie oczyszczające, detoksykacyjne, łagodzące oraz wzmacniające układ odpornościowy. Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, a nawet zmniejsza ciśnienie. Picie pokrzywy działa również przeciwzapalnie – stanowi ważny element w diecie przeciwzapalnej. Spełnia funkcję ochraniającą układ krwionośny (głównie serce), zabezpiecza i regeneruje komórki oraz obniża cholesterol. Ponadto działa antyoksydacyjnie i moczopędnie, co przyczynia się do poprawy pracy nerek, zażegnania infekcji dolnych dróg moczowych oraz wydalania płynów ze szkodliwymi substancjami z organizmu. Dlatego pokrzywa jest odpowiednim wsparciem w przypadku kamicy nerkowej, infekcji dolnych dróg moczowych itp. Wzmacnia i odżywia także skórę i paznokcie oraz zapobiega wypadaniu włosów.

Picie pokrzywy a odchudzanie

Pokrzywa, usprawniając pracę układu pokarmowego oraz trawiennego, znalazła swoje zastosowanie również jako wspomaganie w odchudzaniu. Przyspiesza ona w naturalny sposób metabolizm, który często jest przyczyną zbyt wolnych efektów odchudzania bądź ich braku. Zatem pokrzywa, wpływając na szybsze pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii, jest istotnym elementem wspomagającym pozbycie się nadmiaru kilogramów. Pokrzywa w swoim składzie zawiera również błonnik pokarmowy, który może delikatnie wpłynąć na odchudzanie poprzez zwiększenie uczucia sytości, co przyczyni się do spożycia mniejszej ilości kalorii w ciągu dnia.  
Działanie moczopędne jest także ważną właściwością pokrzywy, która wpływa na odchudzanie. Dzięki niej czujemy się lżej, ponieważ pozbywamy się nadmiaru wody z organizmu, która jest zbędna, a stwarza uczucie ciężkości. Gromadzenie wody w organizmie może być również przyczyną powstania cellulitu wodnego, który jest zmorą wielu kobiet. Dlatego picie pokrzywy, oprócz ingerencji w wygląd skóry, wpływa na ogólne samopoczucie.

Jak przygotować herbatę lub napar z pokrzywy?

Pokrzywę można stosować w różnych formach, takich jak tabletki, maści, nalewki itp. Jednak najlepszym sposobem jest stosowanie jej w formie naparu. Herbata z pokrzywy może być przygotowywana na różne sposoby. Do sporządzenia herbaty można użyć świeżych liści pokrzywy lub suszonych.
  • Świeże liście pokrzywy wystarczy zalać wrzątkiem, przykryć w celu zaparzenia się naparu i odstawić na 1 minutę.
  • Suszone liście pokrzywy należy zalać wrzątkiem, przykryć, np. talerzykiem, i odstawić na około 8–10 minut.
  • Można również spotkać sposób zaparzania pokrzywy poprzez gotowanie jej na wolnym ogniu przez około 5 minut.
Po tym czasie z pokrzywy wydobędą się wszystkie wartości lecznicze i będzie ona gotowa do spożycia. Należy jednak pamiętać, że picie pokrzywy sporadycznie nie przyniesie zamierzonych efektów. Dlatego, aby efekty picia herbaty z pokrzywy były zauważalne, należy stosować ją regularnie, czyli mniej więcej 2–3 razy dziennie.
Oprócz stosowania naparu, można przyrządzać sok z pokrzywy. Przygotowuje się go wraz z innymi owocami bądź warzywami, aby polepszyć smak oraz dodatkowo wzmocnić organizm porcją witamin i składników odżywczych.

Przeciwwskazania do picia pokrzywy

Mimo tego, że pokrzywa jest bardzo bezpieczną rośliną i ma wiele właściwości leczniczych, posiada też przeciwwskazania, które wykluczają jej stosowanie. Wszystkie wprowadzane leki, suplementy bądź zioła powinny być konsultowane z lekarzem, gdyż mogą doprowadzić do reakcji alergicznych lub niewłaściwej interakcji z innymi lekami, takimi jak leki przeciwzakrzepowe, na nadciśnienie, moczopędne itd.
Napar z pokrzywy może powodować skutki uboczne związane z jego niewłaściwym przyjmowaniem. Maksymalne spożycie herbaty z pokrzywy w ciągu dnia to 4 filiżanki. Jeśli będzie spożywało się jej więcej, może doprowadzić to do rozstroju żołądka bądź bólu brzucha. Ponadto z picia herbaty z pokrzywy powinny zrezygnować osoby po operacjach i zabiegach, zmagające się z cukrzycą i chorobami nerek. Ta roślina nie jest prawdopodobnie wskazana także dla kobiet w ciąży lub ze schorzeniami narządów rodnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka