Data publikacji:

Picie oleju lnianego na noc. Czy rano?

Zdrowa, różnorodna dieta powinna być bogata nie tylko w warzywa, owoce czy węglowodany złożone. Warto zadbać również, by organizmowi każdego dnia dostarczać pełnowartościowe tłuszcze. Po jakie produkty więc sięgać? Na ratunek przyjść może picie oleju lnianego na noc lub też rano! Jakie ma on właściwości? Kiedy należy go stosować? Czy dobrym wyborem będzie picie oleju lnianego na noc na kaszel i inne dolegliwości układu oddechowego? Wyjaśniamy!
picie oleju lnianego

Olej lniany – właściwości

Nasiona lnu uznawane są za polskie superfoods. Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, to najlepsze produkty możemy kupić u lokalnych dostawców. Olej lniany wyciskany jest z nasion i zawiera od nich znacznie wyższy poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 oraz omega-9. Olej stanowi także kopalnię witaminy E, czyli składnika młodości uznawanego za jeden z najsilniejszych antyoksydantów wspierających walkę z wolnymi rodnikami. Dlaczego więc nie dążyć do tego, by naszą rutyną stało się picie oleju lnianego na noc? Spożywany na czczo również może przynieść prozdrowotne efekty!

Organizm nie wytwarza sam wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a to one są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia czy nerwowego. Jakie korzyści płyną więc z regularnego picia oleju lnianego? Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w nim zawarte wspomagają między innymi:
  • walkę z redukcją złego cholesterolu;
  • niewielkie obniżenie ciśnienia krwi;
  • niwelowanie zaparć;
  • dobrą pracę układu trawiennego i wątroby;
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała;
  • obniżanie poziomu glukozy we krwi;
  • poprawę wrażliwości na insulinę;
  • gojenie ran, co szczególnie ważne jest przy stopie cukrzycowej.
Po olej lniany mogą sięgać również kobiety zmagające się z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Jego picie pomoże w przywracaniu regularnych miesiączek, dzięki wyższemu spożywaniu kwasu alfa-linolenowego. Olej lniany zwiększa także poziom adiponektyny we krwi, a pacjentki z PCOS często mają za niski jej poziom. Adiponektyna wykazuje z kolei właściwości przeciwmiażdżycowe czy przeciwcukrzycowe.

Osoby, które cierpią na choroby układu krążenia – lub chcą zadbać o ich profilaktykę – w szczególności powinny pamiętać o regularnym stosowaniu oleju lnianego. Na noc czy rano? Wtedy nie jest to szczególnie ważne! W zdrowej diecie olej może być doskonałym dodatkiem do sałatek, kanapek z pomidorem czy grzanek skropionych tłuszczem. Należy pamiętać jednak, że olej lniany pod żadnym pozorem nie powinien być używany do smażenia!

Dawkowanie oleju lnianego

Niezależnie od tego, czy spożywamy olej lniany na noc, czy rano, musimy wiedzieć, jaka jego dawka pozwoli osiągnąć prozdrowotne efekty. Dziennie zaleca się stosować od 1 ml do nawet 30 ml tego zdrowego tłuszczu. Warto zachować więc dietetyczną harmonię i zadbać, by w naszej diecie pojawiło się mniej więcej 15 ml oleju, czyli stołowa łyżka. Spożyjmy ją samodzielnie lub dodajmy do surowych warzyw. To łatwy i smaczny sposób, by zadbać o profilaktykę układu krążenia.

Kiedy stosować olej lniany na noc?

A czy olej lniany można stosować również przy doraźnych schorzeniach? Jak najbardziej – pomocne może być bowiem picie oleju lnianego na noc na kaszel. W przypadku bólu gardła i infekcji dróg oddechowych warto wybierać też naturalne, domowe sposoby stosowane przez nasze babcie. Olej lniany na noc złagodzi uporczywy kaszel już wtedy, gdy spożyjemy jego jedną łyżkę. Ten złoty, drogocenny płyn nawilży gardło, zadziała przeciwzapalnie oraz wspomoże zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Oznacza to więc, że spożywanie oleju lnianego na całą noc pomoże nam zadbać o spokojny sen wolny od kaszlu.

Olej lniany na czczo

Osoby, które regularnie spożywają olej lniany i czerpią z jego prozdrowotnych właściwości, chętnie sięgają po niego rano – tuż po wstaniu z łóżka. Zwolennicy tej metody wskazują, że jest on wtedy znacznie łatwiej przyswajalny, ponieważ układ pokarmowy nie musi martwić się o trawienie. Gdy wybieramy więc olej lniany z samego rana, nasz organizm otrzymuje jak najlepsze warunki do wchłaniania jego drogocennych składników.

Picie oleju lnianego na noc, rano czy w ciągu dnia – zawsze przyniesie dobre efekty, warto więc ten szczególny tłuszcz zaprosić do swojej kuchni. Jest on również jednym z niezbędnych składników na diecie dr Budwig, która zaleca spożywanie dużych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych płynących właśnie z oleju lnianego.

Osoby czujące opór przed spożywaniem oleju na czczo, mogą zmieszać go z twarogiem, by poprawić jego wchłanianie. Takie połączenie pozwoli zadbać o idealne śniadanie, jeśli na naszym talerzu pojawi się również pełnoziarniste pieczywo i sezonowe warzywa – pomidory, rzodkiewki, natka pietruszki czy ogórek.

Olej lniany – jaki jest najlepszy?

Superfoods to termin używany w marketingu, którym określa się żywność bogatą w prozdrowotne składniki. Podczas codziennych zakupów warto zachować jednak rozsądek i bacznie przyjrzeć się etykiecie wybieranego przez nas oleju lnianego. Na co trzeba zwrócić więc szczególną uwagę? Wartościowy olej lniany jest tłoczony na zimno, nierafinowany oraz nietrzymany w zbyt wysokiej temperaturze (w domu z powodzeniem można przechowywać go w lodówce) i powinien być wyprodukowany w Polsce. Lepiej wybierać również ciemne butelki, które ochronią olej przed światłem. Ważnym czynnikiem świadczącym o świeżości oleju jest również jego żółty odcień oraz lekko orzechowy smak i aromat.

Jeśli wybierzemy wartościowy produkt, możemy mieć pewność, że drogocenne właściwości czerpać będziemy niezależnie, czy decydujemy się na picie oleju lnianego na noc, czy rano. Efekty szybko staną się dla nas zauważalne!
Autorka: Anna Mlonka