Data publikacji:

Pęknięte naczynko na twarzy – co stosować na pęknięte naczynko na twarzy?

Pęknięte naczynka tworzą nieestetyczne ślady i tzw. pajączki. Pojawiają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie i niekiedy trudno jest je zakamuflować. Niestety wraz z jednym pęknięciem może pojawiać się w niedługim czasie cała sieć tego typu przypadłości. Co gorsze, problem ten może też dotknąć osób, które nie mają cery typowo naczynkowej i skłonnej do pajączków. W jaki sposób i dlaczego powstaje pęknięte naczynko na twarzy. Co zrobić, aby pozbyć się nieestetycznych śladów tego typu i zapobiec im w przyszłości?
pęknięte naczynko na twarzy

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Cera naczynkowa charakteryzuje się zaczerwienieniami, które występują w gęstych skupiskach na twarzy. Jest to jeden z najbardziej problematycznych typów skóry, bardzo delikatny i wrażliwy, wymagający odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwego podejścia. Czerwone skupiska charakterystyczne dla skóry naczynkowej to znajdujące się bardzo płytko naczynia krwionośne. Są one niezwykle wrażliwe na nieodpowiednio dobrane kosmetyki, niektóre substancje znajdujące się w ich składach, czynniki atmosferyczne i niewłaściwie dopasowaną dietę.
Gdy dochodzi do ich uszkodzeń, zauważyć można nieestetyczne pajączki, czyli np. pęknięte naczynko na policzku, brodzie, w okolicach nosa lub czole. Towarzyszy temu rumień oraz szczególna wrażliwość na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Często odczuwalne jest również pieczenie zaczerwienionych okolic.

Przyczyny pękania naczynek na twarzy

Cera naczynkowa to nie jedyny przypadek, kiedy można spodziewać się charakterystycznych zaczerwienień. Pęknięte naczynko na twarzy lub cała ich grupa może mieć również szereg innych przyczyn, takich jak długotrwałe przebywanie na zimnie lub w cieple, długotrwała ekspozycja na działanie promieniowania RTG, stosowanie preparatów sterydowych, spożywanie alkoholu, gorących napojów lub używanie ostrych przypraw, zażywanie niektórych leków, trądzik różowaty, występowanie niektórych chorób (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, twardzina układowa i inne).
Wpływ na pękanie naczynek mają również indywidualne predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz ogólna nadwrażliwość skóry.

Jak pielęgnować cerę z pękniętymi naczynkami?

Jednym z najważniejszych elementów właściwej pielęgnacji cery z pękniętymi naczynkami jest codzienne oczyszczanie, które należy wykonywać rano i wieczorem. Istotne jest jednak, by robić to z użyciem chłodnej lub letniej wody. Odpowiednio dobrane muszą być również kosmetyki. Należy wystrzegać się szorstkich peelingów i akcesoriów, takich jak szczoteczki czy gąbki.
Na oczyszczoną, umytą i osuszoną dokładnie skórę warto następnie zastosować specjalny balsam lub krem nawilżający. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór produktu dedykowanego cerze naczynkowej.
Absolutnie niewskazanym zabiegiem w przypadku cery naczynkowej jest stosowanie peelingów mechanicznych, zarówno z drobnymi cząstkami, jak i gruboziarnistymi. Wśród kosmetyków używanych na co dzień powinny znaleźć się produkty zawierające w swoim składzie witaminy C, E i K, a także glicerynę, panthenol czy oleje roślinne z awokado lub orzechów makadamia. Kategorycznie zrezygnować należy natomiast z kosmetyków zawierających intensywne substancje zapachowe i alkohol etylowy.

Jak usunąć pęknięte naczynko na twarzy?

Żeby wyleczyć popękane naczynka i powstające w ich wyniku nieestetyczne pajączki, należy zadbać o właściwy poziom witaminy C i jej suplementację. Istotna jest również właściwa dieta składająca się z dużej ilości owoców i warzyw. Bardzo istotnym elementem gojenia popękanych naczynek oraz zapobiegania powstawaniu nowych uszkodzeń, jest właściwa ochrona i zabezpieczanie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. W tym celu niezbędne są kremy ochronne z wysokim filtrem oraz stosowanie produktów kojących i łagodzących po przebywaniu na słońcu. W swoim składzie często zawierają one panthenol, który dodatkowo sprzyja redukcji uciążliwych zaczerwienień naczynkowych.
Gdy problem jest bardziej rozległy i pomimo właściwej pielęgnacji nie znika, skorzystać można z profesjonalnych zabiegów wykonywanych w ramach laseroterapii lub elektrokoagulacji.

Domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy

Wśród osób borykających się z problemem pękających naczynek znajdują się zapewne także zwolennicy domowych sposobów na poradzenie sobie z problemem. Jedną z najpopularniejszych i cenionych metod jest stosowanie własnoręcznie przygotowanej maseczki dwa razy w tygodniu. Można wykonać ją z siemienia lnianego, miodu, zielonej glinki oraz dodatku olejku różanego. Dobrym sposobem jest również regularne i codzienne przemywanie twarzy domowej roboty tonikiem, czyli naparem z rumianku oraz nagietka.
Cenionym sposobem są również łagodne masaże twarzy z wykorzystaniem naturalnych olejków o działaniu łagodzącym i wzmacniającym naczynka. Będą to m.in. wyciągi z oczaru, arniki, winogron, miłorzębu i nostrzyka. Do tego typu masażu dobrze posłużą także żele zawierające powyższe substancje.
Należy jednak pamiętać, że aby cera ze skłonnościami do pękających naczynek była zdrowa i pozbawiona pajączków, niezbędne jest prawidłowe dbanie o nią jeszcze zanim naczynka dadzą o sobie znać. Warto więc w tym celu zaprzestać palenia papierosów i spożywania alkoholu oraz napojów energetycznych. Właściwa dieta złożona z produktów nieprzetworzonych również wpłynie korzystnie, a cera za taką dbałość odwdzięczy się zdrowym i nieskazitelnym wyglądem przez lata.
Zdjęcie: Prostock-studio/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo