Skąd się biorą̨ pajączki na nogach?
Widoczne niebieskie żyły na nogach, czyli „pajączki naczyniowe”, to potoczna nazwa teleangiektazji, czyli objawu polegającego na poszerzeniu żyłek położonych płytko w skórze. Naczynka na nogach powstają jako wynikowa zaburzenia mechanizmu kurczenia się i rozszerzania naczyń krwionośnych. To proces normalny, zachodzący w zależności od warunków cieplnych otoczenia. W zimnej temperaturze - kurczą się, a w czasie upałów oraz po aktywności fizycznej - rozszerzają się.
Pajączki na nogach są przyczyną osłabienia i kruchości naczyń krwionośnych, które pękają tuż pod warstwą naskórka. Jest to zwiastun problemów z żyłami. Jeśli więc zauważasz pękające naczynka na nogach, to nie lekceważ tematu. To nie jest wyłącznie kwestia estetyki kończyn dolnych, ale przede wszystkim – zdrowia.
Widoczne żyły na nogach – jak się̨ pozbyć?
Przyczyn popękanych naczynek na nogach jest kilka. Najczęściej zaś wymienia się: zaburzenia krążeniowe oraz hormonalne, uwarunkowania genetyczne, nadmierne obciążenie kończyn dolnych. Jeśli w twoim organizmie jest nadwyżka estrogenu, to niestety możesz mieć problem, jakim są widoczne żyły na nogach.
Przede wszystkim: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbaj więc o regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu. Wybieraj się na częste spacery, wybieraj się na rower, pływaj w basenie. Te aktywności stymulują prawidłowe rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych. Ale jeśli zdążyłaś już zaobserwować popękane naczynka na nogach, nadal wykonuj wskazane powyżej ćwiczenia fizyczne. One nie szkodzą kruchym naczyniom krwionośnym w żadnej mierze. One pomagają utrzymać żyły w dobrej kondycji.
Co szkodzi, gdy masz pajączki na nogach? Rezygnuj z ciasnych szpilek. Buty uciskające kostkę zamień na luźniejsze. Jeśli tryb pracy wymaga od ciebie długotrwałego stania lub siedzenia – przeplataj te pozycje (gdy siedzisz za komputerem, często wstawaj i przejdź się choćby po biurze, a jeśli masz pracę stojącą – przysiadaj na chwilę, kiedy tylko możesz). Nie zakładaj nogi na nogę, bo to utrudnia krążenie krwi w żyłach. Nie pozwalaj sobie na długie kąpiele w gorącej wodzie. Spróbuj zredukować masę ciała, jeśli „nosisz” za dużo kilogramów.
Stosuj dietę bogatą w produkty z witaminą C, kwasy omega-3, cynk, żelazo i flawonoidy. Równie ważna jest suplementacja witaminy K. Dostarczaj do organizmu rutynę oraz ekstrakt z miłorzębu japońskiego.
Wymienione powyżej to domowe sposoby na popękane naczynka na nogach. O kolejnym przeczytasz poniżej.