Data modyfikacji:

Pajączki na nogach. Sposoby na pękające naczynka na nogach

Jesteś jeszcze w młodym wieku, a nogi masz usiane pajączkami? Na pękające naczynka na nogach oraz pajączki na nogach skarżą się kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Zwłaszcza zaś kobiety. Piękne, gładkie nogi bez żadnych skaz to chluba każdej pani. A niewiele z nas wie, że popękane naczynka na nogach to jedna z pierwszych oznak nieodwracalnego procesu, jakim jest przewlekła niewydolność żylna. Co to są pajączki na nogach? Sposoby na pękające naczynka na nogach omawiamy od A do Z.
pajączki na nogach

Skąd się biorą̨ pajączki na nogach?

Widoczne niebieskie żyły na nogach, czyli „pajączki naczyniowe”, to potoczna nazwa teleangiektazji, czyli objawu polegającego na poszerzeniu żyłek położonych płytko w skórze. Naczynka na nogach powstają jako wynikowa zaburzenia mechanizmu kurczenia się i rozszerzania naczyń krwionośnych. To proces normalny, zachodzący w zależności od warunków cieplnych otoczenia. W zimnej temperaturze - kurczą się, a w czasie upałów oraz po aktywności fizycznej - rozszerzają się.

Pajączki na nogach są przyczyną osłabienia i kruchości naczyń krwionośnych, które pękają tuż pod warstwą naskórka. Jest to zwiastun problemów z żyłami. Jeśli więc zauważasz pękające naczynka na nogach, to nie lekceważ tematu. To nie jest wyłącznie kwestia estetyki kończyn dolnych, ale przede wszystkim – zdrowia.

Widoczne żyły na nogach – jak się̨ pozbyć?

Przyczyn popękanych naczynek na nogach jest kilka. Najczęściej zaś wymienia się: zaburzenia krążeniowe oraz hormonalne, uwarunkowania genetyczne, nadmierne obciążenie kończyn dolnych. Jeśli w twoim organizmie jest nadwyżka estrogenu, to niestety możesz mieć problem, jakim są widoczne żyły na nogach.

Przede wszystkim: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbaj więc o regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu. Wybieraj się na częste spacery, wybieraj się na rower, pływaj w basenie. Te aktywności stymulują prawidłowe rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych. Ale jeśli zdążyłaś już zaobserwować popękane naczynka na nogach, nadal wykonuj wskazane powyżej ćwiczenia fizyczne. One nie szkodzą kruchym naczyniom krwionośnym w żadnej mierze. One pomagają utrzymać żyły w dobrej kondycji.

Co szkodzi, gdy masz pajączki na nogach? Rezygnuj z ciasnych szpilek. Buty uciskające kostkę zamień na luźniejsze. Jeśli tryb pracy wymaga od ciebie długotrwałego stania lub siedzenia – przeplataj te pozycje (gdy siedzisz za komputerem, często wstawaj i przejdź się choćby po biurze, a jeśli masz pracę stojącą – przysiadaj na chwilę, kiedy tylko możesz). Nie zakładaj nogi na nogę, bo to utrudnia krążenie krwi w żyłach. Nie pozwalaj sobie na długie kąpiele w gorącej wodzie. Spróbuj zredukować masę ciała, jeśli „nosisz” za dużo kilogramów.

Stosuj dietę bogatą w produkty z witaminą C, kwasy omega-3, cynk, żelazo i flawonoidy. Równie ważna jest suplementacja witaminy K. Dostarczaj do organizmu rutynę oraz ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Wymienione powyżej to domowe sposoby na popękane naczynka na nogach. O kolejnym przeczytasz poniżej.

Rajstopy przeciwżylakowe – czy są skuteczne w walce z pajączkami na nogach?

Jeśli rajstopy przeciwżylakowe mają „działać”, to muszą być wyrobem medycznym zgodnym z dyrektywą unijną EU93/42/EEC. Określa ona stopień ucisku mierzony w kostce w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Przewlekła niewydolność żylna to słabe naczynia krwionośne. Objawy (także te pierwsze) obserwuj zawsze w okolicach kostki. Przypadłość jest procesem nieodwracalnym. Postęp choroby możesz zatrzymać na którejś z faz. Terapia uciskowa, czyli między innymi stosowanie rajstop przeciwżylakowych, łączona z terapią farmakologiczną, jest szansą na zatrzymanie pogłębiającego się procesu słabnięcia żył.

Jak leczyć naczynka na nogach?

Gdyby był jeden, ale skuteczny lek na pajączki na nogach, jego ilości sprzedawałyby się na całym świecie w miliardach. Tak, tak. Bo problem, jakim są pękające naczynka na nogach, dotyczy ogromnej ilości populacji, zwłaszcza w Ameryce Północnej, Europie i Japonii.

Pajączki wymagają leczenia skoncentrowanego na wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych oraz usprawnieniu przepływu krwi. Łączą farmakologię oraz metody zabiegowe. Nieleczone mogą doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył. Flebolog – to lekarz, który rozpoznaje i leczy popękane naczynka na nogach. Udaj się do tego specjalisty, jeśli zauważysz pierwsze pajączki na nogach.

Możesz stosować te maści na pajączki na nogach oraz tabletki na pękające naczynka na nogach, które dostępne są w aptekach bez recepty. Są to preparaty zawierające diosminę. Poprawia ona napięcie ścian naczyń krwionośnych. Zapobiega zastojom oraz obrzękom. Działa ochronnie. Zwiększa przepuszczalność żył.
Równie dobra maść na pajączki na nogach (a także tabletki na pękające naczynka na nogach), co ta z diosminą, będzie taka, która zawiera rutynę, aescynę oraz hesperydynę. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które działają podobnie jak diosmina.

Mikroskleroterapia czyli zamykanie naczynek na nogach zastrzykami Coraz częściej popękane naczynka na nogach usuwa się z użyciem zabiegu mikroskleroterapii (ostrzykiwanie naczynek na nogach). Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, pamiętaj, aby przez określony przez lekarza czas nosić rajstopy uciskowe.

Pamiętaj, że na kruchość naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – na pojawiające się pękające naczynka na nogach – wpływ mają: nadwaga i otyłość, brak ruchu oraz dojrzały wiek. Ale problem dotyczy także osób młodych, więc bądź czujna niezależnie od wieku.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.