Data publikacji:

Co stosować na zaparcia po chemioterapii? 

Czy wiesz, jak długo organizm oczyszcza się po chemioterapii? Jest to około dziewięć miesięcy. Jak mądrze poprowadzić dietę przez ten czas? Co stosować na zaparcia po chemioterapii? Przestawiamy sposoby na zaparcia w chorobie nowotworowej.
co stosować na zaparcia po chemioterapii

Wzdęty brzuch po chemioterapii – co robić?

Podajemy sposoby na zaparcia w chorobie nowotworowej, które pomagają rozprawić się z dość uciążliwą dolegliwością, jaką jest wzdęty brzuch po chemioterapii.
  • Spożywaj produkty bogate we błonnik. Znakomitym źródłem błonnika są rośliny strączkowe, orzechy (nerkowca, włoskie, laskowe) i migdały oraz zboża. Błonnik (włóknik) pęcznieje pod wpływem wody, istotne jest więc, byś spożywając te produkty, przyjmować zwiększone ilości płynów, zwłaszcza wody. Ilość płynów w diecie każdego dnia nie może być mniejsza niż 1500 ml. Najlepiej 2000 ml. Pij ciepłe napoje.
  • Jedz więcej owoców i warzyw. Głównie zaś warzyw takich jak marchew, burak, brukselka, szpinak, kapusta i pomidor.
  • Włącz do diety naturalne produkty przeczyszczające (suszone śliwki, figi, daktyle) – spożywaj je na czczo.
  • Zwiększ aktywność fizyczną. Nawet 20–30 minut spaceru dziennie ulży twoim dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.
  • Jak długo organizm oczyszcza się po chemioterapii?

    Każdy organizm jest inny, więc i regeneruje się inaczej. Przeciętny czas trwania oczyszczania po chemioterapii to około 9 miesięcy. Wiele osób po skończeniu terapii niemal od razu wraca do normalnego funkcjonowania. U niektórych proces ten trwa dłużej – skutki uboczne widać nawet do roku po zaprzestaniu chemioterapii. 

    Na czym polega regeneracja organizmu po chemioterapii?

    Jest to proces polegający przede wszystkim na oczyszczeniu tkanek z toksycznie działających leków i odbudowie naturalnie zachodzących procesów. Możesz go ułatwić i przyspieszyć. Jak? Dbając o odpowiednią dietę – lekkostrawną, bogatą we włókna, czyli błonnik pokarmowy, oraz białko. Zjadaj dobrej jakości ryby i mięso z odpowiedzialnie prowadzonych hodowli. Ważny jest też nabiał w różnej postaci. Jeśli lubisz pieczywo oraz inne produkty zbożowe, wybieraj te z zaufanych piekarni – delikatne, niedrażniące układu pokarmowego. Warzywa i owoce spożywaj świeże, najlepiej niepryskane. Wybieraj sezonowe owoce oraz gotowane na parze lub pieczone warzywa.

    Co stosować na zaparcia po chemioterapii?

    Zaparcia u chorych na raka – co robić? Sposoby na zaparcia po chemioterapii:
  • Jeśli decydujesz się na stosowanie środków przeczyszczających (syrop na zaparcia po chemioterapii), stosuj je z dużą ostrożnością, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Substancje te mają wpływ na wchłanianie innych leków. 
  • Wprowadź w życie sposoby na zaparcia po chemioterapii, które opisujemy na początku naszego artykułu. 
  • Jeśli pozwala na to twój stan zdrowia, przed każdym posiłkiem udaj się na choćby 10-minutowy spacer, by usprawnić pracę jelit.
  • Możesz wzbogacić dietę specjalnymi odżywkami dla osób chorych na nowotwory, które są dostępne w aptekach. Skonsultuj to jednak z lekarzem prowadzącym.
  • Wyklucz z diety pokarmy ciężkostrawne, smażone, tłuste, nadmiernie słodkie i słone.
  • Jakie soki pić w czasie chemioterapii? Niezalecane są wszystkie kolorowe napoje (gazowane i niegazowane). Korzystny wpływ na zdrowie po chemioterapii mają soki świeżo wyciskane z owoców oraz warzyw, takie, które nie zawierają barwników oraz sztucznych substancji konserwujących. Pomyśl o zakupie wyciskarki wolnoobrotowej, blendera kielichowego albo sokowirówki. Na pół godziny przed posiłkiem wypij szklankę wody niegazowanej lub przegotowanej i przestygniętej kranówki z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.