Data publikacji:

Skrzepy krwi w nosie rano: jaka może być przyczyna?

Obserwujesz u siebie skrzepy krwi w nosie rano? Jaka może być przyczyna? Jak zatamować krwotok z nosa? Opisujemy kilka zagadnień dotyczących zjawiska, jakim są skrzepy krwi z nosa przy smarkaniu o poranku.
skrzepy krwi w nosie rano

Skrzepy krwi w nosie rano – jaka może być przyczyna?

Skąd skrzepy krwi w nosie o poranku? Niewielkie zabarwienie krwią, będące wynikiem podrażnienia lub uszkodzenia błony śluzowej nosa, zazwyczaj szybko ustępuje. Skrzepy krwi w nosie rano często powstają dlatego, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym śpisz, jest za niska. W efekcie śluzówka nosa zostaje podrażniona, powstają w niej mikropęknięcia, a z nich wydobywa się krew. Dodatkowo – jeśli intensywnie wydmuchujesz nos po pobudce, to ten gwałtowny proces powoduje mechaniczne uszkodzenie delikatnych naczyń powierzchniowych w nosie. A dalej – ich pękanie i występowanie specyficznych nitek krwi ubarwiających katar (skrzepy krwi z nosa przy smarkaniu), które zauważasz na chusteczce higienicznej rano. Ciężkie, samoistne krwotoki z nosa, które trudno zatrzymać, zawsze zgłoś lekarzowi. Krwotok z nosa – osłabienie organizmu – to także częsta przyczyna krwawienia z nozdrzy.

Jak zatamować krwotok z nosa? Proste i skuteczne

Jeśli kiedykolwiek robiłeś w inny sposób, zapomnij o nim. Ten, który podajemy poniżej, jest właściwy i bezpieczny dla człowieka. 
Jak zatrzymać krwotok z nosa? Tamowanie krwotoku z nosa polega na pochyleniu głowy, ściśnięciu palcami skrzydełek nosa z obu stron. Wytrzymaj w ten sposób przez kilka minut. W międzyczasie przyłóż zimny kompres do nasady nosa i czoła. Może być to np. worek z lodem, mokry i zimny okład z czystej szmatki. Po zakończeniu krwotoku możesz oczyścić i nawilżyć błonę śluzową nosa przy użyciu wody morskiej lub soli fizjologicznej.
Jeśli krwawienie z nosa jest intensywne – nie ustaje po 15–20 minutach – koniecznie zgłoś się do lekarza. Szczególnie jeśli zaczynają występować zawroty głowy! Ból głowy i skrzepy krwi w nosie, które nawracają do ciebie często, to sygnał, by niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. 

Jakie są przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki?

Cechą szczególną krwi z nosa jest to, że występuje ona z jednej dziurki. O tym, jak intensywnie to krwawienie przebiega, decyduje przyczyna, która je wywołuje. Wysuszenia błony śluzowej nosa, małe urazy nosa i różne alergie to przeważnie małe ilości krwi, a krwawienie bardzo szybko ustępuje. Zagrożeniem dla zdrowia i życia są krwotoki spowodowane urazem głowy lub nosa oraz niektóre nowotwory. Urazy w obrębie głowy powodują zaburzenia krzepnięcia, a wynikową, którą wydmuchasz po intensywnym i długo trwającym krwotoku, może być ogromny skrzep z nosa.

Krwotoki z nosa – brak witamin. Jaka jest zależność?

Częste krwotoki z nosa mogą być również objawem braku witamin C i K oraz prawidłowej ilości żelaza w organizmie człowieka. Witamina K bierze udział procesie krzepnięcia krwi, gojenia się ran. Jej brak wydłuża czas krwawienia.

Rutinoscorbin a krwawienia z nosa – jakie witaminy przy krwotoku z nosa?

Rutinoscorbin zawiera sporą porcję witaminy C. Zawiera rutynę, czyli glikozyd flawonowy – substancję odpowiadającą za wyraźne wzmocnienie ścian naczyń włosowatych. Rutinoscorbin (leki na krwawienia z nosa) to produkt wskazany jako wspomagający przy nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych. Zapobiega on powstawaniu krwawień, także tych z nosa.
Warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiednich dawek witamin C i K – zarówno w diecie, jak i przez odpowiednio dobrane suplementy (skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą). 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.