Data publikacji:

Krwioplucie: jaka może być przyczyna?

Czy krwioplucie jest niebezpiecznie? Czy krwioplucie zawsze oznacza raka? Krwioplucie: jaka może być przyczyna, o czym może świadczyć? Przyczyny. Objawy. 
krwioplucie przyczyny

Czym jest krwioplucie?

Jest to patologiczna dolegliwość polegająca na odkrztuszaniu krwi z układu oddechowego. Ilość krwi może być różna – od śladowych ilości po znaczące ilości czystej krwi wypluwanej do umywalki czy w chusteczkę. Należy odróżnić krwioplucie od krwistych wymiotów i krwawień rzekomych. Krwioplucie rzekome to krew z jamy ustnej lub nosogardzieli, która zostaje ostatecznie odkrztuszona. Krwioplucie prawdziwe występuje, gdy u osoby pojawia się pienista plwocina i jasnoczerwona krew. 

Jednorazowe krwioplucie – dlaczego nie można go lekceważyć?

Odkrztuszenie nawet śladowych ilości krwi jednorazowo może wskazywać na poważne schorzenie. Nie bagatelizuj sprawy. Udaj się niezwłocznie do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje sprawę na odpowiednie tory. Każde zdarzenie krwioplucia powinno być poddane szczegółowej diagnozie lekarskiej i zazwyczaj wymaga hospitalizacji. 

Jakie są przyczyny krwioplucia?

Już wiesz, co to jest krwioplucie. Przyczyny poznasz w tej części naszego artykułu:
  • Choroby układu oddechowego – wypluwana krew pochodzi najczęściej z naczyń krwionośnych tchawicy lub oskrzeli. Występuje tu najczęściej krwioplucie przy kaszlu. 
  • Choroby infekcyjne (wirusowe oraz bakteryjne) wywołujące zapalenia w obrębie dróg oddechowych.
  • Choroby nowotworowe wywołujące stan zapalny w obrębie dróg oddechowych. Czy krwioplucie zawsze oznacza raka? Nie. Choć warto pamiętać o tym, że krwioplucie może być jedynym objawem raka płuc! Dlatego też wymaga pilnej diagnostyki wykonanej niezwłocznie. Co jeszcze może świadczyć, o tym że krwioplucie to objaw raka? Utrata masy ciała, nasilona męczliwość i duszności.
  • Uraz układu oddechowego.
  • Zabieg w obrębie układu oddechowego (np. przebyta bronchoskopia). 
  • Krwioplucie bez kaszlu zawsze wymaga pilnej diagnostyki

    Jeśli obserwujesz krwioplucie bez kaszlu, niezwłocznie poddaj się odpowiednim badaniom lekarskim. Dlaczego? Krew w plwocinie (krwioplucie) bez kaszlu i innych objawów zawsze wymaga pilnej diagnostyki w celu… wykluczenia raka płuc.

    Co może oznaczać krwioplucie poranne?

    Poranne krwioplucie może wskazywać na to, że w twoim organizmie zachodzi lub zaszło rozszerzenie oskrzeli. Choroba polega na nieodwracalnym poszerzeniu średnicy światła dróg oddechowych w wyniku uszkodzenia ich ściany. Objaw ten może towarzyszyć chorobom wrodzonym takim jak mukowiscydoza oraz pierwotna dyskineza rzęsek. Może też być wynikiem ciężkich zakażeń bakteryjnych, a także chorób płuc prowadzących do włóknienia. To objaw wcześniejszego działania na ciało człowieka toksycznych gazów, jak również urazów termicznych.

    Co sugeruje flegma z krwią, którą widzisz po wypluciu śliny?

    Objaw ten może być wynikową zapalenia oskrzeli. Jest to najczęstszy przypadek. Jeśli przyczyną jest wspomniana infekcja, wraz z jej ustaniem powinno ustąpić krwioplucie. Do częstych przyczyn pojawiania się flegmy z krwią należą też: gruźlica, bakteryjne zapalenie płuc, rozszerzenie oskrzeli i rak płuca. Dalej: zatorowość płucna, niewydolność serca, urazy płuca, aspergiloma, nadciśnienie płucne, zapalenia naczyń i choroby tkanki łącznej, skazy krwotoczne, amyloidoza i wiele innych. Sarkoidoza – krwioplucie – czy to idzie w parze? Plucie krwią nie należy do typowych objawów sarkoidozy.
    Nigdy nie bagatelizuj krwioplucia. Zawsze udaj się do lekarza, wskaż towarzyszące objawy i poproś o właściwe pokierowanie leczenia. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.