Data publikacji:

Jak pozbyć się opuchlizny po skręceniu kostki?

Jak pozbyć się opuchlizny po skręceniu kostki? Jak często stosować okłady z octu na skręconą kostkę? Wiemy, że nasz poradnik będzie użyteczny nie tylko w letnim czasie, gdy wiele osób chodzi na wycieczki w góry, uprawia jogging i śmiga na rolkach. Jesień i zima to także czas, gdy o kontuzję stopy nietrudno. Narty zjazdowe i biegowe, ćwiczenia aerobowe na sali fitness, gra w tenisa ziemnego. Jak długo boli noga po skręceniu? 
jak się pozbyć opuchlizny po skręceniu kostki

Co to jest skręcenie kostki? Jakie są objawy?

Skręcona kostka to naciągnięcie lub rozerwanie więzadeł z uszkodzeniem torebki stawowej. W medycynie określa się tę dolegliwość jako skręcenie stawu skokowego. Jest to jeden z najczęstszych urazów kończyn dolnych, który co roku jest przypadłością wielu tysiąca osób. 
Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego? Skręcenie śródstopia dzieli się na trzy grupy w zależności od tego, co odczuwa poszkodowany i co diagnozuje lekarz na postawie badań diagnostycznych:
  • Skręcenie kostki I stopnia: jest to nadciągnięcie więzadeł i torebki stawowej. Występuje niewielki ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości. Nie występuje tu niestabilność.
  • Skręcenie kostki II stopnia: określa się je na postawie obserwowanego rozerwania torebki stawowej i częściowego zerwania więzadeł. Pacjent zauważa znaczną bolesność, wyraźny obrzęk i częściową niestabilność. Porusza się, utykając.
  • Skręcenie kostki III stopnia: lekarz obserwuje rozerwanie torebki stawowej i całkowite przerwanie więzadeł. Widoczna jest niestabilność stawowa z dużym obrzękiem i bolesnością. Pacjent ma trudności z chodzeniem.
  • Zwichnięcie kostki (twarda opuchlizna po skręceniu stawy skokowego) może być bardzo poważne. Warto więc jest zasięgnąć opinii ortopedy, diagnosty albo fizjoterapeuty. W oczekiwaniu na wizytę możesz samodzielnie podjąć doraźne kroki, które pomogą ci uśmierzyć ból. Opisujemy je w następnych partiach tego artykułu. 

    Ile trzyma opuchlizna po skręceniu?

    Jak długo boli noga po skręceniu? Informacje dotyczące bolesności i obrzęku:
  • Jak długo nie można chodzić po skręceniu kostki? To zależy od stopnia zaawansowania urazu. Jeśli masz do czynienia ze skręceniem lekkim (I stopnia, charakterystykę opisywaliśmy w paragrafie wyżej) i będziesz się czuł dość silny i sprawny, to możesz pokonywać krótkie dystanse. Zważaj jednak na to, żeby oszczędzać nogę przez około 10 dni od urazu. Jeśli dotyczy cię poważniejszy przypadek skręcenia (na przykład taki, który wymaga założenia opatrunku gipsowego), odzyskanie pełnej sprawności może ci zająć kilka lub nawet kilkanaście tygodni.
  • Ile trzyma opuchlizna po skręceniu? Zazwyczaj 7–10 dni. Ale jest jedna rzecz, o której warto pamiętać – nawet po pół roku od urazu kostka może puchnąć po wysiłku.
  • Skręcona kostka – opuchlizna nie schodzi? Udaj się do lekarza po profesjonalną pomoc, utrzymujący się miejscowy stan zapalny może się rozszerzyć, dawać większe dolegliwości bólowe oraz ciągnąć się wiele tygodni, wydatnie uprzykrzając i dezorganizując życie.
  • Jak pozbyć się opuchlizny po skręceniu kostki?

    Domowe sposoby na opuchlizny po skręceniu kostki? Najważniejszą zasadą w przypadku stłuczenia jest jak najszybsze schłodzenie miejsca urazu! Zastosuj zimny kompres żelowy (przykładaj do skóry przez cienką tkaninę, by uniknąć odmrożenia naskórka). Mocz nogi w misce lub wannie z bardzo zimną wodą. Możesz dodać do niej kostki lodu. Jeśli nie dysponujesz chłodnym kompresem żelowym, możesz owinąć w szmatkę kilka kostek lodu i przykładać do bolesnego miejsca i okolic. To powinno przynieść ulgę i zatrzymać puchnięcie. Jak to działa? Zimno zmniejsza obrzęk, obkurcza naczynia krwionośne i minimalizuje wewnętrzne krwawienie.
    Lepsze efekty uzyskasz, stosując specjalne preparaty o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i obkurczającym dostępne w aptekach (na przykład powszechnie znany i szeroko stosowany Altacet na skręcenie kostki).
    Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych kuracji, sięgnij po maść z nagietka lekarskiego (najlepsza maść na skręcanie kostki bez grama chemii).

    Jak często stosować okłady z octu na skręconą kostkę?

    Domowe okłady z octu na skręconą kostkę sprawdzają się znakomicie. W zasadzie po każdym urazie, który nie charakteryzuje się przerwaniem ciągłości powierzchni naskórka, możesz stosować okłady z octu spirytusowego. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i lekko podgrzej. W roztworze namocz ręcznik. Owiń nim spuchniętą kostkę. Pozostaw kompres na stopie przez kilka minut.
    Jak często stosować okłady z octu na skręconą kostkę? Ocet niekiedy powoduje podrażnienia. Nie stosuj go częściej niż trzy razy dziennie, a gdy zaobserwujesz niepokojące zmiany na skórze, odstaw kurację.

    Z czego domowe okłady na skręcony staw skokowy?

    Jeżeli za opuchliznę odpowiada uraz (a także jeśli jest to wynik choroby stawów), możesz spróbować samodzielnie złagodzić obrzęk. Możliwości jest kilka. Okład z liści kapusty, lodu, octu, żywokostu lekarskiego, liści babki lekarskiej. Pamiętaj, aby okład stykał się z ciałem maksymalnie przez 5–10 minut. Przykładaj jedynie do miejsca, gdzie występują objawy.

    Jak aktywizować nogę po skręceniu kostki?

    Jeśli kostka nie została odpowiednio zrehabilitowana bezpośrednio po urazie, to może boleć przez dłuższy czas – nawet do kilku miesięcy. Co zatem robić? Pierwsze ćwiczenia możesz wykonywać już tego samego dnia. Oczywiście po uprzednim usztywnieniu i odciążeniu kończyny. Usztywnienie pozwala na prawidłowe zagojenie się tkanek, nie dopuszczając do kolejnego urazu. Pierwsze ćwiczenia mają za zadanie łagodne przywrócenie zakresu ruchu. Kolejne kilka tygodni to czas, kiedy musisz maksymalnie uważać, by nie doszło do ponownego uszkodzenia kostki. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.