Data publikacji:

Orbitrek czy stepper? Co daje lepsze efekty?

Nie zawsze trzeba wybierać siłownię lub ćwiczenia w plenerze, żeby zadbać o kondycję i zrzucić zbędne kilogramy. Przy odpowiedniej motywacji ćwiczenia w domu są równie skuteczne. Orbitrek i stepper to bardzo przydatne urządzenia, rozwijające różne partie mięśni, dlatego często to na nie pada wybór osób, które pragną urządzić dla siebie miejsce do ćwiczeń. Oba sprzęty mają swoje wady i zalety oraz są bardzo praktyczne. Który z nich będzie lepszy dla ciebie – orbitrek czy stepper?
orbirek czy stepper

Dlaczego właśnie orbitrek czy stepper?

Zarówno orbitrek, jak i stepper to urządzenia, które umożliwiają trening cardio o średniej intensywności, jeden z najzdrowszych rodzajów ćwiczeń. Specjaliści zalecają je każdemu jako aktywność utrzymującą na długo sprawność fizyczną i umysłową oraz element profilaktyki chorób serca. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na orbitrek, czy stepper, masz szansę we własnym domu zadbać o swoje zdrowie, siłę mięśni i wygląd.

Stepper czy orbitrek? Który lepszy do domu?

Wybierając sprzęt, który musi zmieścić się w domu, nie możesz dać się ponieść marzeniom – ogranicza cię ilość wolnego miejsca, które możesz poświęcić na dodatkowe urządzenia. Zanim podejmiesz decyzję, znajdź w mieszkaniu przestrzeń, którą możesz zagospodarować, a jeśli jest niewielka, dokładnie ją wymierz. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki, kiedy ustawisz orbitrek lub stepper. Pamiętaj, że nie mogą one przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po domu.
Który sprzęt zajmuje mniej miejsca: orbitrek czy stepper? Oczywiście stepper, jest bowiem dość kompaktowy, składa się z platform przypominających pedały. Nawet jeśli jest dodatkowo wyposażony w ekspandery, nie zajmują one dużo miejsca. Nowoczesne orbitreki również mogą być stosunkowo małe, jednak ze względu na specyfikę swojej budowy zawsze będą zajmowały dość sporą przestrzeń – składają się z koła zamachowego, drążków i pedałów.
Jeśli w twoim domu jest niewiele miejsca, wybierz stepper – zmieścisz go niemal wszędzie: pod łóżkiem, w szafie czy za drzwiami. Osoby, które nie muszą się ograniczać, mogą kierować się przy wyborze wyłącznie upodobaniami odnośnie treningu.

Które urządzenie jest lepsze – orbitrek czy stepper?

Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, stepper czy orbitrek – każdy trening cardio jest korzystny dla organizmu, ponieważ poprawia wydolność i pomaga dbać o zdrowie układu krążenia. Jednocześnie różne ćwiczenia umożliwiają rozwijanie innych grup mięśni, dlatego kupując urządzenie do domu, zastanów się, na czym najbardziej ci zależy.

Jakie mięśnie rozwija orbitrek?

Orbitrek, czyli inaczej rower eliptyczny, jest najbardziej uniwersalnym sprzętem do ćwiczeń, ponieważ trenując na nim, pracujesz równomiernie nad całym ciałem. Możesz zatem skupić się wyłącznie na tej jednej aktywności i osiągnąć rewelacyjne rezultaty, rozwiniesz mięśnie ud, łydek, pośladków, ramion i brzucha, a przy okazji będziesz gubić zbędne kilogramy i pracować nad poprawą wydolności organizmu.

Jakie mięśnie ćwiczysz na stepperze?

Stepper, z racji swojej budowy i metody działania, skupia się na dolnych partiach ciała, dlatego jeśli zależy ci na ich wzmocnieniu i wymodelowaniu, a przy okazji na pracy nad formą, będzie to dobry wybór. To, które dokładnie mięśnie pracują, zależy od rodzaju steppera:
  • stepper klasyczny – ćwiczenia przypominają wchodzenie po schodach. Podczas tego ruchu pracują mięśnie łydek, tylne i przednie mięśnie ud, pośladków, brzucha i pleców;
  • stepper skrętny – ruch na tym urządzeniu przypomina nieco jazdę na łyżwach lub rolkach, kierowany jest na boki. Podczas treningu pracują dzięki temu również mięśnie bioder, a pośladki są zmuszone do jeszcze intensywniejszej pracy.
Niektóre steppery wyposażone są dodatkowo w ekspandery, które umożliwiają koordynację górnych i dolnych kończyn, a co za tym idzie – ćwiczenie mięśni całego ciała: łydek, ud, pośladków, brzucha, pleców, ramion i barków. Urządzenia te są zatem równie uniwersalne co rower eliptyczny, w związku z tym decyzja, czy wybrać orbitrek, czy stepper, staje się jeszcze trudniejsza.

Orbitrek i stepper a stan zdrowia

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać orbitrek, czy stepper, weź również pod uwagę swój stan zdrowia, ponieważ sztuką jest ćwiczyć tak, by odnosić z tego wyłącznie korzyści, nie obciążając niepotrzebnie organizmu. Z orbitreka korzystać może niemal każdy, również osoby po różnego rodzaju kontuzjach, o ile uzyskają zgodę lekarza lub fizjoterapeuty. Stepper natomiast może prowadzić do przeciążenia stawów kolanowych, dlatego powinny na niego uważać osoby, mające z nimi problemy.

Orbitrek czy stepper – intensywność ćwiczeń

Wiele osób ceni w orbitreku możliwość dostosowywania oporu do aktualnych możliwości. Dzięki temu możesz stopniowo zwiększać poziom trudności i pracować nad coraz lepszą kondycją. Chociaż stepper wydaje się dużo prostszym sprzętem, nowoczesne modele są wyposażone w możliwość zmiany wysokości kroku, która służy do ustawienia określonego rodzaju obciążenia – im wyższy krok, tym większe obciążenie. Dodatkowo, zarówno ćwicząc na orbitreku, jak i na stepperze, możesz kontrolować intensywność i szybkość ruchu.

Które urządzenie wybrać do domu?

Co wybrać do treningu w domu: orbitrek czy stepper? Współczesne urządzenia umożliwiają złożony trening całego ciała, dlatego bez względu na to, które z nich wybierzesz, masz szansę pracować nad różnymi partiami mięśni oraz nad kondycją. Orbitreki zajmują więcej miejsca, natomiast nie obciążają stawów i mogą być używane przez osoby o różnym stanie zdrowia. Z kolei stepper można zmieścić nawet w najmniejszej kawalerce, powinny na niego jednak uważać osoby z osłabionymi kolanami.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym