Olejowanie włosów - czy warto? Jakie daje efekty?

Jeśli interesujesz się tematami urodowymi i pielęgnacja włosów leży ci na sercu, z pewnością słyszałaś o olejowaniu. Czy ta metoda pielęgnacji słusznie zasłużyła sobie na taką popularność? Czy jest to dobry sposób na poprawę kondycji włosów? I wreszcie, jak olejować włosy, aby uzyskać pożądany efekt? Sprawdźmy!
Olejowanie włosów to pielęgnacyjny trend, który zyskuje coraz większą popularność wśród dziewczyn dbających o urodę. Nie myśl jednak, że to zupełna nowość.

Już w starożytności zauważono, jak wiele korzyści płynie z regularnego olejowania włosów. Jak działa olejowanie? To bardzo proste – substancje odżywcze zawarte w danym olejku wnikają w strukturę włosa przez łuski, głęboko go odżywiając.

Oleje wykazują przy tym znacznie lepsze działanie, niż chemicznie przygotowane maski czy odżywki. Jeśli zatem szukasz sposobu na poprawę kondycji swojej czupryny, przekonaj się, dlatego warto olejować włosy i jak zrobić to poprawnie.

Jakie korzyści daje olejowanie włosów?

Podczas zabiegu olejowania substancje odżywcze głęboko wnikają w twoje włosy i odbudowują je. Efekty możesz zobaczyć bardzo szybko, chociażby poprzez ograniczenie wypadania włosówolejki do włosów odżywiają również cebulki i pobudza je do pracy, więc jeśli rzedniejące włosy są twoim problemem, receptą może być właśnie dobrze dobrany olej.

Ponadto regularnie olejowane włosy są gładkie i elastyczne i nie puszą się, przez co prezentują się świetnie.

Kolejną zaletą, jaka płynie z olejowania włosów, jest łatwiejsza stylizacja – włosy są podatne na układanie i łatwo się je rozczesuje, co zaoszczędzi ci długotrwałej zabawy ze szczotką i stylizowania, a zabiegi te bywają przecież bardzo szkodliwe dla włosów.

Na koniec tej wyliczanki korzyści wynikających z regularnego olejowania włosów, nie można nie wspomnieć o końcówkach. To właśnie końce twoich kosmyków są najbardziej narażone na uszkodzenia i łamanie – olej je wzmocni i zabezpieczy przed działaniem promieni słonecznych.

Jaki olej do włosów wybrać?

To najważniejszy element całej tej zabawy z olejowaniem włosów. Nie ważne, czy postawisz na olejowanie włosów na noc, na mokro czy na sucho, czy jakąkolwiek inną metodę wybierzesz – jeśli chcesz osiągnąć wyżej opisane efekty, musisz dobrać odpowiedni olej dla potrzeb twoich włosów. Jak to zrobić? Określając porowatość swoich włosów.

Jak określić porowatość włosów?

Zasadniczo włosy możemy podzielić na 3 grupy:
  • Włosy niskoporowate, czyli te, których łuski ściśle do siebie przylegają. Włosy tego typu najczęściej są dość gładkie i proste, ich stylizacja jest dużym wyzwaniem, a na suszenie po umyciu trzeba poświęcić sporo czasu.
  • Włosy średnioporowate są podatniejsze na stylizację i szybciej schną, ponieważ ich łuski są bardziej rozchylone. Ponadto włosy tego rodzaju są dość suche i najczęściej są proste lub lekko falowane.
  • Włosy wysokoporowate to zazwyczaj niesforne i suche loki lub fale. Włosy tego typu mają mocno rozchylone łuski, szybko schną i puszą się.
Jakie oleje będą odpowiednią opcją dla poszczególnych typów włosów? W przypadku włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzi się olej lniany, rycynowy, kokosowy, masło shea czy kakaowe.

Oleje, które będą pomocne w pielęgnacji włosów średnioporowatych to: oliwa z oliwek, olej z orzechów makadamia, nasion baobabu, pestek śliwki, awokado, słodkich migdałów czy arganowy. Natomiast jeśli twoje włosy są wysokoporowate, najlepiej jest sięgnąć po olejki z kiełków pszenicy, czarnuszki, nasion bawełny, pestek dyni, dzikiej róży, pestek winogron lub olej konopny.

Warto też zaznaczyć, że najlepiej jest stosować naturalne oleje, nierafinowane i tłoczone na zimno. Są one najbogatsze w składniki odżywcze. Na początek przygody z olejowaniem włosów możesz sięgnąć po te, które znajdziesz w swojej kuchni. Olej lniany, kokosowy czy oliwa z oliwek mogą przynieść świetne efekty.

Jak olejować włosy? Techniki nakładania oleju

Istnieje wiele sprawdzonych metod olejowania włosów. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od typu twoich włosów oraz ich kondycji.

Olejowanie na mokro

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na nakładaniu oleju na wilgotne włosy. Zanim złapiesz za buteleczkę z olejkiem, zmocz włosy i delikatnie odsącz nadmiar wilgoci za pomocą delikatnego ręcznika z mikrofibry.

Olejowanie włosów na mokro poleca się przede wszystkim w przypadku bardzo zniszczonych włosów, ponieważ w takim przypadku zwilżony włos lepiej wchłania olejek.

Olejowanie na sucho

To najprostsza metoda nakładania oleju. Preparat nakłada się niemal na całą długość włosów, delikatnie wmasowując olejek w kosmyki.

Jeśli postawisz właśnie na taką metodę nakładania olejków na włosy, zaleca się, aby pozostawić środek na czuprynie nieco dłużej. Dzięki temu substancje odżywcze lepiej się wchłoną.

Olejowanie na podkład aloesowy

Ekstrakt z aloesu w połączeniu z olejem to duet, który mocno nawilży, wygładzi i nabłyszczy twoje włosy. Na początek na rozczesane włosy nanieś sporą ilość żelu, aby stały się wilgotne. Następie rozprowadź olej, nałóż czepek i turban i pozostaw olej na włosach przez około godzinę.

Olejowanie z odżywką

W tym przypadku wystarczy połączyć ulubioną odżywkę czy maskę z kilkoma łyżkami wybranego oleju. Ta metoda dodatkowo poprawia nawilżenie włosów oraz sprawia, że łatwiej spłukać olej z kosmyków.
Podczas olejowania włosów na mokro, sucho czy wedle innej metody, potrzebny będzie ci foliowy czepek oraz ręcznik lub turban do włosów. Pokryte olejem włosy należy zabezpieczyć czepkiem i owinąć ręcznikiem lub turbanem, aby utrzymać przy włosach nieco wyższa temperaturę, co wpływa korzystnie na wchłanianie się olejków.

Artykuły warte przeczytania:

Autor: Kamila Zalińska-Woźny