Data publikacji:

Jak i dlaczego stosować olej sezamowy na włosy?


Włosy kochają oleje. Nadają im one blasku, sprężystości i widocznie poprawiają kondycję. Chociaż olejowanie z początku wydaje się czasochłonne i wymaga cierpliwości, efekty bywają spektakularne. Jednym ze szczególnie cennych olejów, również z kosmetycznego punktu widzenia, jest ten pozyskiwany z nasion sezamu. Bogaty w cenne składniki, skutecznie odżywi włosy i poprawi stan skóry. Jak i dlaczego warto nakładać olej sezamowy na włosy?
olej

Korzyści z olejowania włosów olejem sezamowym


Jest bardzo smaczny i zdrowy, ceniony w kuchni azjatyckiej, jednak nie mniej ciekawe są jego właściwości kosmetyczne. Mowa o oleju tłoczonym z nasion sezamu. Zawiera on witaminę E, przeciwutleniacze oraz niezwykle cenne kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które wpływają zbawiennie na kondycję włosów oraz wykazują działanie łagodzące na skórę głowy. Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że same odżywki nawilżające sprawią, że włosy nie będą suche i matowe. Niestety, substancje nawilżające, czyli humektanty, nie są w stanie utrzymać się w głębi włosa, jeśli nie dostarczymy emolientów. To one tworzą warstwę ochronną, która nie pozwala uciekać wilgoci i chroni włosy przed niekorzystnymi dla nich warunkami. Między innymi z tego właśnie powodu warto wykorzystać olej sezamowy do włosów.
Jakie dokładne działanie ma olej sezamowy? Włosy, na które regularnie będzie aplikowany, staną się odżywione, zregenerowane, dogłębnie nawilżone i błyszczące. Dodatkowo olej może przeciwdziałać przedwczesnemu siwieniu, ponieważ jest bogaty w przeciwutleniacze (sezaminę i sezamolinę). Co ciekawe, nakładanie oleju sezamowego na włosy może je przyciemnić, jeśli są siwe lub bardzo jasne.
Olej sezamowy do olejowania włosów oraz masażu skalpu może być także stosowany przy problemach z łupieżem – nawilży skórę głowy, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Przyspiesza również gojenie ran i zadrapań.

Olej sezamowy – na jakie włosy?


Olej sezamowy na włosy przyda się zwłaszcza właścicielkom i właścicielom włosów średnioporowatych, czasami również sprawdza się w przypadku wysokoporowatych. Jest idealny przy włosach wymagających nawilżenia, matowych, pozbawionych sprężystości. Zazwyczaj również olej sezamowy i włosy kręcone to bardzo zgrana para.

Olej sezamowy na włosy i skórę głowy


Nie tylko włosy mogą skorzystać z niezwykłych właściwości nasion sezamu. Masaż wrażliwej skóry głowy przy użyciu oleju również okaże się doskonałym pomysłem. Bez względu na to, czy problemem jest łupież, przesuszenie, podrażnienia, swędzenie, czy łuszczenie, bardzo pomocne może okazać się wcieranie w skalp oleju sezamowego. Włosy również wiele mogą skorzystać na zdrowej skórze głowy, a wzmocnione cebulki pozwolą im szybciej i zdrowiej rosnąć.

Jak nakładać olej sezamowy na włosy?


Olejowanie włosów jest bardzo proste. Kluczowa jest regularność. Bywa, że efekty można zauważyć dopiero po dłuższym czasie, jednak warto na nie poczekać. Na początek przygody idealny może okazać się właśnie olej sezamowy. Olejowanie włosów można przeprowadzać na sucho lub mokro. W przypadku tej pierwszej metody olej z sezamu trzeba nałożyć przed myciem, rozprowadzając go na włosach od ucha w dół, chyba, że planujemy również masaż skóry głowy. Tak nałożony olej nie powinien być zmywany przynajmniej przez 30 minut, a najlepiej jeśli ten czas będzie jeszcze dłuższy. Dobrze będzie, jeśli włosy będą przykryte czepkiem. W przypadku wyjątkowo suchych włosów olej można nakładać na zwilżone włosy, a także na nawilżający podkład.
Po nałożeniu oleju sezamowego na włosy i odczekaniu odpowiedniego czasu przychodzi pora na jego zmycie. Najskuteczniejszym sposobem jest emulgowanie. Żeby je przeprowadzić, włosy trzeba spłukać ciepłą wodą, a następnie umyć odżywką lub nałożyć ją i odczekać około 20 minut. Po tym czasie włosy można umyć tak jak zwykle.
Autor: Nina Nadybska