Czy olej ryżowy nadaje się̨ do smażenia?
Próg dymienia w przypadku tego oleju jest bardzo wysoki (230 stopni Celsjusza). Nie pryska i nie przypala się, a podczas domowego przygotowania potraw smażonych nie musisz się martwić, że zaczną uwalniać się tłuszcze trans.
Możesz więc smażyć na głębokim tłuszczu oraz stosować smażenie płytkie, używając oleju ryżowego.
Do czego jeszcze można dodawać olej ryżowy? Zastosowanie oleju ryżowego jest szerokie. Użyj oleju ryżowego nierafinowanego do smażenia mięsa, ryb i frytek. Ma neutralny smak, więc dodaj go do naleśników zamiast słonecznikowego, i zobacz, czy to ci odpowiada. Polej nim przystawki, sałatkę lub przyrządzić dressing z jego udziałem.
Potrawy wchłaniają minimalną ilość tego tłuszczu (nie jest on lepkim tłuszczem). W efekcie zachowują swój oryginalny smak oraz są mniej kaloryczne. Uznaje się, że smażenie na oleju ryżowym jest zdrowe. Jednak pamiętaj, aby w diecie stosować różnorodne typy dań, nie tylko te smażone. Wtedy łatwiej zadbać o szczupłą sylwetkę i utrzymać zdrowie przez długi czas.
Czy olej ryżowy jest do smażenia dań kuchni polskiej?
Olej z otrębów ryżowych jest typowo azjatyckim olejem, więc koniecznie użyj go, jeśli pichcisz specjały z tamtej strony globu. Powstaje z otrębów ryżu w procesie tłoczenia lub ekstrakcji. Ma przyjemny, delikatny orzechowy smak i zapach (w wersji nierafinowanej, bo w wersji rafinowanej zapach jest praktycznie niewyczuwalny).
Największe jego ilości używa się w Japonii, Chinach i w Tajlandii.
Dalekowschodnie korzenie nie ograniczają go jednak przed używaniem do potraw z kuchni całego świata, także dań typowo polskich. Ten uniwersalny olej świetnie sprawdzi się w kuchni polskiej jako dodatek do potraw serwowanych na zimno, jak i smażonych. Jest trwały, więc nie jełczeje tak szybko jak inne oleje. Przechowuj go w temperaturze pokojowej.