Data publikacji:

Okłady na dnę moczanową: jakie warto stosować?

Atak podagry dopada cię znienacka podczas spaceru, zakupów, sprzątania? Specjaliści radzą, by w takim momencie stosować okłady na dnę moczanową. Jakie warto wykorzystywać? Co jest dobre na stan przy ataku dny moczanowej, aby zeszła opuchlizna?
dna moczanowa

Czym jest dna moczanowa?

Podagra, czyli dna moczanowa, to choroba stawów spowodowana odkładaniem się w nich soli kwasu moczowego. Najczęściej bóle występują w łokciach, kolanach i na stopach, ale dotyczą też całych dłoni oraz samych palców, szczególnie stóp. Nadmiar ilości wspomnianych soli powoduje stan zapalny, obrzęk i dyskomfort bólowy.

Ból zaczyna się nagle. Powierzchnia skóry bolącego obszaru przybiera różne odcienie czerwieni. Jak leczyć dnę moczanową domowym sposobem? Domowe sposoby przynoszą znaczną ulgę w radzeniu sobie z bólem, który niesie ze sobą dna moczanowa. Wiele osób stosuje okład z kapusty.

Piszemy o tym, co pomaga na dnę moczanową, bo wiemy, że jest to zmiana chorobowa bardzo dokuczliwa, a dotyczy szczególnie osób w wieku 50+, które za ulubiony sposób radzenia sobie z problemami zdrowotnymi, chętnie wybierają te z katalogu sposobów domowych. Szukasz odpowiedzi, jakie okłady na dnę moczanową są skuteczne? Sprawdź poniżej:
  • Okłady na dnę moczanową z kapusty – kompres z liści kapusty przynosi ulgę w podagrze. Weź 2-3 zewnętrzne liście świeżej kapusty. Zwilż wodą. Przykryj bolesne miejsce, zawiń folią, a potem bawełnianą ściereczką. Jeśli posmarujesz liść miodem, zwiększysz jego wydajność. Ta metoda jest bezpieczna do codziennego stosowania. Zawsze miej też w lodówce zamrożone liście kapusty. Gdy pojawi się nagły ból, umieść je na bolesnym miejscu, owiń ręcznikiem i pozwól, aby ciepłota twojego ciała nagrzała liście.
  • Dna moczanowa – domowe sposoby leczenia – ocet jabłkowy. Kiedy dopada cię atak dny moczanowej, poratuj się octem jabłkowym. Mieszankę pij między posiłkami: szklanka wody plus 2 łyżeczki octu, aż do ustąpienia objawów.
  • Liście łopianu – okład na dnę moczanową w letnie miesiące. Zwilż świeży liść łopianu wodą i przyłóż do bolącego miejsca puszystą stroną rośliny. Trzymaj go na ciele do ustąpienia bólu.
  • Okłady na dnę moczanową z lodu – ulgę mogą przynieść okłady z lodu. Dodatkowo unieruchom zajęty staw, a po ustąpieniu ostrych objawów wróć do normalnej aktywności i ćwiczeń usprawniających.
  • Dna moczanowa – okłady z sody oczyszczonej. Są skuteczne, łatwe do przygotowania i wyraźnie poprawiają komfort chorego. 3 łyżeczki sody oczyszczonej, 9 kropli jodu i 3 litry wody. Namocz czystą gazę, owiń bolesne miejsce i trzymaj przez 20 minut na ciele. Możesz też zanurzyć bolącą część ciała w takim roztworze. Łagodzi ból wywołany atakiem podagry.

Leczenie dny moczanowej ziołami

Domowe półki zielarskie aż uginają się od ziół, roślin i warzyw, które wpierają chorego w walce z dną moczanową. Prezentujemy niektóre z nich:
  • Sok z szyszek świerkowych na dnę moczanową – pomaga oczyścić stawy. Szyszkę zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw na 7-9 godzin. Pij 1 łyżkę naparu na pół godziny przed posiłkiem.
  • Podagra leczenie domowe to także stosowanie soku z czarnej rzodkwi – pij tylko świeżo wyciśnięty sok. Jedną łyżeczkę soku przyjmij na godzinę przed posiłkiem. Rozcieńcz go innym sokiem. Podczas kuracji unikaj potraw kwaśnych.
  • Wywar rumiankowy – kwiaty zalej wodą, dodaj nieco soli, gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Roztwór dodaj do miski letniej wody i mocz w niej stopy.
  • Liście laurowe pomogą, gdy doskwiera ci podagra. Leczenie domowe dny moczanowej wesprzyj wywarem z liści laurowych: 1,5 szklanki wody gotuj z dodatkiem 5 gram liści. Mocz bolące miejsca. Wywar jest bezpieczny także do picia.

Podagra – jak leczyć dietą?

Pamiętaj, że leczenie dny moczanowej to nie tylko przyjmowanie środków farmakologicznych, okłady, wywary… To także odpowiednio dobrana dieta. Unikanie produktów, które szkodzą. Prawidłowo skomponowana dieta pomaga w walce z dolegliwościami bólowymi, jakie niesie ze sobą dna moczanowa. To coś, na to masz realny wpływ.

Jedz posiłki łagodne, nie pikantne, łatwe w przygotowaniu. Siadaj do stołu 4-5 razy dziennie, a kolację spożyj na 3, a nawet 4 godziny przed snem, bo w nocy zwiększa się ilość zatrzymywanego w organizmie kwasu moczowego. Pij duże ilości wody (3 litry dziennie, szczególnie w trakcie upałów), a w okresie napadów dny – wody alkaiczne. Zrezygnuj z mocnej herbaty. Zamień ją na słabe napary, kompoty i domowe soki.

Dna moczanowa – domowe sposoby leczenia to także dieta uboga w tłuszcze, a bogata w węglowodany. Zrezygnuj z takich produktów jak: szprotki, sardynki, galarety mięsne i rybne, ryby wędzone, golonka, konserwy. Nie jedz przypraw korzennych, musztardy i pieprzu. Raz na zawsze pożegnaj się z czekoladą. W diecie stosuj różnorodne sery, ryż, owoce.

Jeśli masz nietolerancję laktozy lub jesteś uczulony na kazeinę, to mleko przyjmuj w postaci budyniu. Zrezygnuj z doprawiania zup śmietaną i masłem oraz ze smażenia. Uruchom maszynę parową, piekarnik i gotuj zdrowo dla twojego organizmu.

Farmakologiczne leczenie dny moczanowej

Kiedy boli, lekarz wskaże ci sposób na taką ostrą dolegliwość. Jak leczyć, gdy dna moczanowa atakuje znienacka? W leczeniu silnego napadu stosuje się m.in. kolchicynę, glikokortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ważna jest szybka diagnoza źródła bólu, by najlepiej pomóc pacjentowi doraźnie oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Badania mają ocenić ilość kwasu moczowego wydalanego z moczem w ciągu doby. Zapewne będziesz miał też wykonane RTG i USG, by specjalista odszukał nadżerki, zwężenia szczeliny stawowej i guzki dnawe.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.